Vjeshte ne bukuresht...

DETAJET E TURIT


Dita e Parė. Nisja nga Tirana me autobuz nė drejtim tė Maqedonisė. Gjatė rrugės, pushime per kafe. Mbrritja nė Shkup dhe pushim per dreke. Nisja nga Shkupi nė drejtim te Bullgarisė. Gjatė rrugės, pushime per kafe. Mbrritja nė Sofje. Sistemimi dhe Fjetje nė Hotel.
Dita e Dytė. Mėngjesi nė hotel. Vizitė nė Monumentet Kryesore te qytetit: Fillon nga Hotel Sheraton Balkan, Kisha St. Nedelia, Statuja St. Sofia, Kisha St. Petka Samardjiiska, Sinagoga Hebraike e Sofjes, Tregu Qendror, St. George Rotanda, Presidenca, Sheshi Battenberg, Galeria Kombėtare e Arteve, Teatri Kombėtar "Ivan Vazov", Kisha Ruse, Monument i Ushtarėve tė Panjohur, Akademia e Shkencave Bullgare, Parlamenti, Monumenti i Mbretit Clirimtar, Kisha St. Sofia, Katedralja Alexander Nevski dhe Crypt. Pasdite nisja pėr nė Bukuresht. Ndalesa tė shkurtra gjatė rrugės. Mbrritja nė Bukuresht. Sistemimi dhe Fjetje nė Hotel.
Dita e Tretė. Mėngjesi nė Hotel. Paradite, Vizitė panoramike e Bukureshtit. E fillojme me vizitė jashtė Bukureshtit: Manastiri Snagov, ku mendohet se ėshtė varrosur Vlad Tepes, i njohur si Dracula. Me pas i drejtohemi qendres se qytetit te Bukureshtit ku vizitohen: Harku i Triumfit, Muzeumi Village, Sheshi Victoriei, Sheshi Revolucionit, Statujen e Naim Frasherit dhe Ndėrtesa e Parlamentit. Vizite ne qytetitn e vjeter te Bukureshtit; Oborri dhe Kisha Princely. Vizite tek Hotel Continental ku Ismail Qemali bashke me patriotet e tjere kane hartuar deklaraten e pavaresise se Shqiperise. Gjate Drekes - Shetitje tek Pedonalja e famshme Liskano e mbushur me bare dhe restorantet me te populluara te Bukureshtit, Kohe e lire per te konsumuar dreke. Pasdite, vizite tek Piata Uniiri me shatervanet - qendra tregtare me te njejtin emer Uniiri Shopping Mall. Fjetje nė Hotel.
Dita e Katėrt. Mėngjesi nė Hotel. Nisja pėr nė Tiranė. Gjatė rrugės pushime tė shkurtra pėr kafe, drekė dhe darkė. Mbrritja nė Tiranė.Nė Pagesė pėrfshihen:
1. Udhėtimi vajtje-ardhje, Transfertat dhe shėtitjet me autobuz.
2. Akomodim nė hotel pėr 3 netė qėndrimi.
3. Mėngjeset pėr tė gjitha ditėt e udhėtimit.
4. Shoqėrues shqiptar gjatė qėndrimit jashtė Shqipėrisė.

Nė pagesė nuk janė pėrfshirė:
1. Gjithshka qė nuk ėshtė pėrmendur nė kėtė program.
2. Hyrjet nė monumente dhe muzeume.