www.njoftime.com FAQ

Here you can find answers to questions about how the board works. Use the links or search box below to find your way around.

Banner - Spot publicitar sa kushton?

Cmimet aktuale ndodhen ketu
Cmimet variojne shume ne varesi te 2 modeleve me poshte:
 1. Reklame permanente (klienti e blen siperfaqen per vete, nuk e ndan me subjekte te tjera)
 2. Reklame ne rotacion/change me klient/reklama te tjera -> CPV = cost per view, (pra 1 siperfaqe shfrytezohet nga disa reklama/subjekte)
Shembull per variantin 2.:
Subjekti, duke perllogaritur buxhetin, planifikon si optimale, qe reklama te perballet me ~ 1.000 Klient potencial ne dite, ateher paguan 2 Euro/dita -> 60 Euro/muaji.

Sa me siper cmimet variojne ne varesi:
te madhesis, pozicionit, targetit, hapsisres se lire... etj.

Sidoqofte,per te qene sa me afer kerkeses dhe rasteve konkrete, te dhenat e meposhteme ndihmojne ne percaktimin e cmimit + paketes optimale:
 • afati kohor qe do zgjas reklama?
 • HomePage apo rubrika/t e domosdoshme, (targeti/klientela qe doni te arrini)?
 • madhesia + permasat + pozicionet e preferuara?
 • tematika/produkti/sherbimi qe do reklamohet, per cfare reklamohet?
 • a eshte banneri (spoti) gati apo do ta realizonte stafi i njoftime.com?

Udhėzuesi pėr njė njoftim dhe prezencė optimale - Elementet

A. Emri
(...mė shumė)
B. Titulli i njoftimit
C. Foto Cover - Corporate Design
(...mė shumė)
D. Permbajtja e njoftimit
E. Kartvizita
(...mė shumė)

Si mund te postoj / publikoj nje njoftim?publikimi i njoftimit eshte i thjeshte dhe zgjat pak sekonda.

1. sigurohu, se je i regjistruar dhe i loguar?
(si ne figure me rreth te kuq djathtas larte....ju del: Mirėserdhe,+emri juaj)

2. shkoni ne rubriken ku doni te publikoni

3. klikoni mbi butonin „+ publiko njoftimin / oferten“
(majtas larte)

Mbushni formularin + shtypni butonin „Publiko“

Ne sekonde, oferta juaj shfaqet on-line per te gjithe lexuesit.

Si te aktualizoj / rifreskoj njoftimin tim, qe te ngrihet siper ne Liste?

Nese deshironi pas disa kohesh, qe te aktualizoni daten e njoftimit, pra qe njoftimi juaj te ngrihet larte ne Liste,
nuk keni nevoje ta publikoni ate perseri nga e para!

Mjafton te shkoni tek njoftimi (Menuja siper) -> Njoftimet e mia
dhe ndiqni nje nga rruget si ne figure:
1. funksionon 1 here ne 4 ore | 2. ne cdo moment pa limit | 3. 1 here ne dite

Si ta shuaj njoftimin?

Shkoni tek njoftimi qe doni te shuani.
Zgjidhni 1 nga 2 metodat si ne figure

A eshte me pagese publikimi i ofertave tek njoftime.com?

Pėr subjektet apo personat privatė qė publikojnė / aktualizojnė brenda limiteve,
publikimi i ofertave ėshtė falas = Free!
per me shume lexoni rregulloren/cmimet

Disa gjera te tjera si spotet publicitare etj... jane me pagese!
Me shume info gjendet ketu:

Cover foto - nga interneti direkt ne balle te njoftimit - Si behet?Cover foto/imazhi, ka permasa ideale afersisht ~ 900 x 250 pixel (p.sh. si ketu)

si behet?

Ju e keni foton ne facebook?
hapeni foton dhe klikoni mbi te, me te djathten e mousit dhe merrni linkun
copy image url adress

(sigurohu qe url te mos jete ne fund me mbaresat: &type=1&theater

klikoni butonin ne editor tek njoftime.com "insert image"
Foto shfaqet ne njoftim!
(nese nuk e keni foto-Coverin, pregatiteni ne PC
dhe ngarkojeni ne FaceBook edhe privat si "only me", pra te padukshme per publikun
Foton mund ta ngarkoni edhe ne Linkedin / blog apo rrjete te tjera sociale,
kudo ku ju jepet mundesia...rendesi ka te jete diku online, per te patur adresen url
...
po me kete metode ju mund te ngarkoni + publikoni edhe nje njoftim komplet si foto-template ketu )

Kartvizita, si mund te nxjerr kartviziten time?1. Profili i anetarit
2. Kartvizita/Logo ndrysho/aktualizo
3. Logo + Subjekti + Adresa
(shih shpjegimin me poshte)
4. publiko kartviziten


3. Logo - Si mund ta therras + ta ngarkoj?
Ju mund ta therrisni logon ne 2 menyra
nga interneti duke bere copy+paste linkut ku ndodhet (nese e keni ne nje faqe www)
ose nga PC-kompjuteri juaj
(*logo optimale, nuk duhet ta kaloj gjeresine prej 300 pixel)

klikoni mbi butonin "publiko kartviziten"!

Pak a shume do t'ju shfaqet pamja ne te majte, por .....

Kujtese, (sepse shpesh harrohet, pak perpera ju e thirret logon, tani duhet ta ngarkoni)
per kete klikoni linkun ->ngarko Logo/Grafiken (sic tregohet me germen a. ne figure)
Kodi i shfaqur [SIGPIC][/SIGPIC] ju tregon se Logo-Grafika eshte ngarkuar

Se fundmi klikoni "publiko kartviziten"!1. Opsionet e kategorise
Duhet te jeni te regjistruar / loguar
Shkoni tek Rubrika / kategoria qe doni te abononi.
si ne figure, ne te djathte siper ndodhet menuja: "Opsionet e kategorise".
2. Abonohu ne kete kategori
Klikoni opsionin "Abonohu ne kete kategori".

3. Zgjidh menyren e lajmerimit
Ne dritaren e re qe do ju hapet zgjidhni menyren e lajmerimit!


Nuk doni me te jeni te abonuar, atehere c'abonimi eshte shume kollaj:
Klikoni Linkun e fundit tek e-maili me njoftimet e abonuara, si ne figuren majtas dhe nuk ju vijne me e-maila.

Sa me siper mund ta perserisni per cdo rubrike, sa here te keni nevoje.

Adresari - Direktoria e biznesit dhe sherbimeve, si ta mbush? si te kerkoj?Cfare eshte Adresari?
Eshte Liste-Tabele e bizneseve, subjekteve, shoqatave, personave, specialisteve te ndryshem. E ndare sipas kategorive specifike dhe vendit ku ato ndodhen.
Perse duhet? Kujt i hyn ne pune?
Qe subjektet apo specialistet te prezantojne sherbimet e tyre + si dhe pikat e kontaktit.
Qe Klientet (tregu) te gjejne sa me shpejt sherbimet dhe subjektet qe kerkojne.
Fakti qe ne internet gjerat jane te lidhura, avantazh eshte edhe indeksimi ne motoret kerkues. Pra duke qene prezent ne Adresar, subjekti automatikisht zhvillon edhe marketing on-line. Kjo vlen si per ata qe kane faqen e tyre ne internet, (keshtu ata perforcojne prezencen) ashtu edhe ata qe nuk kane prezence direkte.
Si te vendos te dhenat e mija ne Adresar?
Kollaj fare, ju duhen 2 minuta! Mjafton te mbushni formularin – ai eshte udhezuesi me i mire...
Per tek formulari duhet te klikoni
 1. „Profili i anėtarit“ ne faqen kryesore
 2. „Profili & Adresari ndrysho/aktualizo“, sic tregohet ne figuren majtas.

Si te vendos logon?
Tek Profili i anėtarit do gjeni edhe kete funksion dhe shume funksione te tjera.

A duhet ti mbush te gjitha fushat e formularit?
Jo! Mbushni ato qe ju duken te arsyeshme. Asgje nuk eshte e detyrueshme. Ju mund te futeni edhe dite tjeter per te plotesuar apo rinovuar detaje te tjera.

…nese e kam plotesuar Adresarin, A mund ti shuaj te dhenat e mija? A mund ti ndryshoj ato?
Po ne cdo kohe ju mund ti shuani komplet ato! Ju mund te shuani / ndryshoni / aktualizoni cdo detaj, ne cdo kohe! Nese ju keni ndryshuar adresen ose Nurmin e telefonit, atehere do ishte e udhes te beni ndryshimet ne tabelen tuaj. Perndryshe klientet nuk munden tju kontaktojne.
Kam nje agjensi ne Milano. Nuk e gjej qytetin ne liste?!
Direkt poshte listes se qyteteve gjeni edhe nje fushe bosh per te vendosur qytetin nese nuk eshte i listuar. Milano nuk eshte ne liste, plotesojeni vete ne fushen e caktuar.
Merrem me apartamente dhe shitje trualli, klientet e mij jane shpesh te huajt...
Atehere mbushni specifikat tuaja, me fjale, terma kyce edhe ne anglisht! ...
ose edhe ne italisht apo gjuhe te tjera...pse jo?
Une merrem me Impiante/panele ngrohje – ftohje... Tek rubrikat/katekorite nuk e gjej kete fushe?!
Atehere plotesojeni vete tek specifikat.. fusha poshte rubrikes...


Si mund te kerkoj tek Adresari?
Kliko ne faqen kryesore menyne „Adresari“!
Ne formularin qe do ju hapet mund te zgjidhni kriteret e kerkimit.
Nuk keni nevoje ti mbushni te gjitha fushat e formularit. Mund te mbushni edhe pjeserisht nje fushe. Per shembull Emri, po te kerkoni vetem ma do tju listohet: si Majlinda ashtu dhe Alma Kjo llogjike kerkimi funksionon edhe per specifikat etj....
Shenja * nuk duhet perdorur!
Kerkimi sipas Rajonit dhe Kategorise
Ne shembullin e treguar ne figuren perbri me vetem tre klikime mund te gjeni ate qe kerkoni.
 1. Zgjidhni qytetin
 2. Zgjidhni Rubriken/Kategorine
 3. Se fundi klikoni butonin „kėrko“

Video - nga youtube, si mund ta vendos ne njoftim?Ju keni nje video ne youtube?
(nese jo, ngarkojeni ne youtube)

klioni butonin si ne figure:
dhe fusni kodin e kopjuar nga youtube

(sipas deshires, mund ta poziciononi kete kod aty ku deshironi ne njoftim)

Harta - nga Google Map, si mund ta vendos harten ku ndodhet objekti ne njoftim?


Doni te tregoni se ku ndodhet objekti ne harte?
1. klioni butonin si ne figure:
dhe shkruani emrin e Rruges, Qyteti
(Emri i rruges apo sheshit / bulevardit duhet komplet, pa shkurtime) p.sh.:

[MAP]Rruga e Kavajes, Tirane[/MAP]

(sipas deshires, mund ta poziciononi kete kod aty ku deshironi ne njoftim)
Harta me vendndodhjen e Rruges do ti bashkangjitet automatikisht njoftimit, si ne figure.

PDF - si ta publikoj ne njoftim?

1. Si merret dokumenti ne PDF direkt nga interneti?


Nėse dokumenti PDF ndodhet nė internet,
(ju e fusni (download) ne faqen tuaj, ose webmasteri juaj nuk perton tju ndihmoje…)
atėher me copy + paste, kopjoni linkun
poziciononi kurzorin atje ku deshironi ta vendosni dokumentin
klikoni ikonėn

ose kush e ka mė kollaj me kode mund te veproj edhe si mė poshtė:
1. kodi [pdf].....[/pdf]
P.sh.
[pdf]http://www.faqjajuaj.com/dokumenti.pdf[/pdf]
Vendosni URL-nė midis kodeve [pdf] [/pdf] si nė foton pėrbri!
2. Dokumenti ne PDF i bashkangjitet njoftimit tuaj!
pak a shume si ketu: Njoftim me PDF

DOC - si ta publikoj si njoftim?

Si te publikoje nje dokument .doc / .docx ne portal?


Ju keni nje dokument ne Word
dhe deshironi ta publikoni ne portal ashtu sic eshte, pa humbur formatimet.

Rruga me e kollajte eshte:
Dokumenti duhet te jete i ngarkuar online ne google drive
merrni pjesen e linkut (ID) te ketij dokumenti (si ne figure) dhe vendoseni copy+paste tek njoftime.com
(nese nuk keni google drive, krijoni brenda 1 minute nje profil tuajin)

Ne google drive ngarkoni dokumentin
duke klikuar:
+ New
File upload
open with google docs
share

Tek njoftime.com poziciononi kurzorin ne njoftim, atje ku deshironi ta vendosni dokumentin
klikoni ikonėn
vendosni kodin (ID) e kopjuar
[GD].....[/GD]

pak a shume si ketu: Njoftim me google DOCS

PDF konvertim ne JPG, si behet?

Per ta vendosur dokumentin PDF brenda njoftimit si foto, ai duhet konvertuar me pare nga PDF -> JPG.
Si konvertohet PDF ne Foto JPG?

2 konvertues online:
pdftoimage.com ose pdf2jpg.net

Foto - Pse nuk e ngarkoj dot? Si ta zvogloj peshen e fotos?Fotot nga kamera apo celulari jane te madhesive dhe me peshe shume te madhe.
Per ti ngarkuar ne web, ato duhen zvogeluar/optimuar dhe kjo eshte kollaj.
Cfare duhet arritur?
permasat optimale:
web 640 X 480 pixel
pesha optimale: me pak se 100 KB

Per kete ka disa rruge.
Le te shpjegojme 2 rruget me te thjeshta:
1. Ju keni Outlook?
atehere shkoni ne folderin ku gjendet foto
klikoni mbi foto me butonin e djathte (rightclick)
->send to -> email recipient
dhe automatikisht ju hapet emaili me opsionin foto e vogel
kopjojeni foton e ngaruar si attach (e cila eshte optimuar)
dhe bejini paste ne folderin tuaj te ri (qe mos tua shuaj foton origjinale)
2. Perpunimi me Programin Microsoft Office Picture Manager
klikoni mbi foton ne PC (rightclick), dhe hapeni (open with) me programin:
Microsoft Office Picture Manager!

Ndiqni hapat si ne figuren majtas -> dhe foto ju zvoglohet sic duhet.

Mos harroni ti thoni siguro ndryshimet (save)

Hover Zoom - pėrse shėrben?Hover Zoom sherben per zmadhimin e fotove miniature.
Po te levizni me mouse-in tuaj mbi foto - atehere foto zmadhohet vetevetiu ne madhesine e saj origjinale, pa dashur te hapesh nje dritare/faqe te re.
Hover Zoom eshte nje extension (zgjerim) i Google Chrome browser..
Si kryhet instalimi?
 1. Downloadoni hoverzoom.crx dhe ruajeni ne kompjuterin tuaj.
 2. Klikoni menune e Chromit tek simboli , aty zgjidh Tools, e me pas Extensions (screenshot).
 3. Vendoseni hoverzoom.crx ne kompjuterin tuaj dhe kapeni me mouse e cojeni tek faqja e Extensions.
 4. Shikoni listen e gjerave te lejuara ne dialogun, qe do t'ju shfaqet. Nese doni te vazhdoni me tej, klikoni Install.

A ka kode tė veēantė pėr tė formatuar tekstin e njoftimit tim?

Probleme me formatimin ne Editor - si te veproj?

Ndodh qe perpara se te publikoni nje njoftim, ta merrni ate nga WORD.

Por pasi e keni publikuar, njoftimi ju del me hapsira ose me kodet si me poshte p.sh.:

[FONT='Garamond','serif']Education: University degree. [/font]
[FONT='Garamond','serif']Experience: A minimum of 5 years. [/font]
[FONT='Garamond','serif']Other:[/font]

Ky problem shfaqet shpesh per shkak te versioneve te Microsoft Word
Zgjidhje:
Para se te beni copy+paste nga Wordi, ndryshoni Editorin si ne figure: Paste as Plain Text


Kėrko Pyetėsorin

Select this option if you would like your search to look in the text of FAQ items as well as their titles.

Select an option here to specify how you would like your search query to be treated. 'Any words' will return the most numerous but possibly least relevant results, while 'Complete phrase' will return only results that contain exactly what you are searching for.