• Tirane, ofroj KURSE PER MESIMIN E GJUHES KINEZE

Tirane
Kush dominon ekonominë, imponon edhe gjuhën.Kina sot është një superfuqi botërore ekonomike e politike, e cila krahas aspektit kulturor që ka kjo gjuhë, mësimi i saj nga studentët shqiptarë do t’u krijojë atyre mundësi më të shumta në tregun botëror të punës. Por sa e rëndësishme është mësimi i gjuhës kineze dhe a ka treg pune për këta të rinj që studiojnë këtë gjuhë? Në vendin tonë, importet nga Kina janë rritur ndjeshëm gjatë viteve të fundit dhe janë hapur shumë biznese çka bën të domosdoshëm ndërmjetës që dinë gjuhën kineze dhe shqiptare. Gjithashtu studimet vlerësojnë që pas 10 vitesh, gjuha kineze do të flitet më shumë se gjuha angleze.Tashmë është e qartë se Kina do të ketë fuqinë tregtare për një kohë të gjatë dhe Perëndimi do të ndiejë nevojën për ta kuptuar se si funksion. Një raport i Bankës Qendrore Europiane ka treguar se gjuha mandarine është ajo më e kërkuara nga kompanitë. Sipas saj, të rinjtë që e njohin kanë më shumë mundësi për punë, ndërsa shoqëritë shumëkombëshe e kanë futur atë në listën e gjërave që një aplikant duhet të dijë mirë për të fituar një takim për punë.
Qendra Europiane e Studimit ju mundesone pergatitje cilesore ne mesimin e gjuhes kineze nga mesuese profesioniste dhe shume te afte ne mesimdhenie.


RREGJISTRIMET BEHEN PRANE QENDRES SONE CDO DITE :
E HENE-E SHTUNE ORA 09.00-20.00. JU MIREPRESIM!
 


Contact
Back
Top