DETAJET E TURIT

Dita e Parė: Nisja nė oren 04:00 nga Tirana me autobus. Pas kryerjes sė veprimeve doganore kufitare nė Muriqan, vazhdimi i udhėtimit gjatė rivieres sė Malit tė Zi. Gjatė rrugės bėhet njė ndalesė e shkurtėr nė afėrsi tė ishullit Shėn Stefan. Nė Budva qėndrohet rreth 1:30 orė, ku vizitohet: Kisha e Shėn Ivanit, e Tre Shenjtorėve dhe e Santa Maria di Punta, dhe Monumenti mė i vizituar, “Valltarja e Budvas”. Vazhdon udhėtimi pėr nė Kroaci. Mbrritja nė Dubrovnik, ku vizitohet: Hyrja lindore Ploce, Porti i vjeter, Katedradja e Shėn Marias, dhe kisha Jezuite e Shen Igratius. Vazhdon shėtitja nė rrugicat e ngushta dhe vizitohet: Burimi Onufrian, Rruga Tregtare “Stradun”, Kisha e Shėn e Premtes, e Shėn Vlasit, Pallati Sponza dhe Pallati i Rektorit. Vazhdimi udhėtimit pėr nė Neum. Mbrritja nė Neum. Sistemimi dhe Darka nė Hotel.

Dita e Dytė: Mėngjesi nė Hotel. Rreth orės 08:00, nisja pėr nė Shibenik, ku kalohet nga pjesa mė e bukur e bregdetit Dalmat me panorama te mrekullueshme. Mbrritja nė Shibenik, ku vizotohet: Katedralja e Shėn Jakovit, Bashkia e vjetėr e qytetit, Pallati Knezeva, si dhe lagjen e vjetėr me elementet karakteristik Kroat. Gjatė pasdites vizitohet: Parku Krka, njė nga Parqet mė tė bukura natyrore te Kroacise. Vazhdon udhėtimi drejt Zadarit. Mbrritja nė Zadar. Sistemimi dhe Darka nė Hotel.

Dita e Tretė: Mengjesi ne hotel. Vizitė e qytetit tė Zadarit, i themeluar nga Liburnet Ilirė, ku vizitohen: Lagja e vjetėr, Katedralja e Shėn Anastasisė, Kisha e Shėn Donatus, Forumi Romak etj. Pasdite vazhdon udhėtimi drejt Splitit. Mbrritja nė Split, ku vizitohen: Pallati i Diokrecianit, Mauzoleumi i Diokecianit, Statuja e Gregor Ninki, Teatri Kombėtar i Splitit, Pinakoteka Kryesore, Rruga Marmontova dhe Shėtitorja nė Bregdet Riva. Nisja pėr nė Neum. Mbrritja nė Neum. Sistemimi, Darkė dhe Fjetje nė Hotel.

Dita e Katėrt: Mėngjesi nė Hotel. Rreth orės 08:00 nisja pėr nė Shqipėri. Gjatė rrugės ndalohet pėr vizitė tė shkurtėr nė Kotorr, do tė vizitohet Sheshi i Armeve, Katedralja e Shėn Trifonit etj. Vazhdon udhėtimi pėr nė Shqipėri.Me Shume Detaje: Nė pagesėn pėrfshihen:
1. Udhėtimi vajtje - ardhje dhe shėtitjet me autobus.
2. Akomodim nė hotel per 2 netė qėndrimi nė Neum dhe 1 natė nė Zadar.
3. Mėngjeset dhe Darkat pėr tė gjitha ditėt e udhėtimit.
5. Shoqėrues shqiptar gjatė qėndrimit jashtė Shqipėrisė.

Nė pagesė nuk janė pėrfshirė:
• Gjithshka qė nuk ėshtė pėrmendur nė kėtė program.
• Hyrjet nė monumente dhe muzeume.