ZĖRI ėshtė njė software online qė synon tė ofrojė zgjidhje tė konvertimit tė tekstit nė audio shqip i cili mund tė pėrdoret pėr artikuj ,pėr software, web, aplikacione mobile etj.

Qėllimi ynė ėshtė tė sjellim shėrbimin mė tė mirė 'TTS'(text to speach) nė gjuhėn shqipe.

Me mė shumė se 100.000 fjalė tė regjistruara nė gjuhėn shqipe, tė cilat mbulojnė mbi 80% tė fjalėve mė sė shumti tė pėrdorura gjerėsisht, bėn qė https://www.zeri.app/ tė konvertojė tekstin lehtėsisht nė audio. Implementimi i ML dhe Artificial Intelligence, bėn tė mundur qė tė kontrollojmė intonacionin, tė rrespektojmė shenjat e pikėsimit, dhe ėshtė nė gjendje qė tė mėsoj dhe tė pėrmirėsohet gjatė gjithė kohės. Provojeni Falas text to speech