• Tirane, ofrojme kurse Kurse formimi - lëndë shoqërore

PROFILI PROFESIONAL

Jam diplomuar me nderime nga Universiteti i Amsterdamit në degën analizë letrare dhe kulturore. Jam pranuar në Columbia University, University of Edinburgh e shumë të tjera.

Kam dy vite përvojë si mësuese në shkollën Udha e shkronjave ku kam dhënë Cambridge Global English, IGCSE English as a Second Language, IGCSE Drama, IGCSE Art & Design dhe letërsi shqipe.

Nxënësit e lëndëve IGCSE dhe Global English, të cilat u mbyllnin me provim të administruar nga Kembrixhi, kanë marrë nota kryesisht A*, A dhe B në këto provime.

Mbizotërimin e dijes në rutinën e përditshme e marr tepër seriozisht. Shpesh herë frymëzohem nga koncepti i mbinjeriut të Niçes, i cili synon shkëlqyeshmëri në çdo aspekt të jetës.
.



MBI KURSIN
[h=2][FONT=arial, sans-serif]Kjo lëndë, e hartuar sipas dëshirave studimore të nxënësit, do të synojë ndërtimin formativ te individi. Tekstet dhe njohuritë do të merren nga letërsia, historia e artit, sociologjia, filozofia, kritikë filmi, teatri, muzika, psikologjia dhe fusha të tjera studimore.[/FONT][/h][h=2][FONT=arial, sans-serif]
[/FONT]
[/h][h=2][FONT=arial, sans-serif]Këshillohet që ky lloj kursi të blihet në formë pakete (për shembull, 20 orë mësimi) sepse kështu mësuesja mund të krijojë një plan të tërthort studimi dhe bashkëveprimi në bazë të njohurive të saj mbi këto fusha, të cilat janë të thelluara. Metoda e mësimdhënies mund të përfshijë leksionin; bisedën; aktivitete të ndryshme zhdërvjelltësimi si pyetje-përgjigje, lexime dhe interpretime; krijimtari letrare e artistike dhe shumë të tjera. [/FONT][/h][h=2][FONT=arial, sans-serif]
[/FONT]
[/h][h=2][FONT=arial, sans-serif]Ky kurs është për nxënësin i cili kërkon të pasurojë dijen e përgjithshme të tij dhe të mendojë në mënyrë multidisiplinare, e cila është kusht për pranim në universitetet më të mira ndërkombëtare. Gjithashtu, në një vend ku përthithja kulturore është mjaftueshmërisht e dobët, ky kurs synon të pasurojë shoqërinë tonë me individë të cilët kanë njohuri të shëndosha mbi botën e gjerë multikulturore në të cilën banojnë.[/FONT][/h]
website - https://besianavathi.wixsite.com/website-1
LinkedIn - https://al.linkedin.com/in/besiana-v...le_search-card


 


Contact
Back
Top