Epoka e babės tim,
epoka kur ata filluan punė dhe dolėn nė pension nė njė dhe nė tė vetemen ndėrrmarje (Fabrik) ka perėnduar me kohė.
Nė dokumentat pėr pensionin e tij figuronte: nė 42 vite punė, vetėm njė Fabrik, vetėm njė adresė.

Allah allah...

Beni (unė) nė mė pakė se 15 vite pune ka ndėrruar 2 shtete, 3 qytete dhe gati 7 punėdhėnės.
Kam akoma edhe 30 vite tė tjera pune deri sa tė mė vijė vakti i pensionit.
Hajde gjeje edhe sa herė do tė mė duhet tė ndėrroj vend pune.
Edhe sa herė do mė duhet tė shkruaj:
“Kėrkesė pune” ose si i thonė "CV" (Curriculum Vitae) ?!?
prandaj thashė ti hyj merseles e tė shkruaj disa gjėra pėr veten time (si kujtesė),
por edhe pėr shqipfolėsit e tjerė qė janė nėn tension,
pėr tė gjetur “peshkuar” vendin e tyre tė punės.

Lexues i dashur, nėse nuk ke kohe,
pėrqėndrohu vetėm tek ato rreshta qė janė me shkronja tė theksuara, tė tjerat janė pėr ata qė kanė nge“.
Nė kėtė shoqėrinė tonė globale tė konsumit, qė the ti,
puna qė ėndėrron (helbete jo doganier, jo tatues) ėshtė bėrė malli mė i vėshtirė pėr tu gjetur.
Kjo ėshtė kėshtu dhe s“e luan topi qysh nga Tirana, Prishtina, Shkupi e deri nė Honolulu.

Nė kėtė drejtim nuk ka pėr tė ndėrruar gjėsendi, ngelet tė ndėrrojmė ne (taktikėn).
Nėse je dakord deri kėtu thuaj PO! dhe vazhdo mė tutje:

Taktika dhe mėnyra se si mundesh ta gjesh dhe ta fitosh vendin e punės, ka!
edhe ka shumė bile, bota ka shkruar volume sa kėtu deri nė Firifistun pėr gjėra tė tilla,
(lum ata qė dijnė tė lexojnė e kuptojnė edhe nė gjuhė tė tjera)
Beni, do pėrqėndrohet shkurt nė disa gjėra tė vogla, ama me efekt tė madh.
Si nė cdo gjė nė fillim ishte fjala pataj, pastaj i zoti bėri veprat….
le tė fillojmė me fjalėn dhe mendimin (pa romantizėm, pa emocione) pėr tė “kapur” punėn:

Nga e para:
………………………………………………
Parapėrgatitja (Inventari i vetvetes)
Kėrkimi (grumbullimi i informacioneve dhe ofertave)
Gjetja e njoftimit/ofertave
Reagimi (pėrshtatja e CV-sė tuaj, ofertės konkrete dhe dėrgimi)
Pėrgjigjia negative ose asnjė pėrgjigje ("heshtje varri")
Prap nga e para ........ dhjetra herė, ndoshta disa herė nė ditė
mos u dėshpėro (jeta qenka gjimnastikė!)
………………
njė ditė prej ditėsh: p
ėrgjigjia pozitivė + intervista
dhe do zoti, shansi, apo fati
lidhja e kontratės, clirimi => qerasje pėr shoqėrinė
………………
i/e pa kėnaqur ose prap pa punė?
Prap nga e para....
……………
……………
e me radhė deri nė pension
[kuptohet n.q.se nuk ke fėmij, se po pate, prap nga e para (pėr fėmijėt)]
……………
vijon sapo t
ė gjej kohė......