1. Standart Av Julian Kapllanaj! Heqje&Verifikim Espulsi Schengen.

  Av Julian Kapllanaj, Durres.

  1-Keni probleme me hyrjen ne shtetet Europiane? Keni nevoje per informacion rreth situates tuaj ne SIS dhe te hiqen pengesat per levizjen tuaj per jashte vendit?

  Tashme prane Studios tone Ligjore nje risi e re ne fushen e marrjes se informacionit per personat qe dyshojne se jane te regjistruar ne sistemin SIS Schengen apo per personat qe duan te informohen rreth gjendjes se tyre ne Sistemin SIS SCHENGEN!

  Ne momentin qe konfirmohet gjendja ne sistemin Schengen dhe nese jeni te regjistruar ne SIS, duhet kryer ligjerisht praktika e fshirjes nga sistemi i saj, marim persiper realizimin brenda nje afati kohor rekord 30 ditor.

  Njė ndėr problemet kryesore qė emigrantėt mundohen ende tė zgjidhin ėshtė “Espulsi” (Deportimi), pra largimi vullnetar apo dhe i detyruar nga shtetet e zones schengen qe jane debuar

  Studio jonė merret me ēėshtje tė tilla dhe trajton “Deportimet” dhe aplikimin pėr marrje informacion dhe me pas heqjen e ndalimit te dhene nga ēdo shtet i zones schengen.

  Studio jonė pėrpiqet qė tė gjithė nė fund tė jenė tė shkarkuar nga penaliteti, tė lirė dhe pa Espuls.

  Ekzistojnė dy lloj Espulsesh, domethėnė janė dy arsyet pėr tė cilet vendoset Deportimi i njė shtetasi tė huaj

  1-Dėbimet Administrative.

  2-Dėbimet Gjyqėsore


  1.DĖBIMI ADMINISTRATIV

  Njė qytetart mund tė dėnohet me "Dėbim Administrativ" nė rast se ndalohet nė ēdo shtet, pa dokumenta qėndrimi. Nėse nuk jeni nė mėnyrė tė ligjshme nė njė shtet, atėherė mund tė dėnoheni me “Espuls”.

  Dėnimi zgjat zakonisht deri nė 5 (pesė) vjet, duke mos ju lejuar qė tė hyni dhe tė jetoni nė shtetin pėrkatės apo dhe ne te gjithe zonen schengen.

  SI MUND TĖ HIQET ESPULSI?

  Nė rastet qė Espulsi ėshtė marrė pėr arsye dokumentash, ja si mund tė veprojmė pėr ta hequr:

  Pasi tė kenė kaluar psh 5 vjet, pra me mbarimin e afatit tė Denimit, duhet qė tė mos keni patur probleme tė tjera me cdo shtet tjeter te zones schengen, tė paraqiteni prane studios tone per te filluar procedurat ligjore pėr heqjen e emrit tuaj nga lista e personave tė padėshirueshėm ne SIS.

  Por ka mundėsi qė heqja e “Espulsit” tė kėrkohet edhe pasi tė ketė kaluar vetėm njė vit apo te kete kaluar mbi 2/3 e denimit, pėr arsye familjare apo arsye tė tjera bindese.

  Duke u drejtuar nė studion tonė, mund tė merremi me procedurat dhe tė bėjmė kėrkesė zyrtare nė emrin tuaj pėr heqjen e denimit dhe brenda nje afati kohor ligjor do tė marrim nje pėrgjigje zyrtare nga autoritetet perkatese.

  Ēdo dokument qė mund te disponoj i debuari eshte shume i nevojshėm per ti krijuar lehtesira situates qofte nga shteti Shqiptar po ashtu dhe nga shteti qe ka konfirmuar ndalimin e tij.
  Tė gjitha dokumentet duhet tė jenė me vulėn Apostile dhe te pėrkthyera nė gjuhėn e shtetit qė ka vendosur ndalimin. Procedura qe meren persiper nga Studio jone!

  Avokati bashkėpunon me Shtetet pėrkatėse pėr ēdo detaj dhe pėr tė arritur qėllimin, pėr heqjen e denimit dhe me pas pėr fshirjen e emrit nga lista kombėtare te personave tė padėshirueshėm SIS.

  Tė gjitha veprimet zgjasin deri sa tė dalė pėrgjigja nga autoritetet perkatese.

  2.DĖBIMI GJYQĖSOR

  Kur ka dėbim penal, qė nė shumicėn e rasteve e kanė kryer dėnim me burg, pasi personat tė kene pėrfunduar dėnimin, kane tė drejtė tė vendosin kundėr tij edhe masėn e dėbimit. Kjo ndodh nė tė gjitha rastet kur dikush vepron kundėr ligjeve tė shtetit dhe Denimi qė jepet shkon deri nė 10 (dhjetė) vjet.

  Pasi tė kenė kaluar 3 (tre) vjet nga momenti qė keni mbaruar dėnimin, mundet edhe sikur tė mos jeni fizikisht nė Shqipėri, tė kontaktoni me Avokatin dhe ai merret me procedurat e marrjes se informacioneve dhe me pas te heqjes sė tije.

  Per me shume drejtohuni prane Studios se Avokatisė J&K.

  Konsulta Ligjore Falas!

  L nr 2, Rr Sefer Efendi, Pallati Four Sisters, kati i 2-te, Mob 00355 692569926
  Juliankapllanaj@yahoo.com
  klikoni foton pėr ta zmadhuar klikoni foton pėr ta zmadhuar Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: Logo Visitcard.jpg
S: 26580
Madhesia: 24.9 KB