I. Detyra dhe pėrgjegjėsi kryesore:

 • Kryen detyrat e ngarkuara sipas afateve ditore/javore/mujore/vjetore tė pėrcaktuara nga drejtuesi i skuadrės, manaxheri i projektit ose eprori i drejtpėrdrejtė.
 • Tė ketė njė komunikim profesional me kolegėt, eprorėt dhe klientėt e kompanisė.
 • Tė rritet profesionalisht nė mėnyrė tė vazhdueshme nė teknologjinė qė zotėron ose ato qė i caktohen.
 • Tė evidentojė problematikat, tė trajtojė zgjidhjen e tyre ose adresimin tek eprori.
 • Tė pranojė/japė kritika/sugjerime si mjet komunikimi objektiv, pėr t’u pėrmirėsuar profesionalisht dhe rritur cilėsinė e punės.

II. Detyra specifike:

 • Bashkėpunon me ekipin e projektit pėr tė pėrcaktuar dizajnin dhe kodin burimor nė pėrputhje me kėrkesat e biznesit dhe tė sistemit.
 • Teston kodin e zhvilluar dhe sigurohet qė operon sipas standardeve mė tė mira dhe nė harmoni tė integruar me pjesėt e tjera tė kodit.
 • Dokumenton kodin e bėrė sipas metodologjisė sė aprovuar nga kompania, duke siguruar qė tė ketė njė “knowledge transfer” tė pėrhershėm me grupin dhe kolegėt.
 • Ndjek aktivitetet e zhvillimit tė aplikacioneve ndėrfunksionale pėr tė arritur objektivat e projektit.
 • Sigurohet qė produktet e zhvillimit tė aplikacioneve tė realizohen brenda afateve kohore dhe me cilėsi tė lartė.
 • Rekomandon praktikat dhe mjetet mė tė mira pėr zhvillimin e duhur tė aplikacioneve.

III. Njohuritė dhe aftėsitė e nevojshme:

 1. Diplomė Master nė Shkenca kompjuterike, Inxhinieri Informatike ose tė ngjashme.
 2. Tė ketė minimalisht 2 vjet eksperiencė programim nė teknologjitė e renditura mė poshtė.
 3. Njohuri shumė tė mira nė programim nė Java (Certifikimi OCA/OCP ėshtė avantazh).
 4. Aftėsi pėr tė analizuar dhe dizenjuar sisteme komplekse me zgjidhje optimale.
 5. Aftėsi pėr modelim tė databazave komplekse dhe efektiv nė analizimin e problemeve.
 6. Eksperiencė nė ndėrtimin e aplikimeve web tė sigurta: autentikim I pėrdoruesit, akses i kontrolluar nga roli, arkitektura n-tier, enkriptim db/file, teknikat e validimit.
 7. Eksperiencė me aplikacionet web nė ambientet clustered, multi-component, multi-threaded.
 8. Eksperiencė me unit testing.
 9. Aftėsi tė shkelqyera nė gjuhėn angleze – nė tė folur dhe tė shkruar.


Njohuritė mbi teknologjinė Java konsistojnė:

Languages: Java, HTML, CSS, Javascript, SQL
Development Framework: Spring, Spring MVC, SpringBoot, Spring Security, JPA Hibernate, Angular JS, Apache Log 4J, Apache Camel, Apache Maven
Web Services: REST API, RESTful
Databases: Oracle, Mysql, PostgreSQL,
Integrated Development Environment: Eclipe, Netbeans, STS
Testing: JUnit, Selenium
Application Servers: Tomcat, Glassfish
Versioning: GIT