“SPECIALIST FISKALE” Program Aftėsimi Profesional

 • Ē’farė ėshtė Specialisti Fiskal?
 • Kush mund tė aplikojė pėr Specialist Fiskal?
 • Cilat janė referencat e programit tė Specialistit Fiskal?
 • Sa kohė duhet pėr tė marrė titullin e Specialistit Fiskal?
 • Pėr ē’farė mė shėrben profesioni iSpecialisti Fiskal?
 • A ėshtė e ligjėshme certifikata e Specialistit Fiskal?
 • Po mbas pėrfundimit tė kursit a do mund tė konsultohemme RCM?
 • A ndėrmjetėson RCM (Robbie Consult Management) pėr punėsimin e Specialistit Fiskal?


Na kontaktoni pėr tė bėrė pyetjen tuaj personale. Faleminderit!


I. Ēfarė ėshtė Specialisti Fiskal?

Specialisti Fiskal nė kuptimin figurativ ėshtė ura lidhėse pėr njohurit tuaja tė fituara nga studimet nė fushėn e biznesit, ekonomisė, financės, kontabilitetit
qė do tė pėrshtaten pėr tė qėnė funksionale me kėrkesat e tregut tė punės pėr ekonomist, financier apo pėr tė vetėpunėsuarit nė sektorin privat,
qė nuk do tė donin tė shpenzonin pėr kryerjen e deklarimeve elektronike.
Kualifikimi intensiv pėr njė kohė tė shkurtėr, por absolutisht tė mundshme pėr tė kryer detyrėn e financierit apo ekonomistit nė cdo njėsi tregtare apo shėrbimi.
RCM do tė mundėsojė konkretisht kryerjen e deklarimeve elektronike nė sistemin tatimor,
njohjen me tė gjitha dokumentat tatimore, pėrdorimin e programit tė Financa 5.0 nė mbajtjen e kontabilitetit pėr shoqėritė tregtare.
Referuar nė eksperiencėn praktike tė ushtrimit tė profesionit tė financierit,
do tė prezantohen tė gjitha llogaritė kontabėl qė preken nga njė regjistrim i ri qė mund tė jetė njė produkt, mall, profesion, punėmarrės etj.
Gjithashtu, njohja me institucionet shtetėrore me tė cilat subjekti ka detyrime si rezultat i zhvilimimit tė aktivitetit ekonomik.


II. Kush mund tė aplikojė pėr specialist fiskal?


 • Niveli “FILLESTAR” - Nė kėtė nivel mund tė aplikojė ē’do qytetar shqiptar apo i huaj qė ka interes pėr tė mėsuar nė praktik mėnyrėn e kryerjes sė deklarimeve elektronike nė sistemin tatimor. Kėrkesa minimale pėr kėtė kategori aplikantėsh ėshtė tė ketė diplomėn e arsimit tė mesėm. Nė nivelin fillestare do tė mund tė aplikojnė dhe tė huajt qė komunikojn Anglisht pasi kursi do tė mundėsohet dhe nė gjuhen Angleze.


 • Niveli “SPECIALIST” - Nė kėtė nivel mund tė aplikojė ē’do qytetar qė ka diplomėn e arsimit tė lartė dhe ka pėr qėllim punėsimin, pasi teknika e mėsimdhėnies do tė jetė mė e avancuar nė terma ekonomik, fiskal, kontabilitet, programi i Financa 5.0 pėr njesitė tregtare, shėrbimit, OJQ, OJF, entet publike dhe legjislacioni tatimor. Praktikimi i deklarimit elektronik do tė jetė professional, ku tregohet nė detaje plotėsimi i deklaratave tė cilat do tė bazohen nė dokumentacionin e akumuluar gjatė aktivitetit ekonomik, si pėr shembull: Deklarata e tatim fitimit qė plotesohet mbas hartimit dhe miratimit tė pasqyrave financiare. Deklarat e rimbursimit tė TVSH-sė qė vjen nga akumulimi i gjėndjes kreditore nga regjistrimi dhe deklarimi i faturave tė blerjes etj.


III. Cilat janė referencat e programit tė “Specialistit Fiskal”?

Referencat e programit tė specialistit fiskal janė:
 1. Legjislacioni tatimor www.tatime.gov.al.
 2. Kontabiliteti financiar sipas standarteve tė SKK dhe SNK.
 3. Njohjen me pėrdorimin e programi Financa 5.0, (e licensuar).
 4. Kodi punės ligji nr. 7961, datė 12/07/1995 i ndryshuar.


IV. Sa kohė duhet pėr tė marrė titullin “Specialistit Fiskal”?

 1. Programi “SPECIALISTIT FISKAL” do tė aplikohen 16 (gjashtėmbėdhjetė) seanca ku secila seancė do tė zgjasė 60 minuta. Frekuentimi do tė jetė 3 (tre) herė nė javė, njė ditė mėsim, njė ditė pushim. Nė varėsi tė kėrkesave do tė mundėsohet zhvilimi i kursit edhe nė fundjavė.


V. Pėr ē’farė mė shėrben profesioni i specialistit fiskal?

Me marjen e ēertifikatės sė “Specialistit Fiskal” ju do tė jeni tė aftė tė kryeni tė gjitha detyrat e financierit nė njė subjekt me aktivitet tregėtar
apo shėrbimi pasi zhvillimi i kėtij kursi bėhet duke aplikuar direkt nė sistemin e tatimeve dhe dokumentat e demostruara do tė jenė dokumenta origjinal tė subjekteve.
Nė kėtė mėnyrė ne ju mundėsojmė juve tė hyni nė tregun e punės brenda njė kohe shumė tė shkurtėr.
“Specialisti Fiskal” do tė jetė eksperiencė pune nė karrierėn tuaj profesionale,
qė nė praktikė pėr tė fituar kėtė eksperiencė nė mėnyrė individuale do tė duheshin vite pasi kjo eksperiencė do tė ishte e rastėsishme dhe e pastrukturuar.
Konsolidoni profesionin tuaj me titullin “Specialistit Fiskal”.

VI. A ėshtė e ligjshme certifikata e “Specialistit Fiskal”?

Titulli “Specialisti Fiskal” ėshtė i licensuar nga Ministria e Ekonomisė.Subjekti trainues “RCM” (Robbie Consult Management) ėshtė i paisur me licence nr. 5000.
Nė pėrfundim tė kursit secili pjesėmarės do tė testohet nė lidhje me pėrvetėsimin e programit dhe do tė pajiset me “Ēertifikatė “.

VII. Po mbas pėrfundimit tė kursit a do mund tė konsultohem me RCM?


“RCM” (Robbei Consult Management) pėrveē detyrimit ligjor pėr regjistrimin e pjesmarėsve nė rregjistrin e amzės
i cili monitorohet nga Inspektoriati i Shėrbimit Kombėtarė tė Punėsimit do tė ketė njė data bazė pėr tė gjithė “
Specialist Fiskal”
dhe do tė komunikojė nėpėrmjet postės elektronike pėr tė gjitha tė rejat dhe ndryshimet nė legjislacion, teknologji etj.

VIII. A ndėrmjetėson RCM (Robi Consult Management) pėr punėsimin e Specialistit Fiskal?


“RCM” (Robbei Consult Management) ėshtė e licensuar pėr ndėrmjetėsim nė tregun e punės.
Tė gjithė pjesėmarėsit qė janė licensuar me certifikatėn “Specialist Fiskal” do tė njoftohen pėr ofertat e punės nėpėrmjet postės elektronik.
“RCM” (Robbei Consult Management) ėshtė shumė e interesuar pėr suksesin tuaj profesional pasi suksesi juaj do tė jetė dhe sukses pėr RCM.