tur ne detin e zi

DETAJET E TURIT


Dita e Parė. Nisja nga Tirana me autobus nė drejtim tė Maqedonisė. Gjatė rrugės, pushime per kafe. Mbrritja nė Shkup dhe pushim per dreke. Nisja nga Shkupi nė drejtim te Bullgarisė. Gjatė rrugės, pushime per kafe. Mbrritja nė Sofje. Sistemimi dhe Fjetje nė Hotel.Dita e Dytė. Mėngjesi nė hotel. Vizitė nė Monumentet Kryesore te qytetit: Fillon nga Hotel Sheraton Balkan, Kisha St. Nedelia, Statuja St. Sofia, Kisha St. Petka Samardjiiska, Sinagoga Hebraike e Sofjes, Tregu Qendror, St. George Rotanda, Presidenca, Sheshi Battenberg, Galeria Kombėtare e Arteve, Teatri Kombėtar "Ivan Vazov", Kisha Ruse, Monument i Ushtarėve tė Panjohur, Akademia e Shkencave Bullgare, Parlamenti, Monumenti i Mbretit Clirimtar, Kisha St. Sofia, Katedralja Alexander Nevski dhe Crypt. Pasdite nisja pėr nė Bukuresht. Ndalesa tė shkurtra gjatė rrugės. Mbrritja nė Bukuresht. Sistemimi dhe Fjetje nė Hotel.Dita e Tretė. Mėngjesi nė Hotel. Paradite, Vizitė panoramike e Bukureshtit. E fillojme me vizitė jashtė Bukureshtit: Manastiri Snagov, ku mendohet se ėshtė varrosur Vlad Tepes, i njohur si Dracula. Me pas i drejtohemi qendres se qytetit te Bukureshtit ku vizitohen: Harku i Triumfit, Muzeumi Village, Sheshi Victoriei, Sheshi Revolucionit, Statujen e Naim Frasherit dhe Ndėrtesa e Parlamentit. Vizite ne qytetitn e vjeter te Bukureshtit; Oborri dhe Kisha Princely. Vizite tek Hotel Continental ku Ismail Qemali bashke me patriotet e tjere kane hartuar deklaraten e pavaresise se Shqiperise. Gjate Drekes - Shetitje tek Pedonalja e famshme Liskano e mbushur me bare dhe restorantet me te populluara te Bukureshtit, Pasdite, vizite tek Piata Uniiri me shatervanet - qendra tregtare me te njejtin emer Uniiri Shopping Mall. Nisja pėr nė Konstancė. Udhėtimi zgjat rreth 2.5 orė. Mbrritja nė Konstancė, Sistemimi nė Hotel nė zonėn e Plazhit. Fjetje nė Hotel.Dita e Katėrt. Mėngjesi nė Hotel. Paradite Vizitė e Monumenteve Kryesore tė qytetit: Kazinoja e Konstancės dhe Monumentet e ndryshme Fetare nė Sheshin Ovidiu. Nisja pėr nė Varna. Udhėtimi zgjat rreth 2 orė. Mbrritja nė Varna, Vizitė e Monumenteve Kryesore tė qytetit: Kopshti Varnės, Katedralja Shėn Marisė, Manastiri Aladzha, Aquapolis, Syri Varnės etj. Nisja pėr nė Burgas. Udhėtimi zgjat rreth 2 orė. Mbrritja nė Burgas, Sistemimi nė Hotel nė zonėn e Plazhit. Fjetje nė Hotel.Dita e Pestė: Mėngjesi nė Hotel. Paradite nė mbrėmje Vizitė e Monumenteve Kryesore tė qytetit: Kopshti Burgasit, Pista nė Det Mosta dhe Qyteti i vjetėr Nessebar. Pasdite, Nisja pėr nė Kavala. Udhėtimi vazhdon pėr nė Kavalla. Udhėtimi zgjat rreth 6 orė. Ndalesa tė shkurtra pėr pushim dhe shlodhje gjatė rrugės. Mbrritja nė Kavalla. Sistemimi nė Hotel nė zonėn e Plazhit. Fjetje nė Hotel.Dita e Gjashtė: Mėngjesi nė Hotel. Paradite Nisja pėr nė Selanik. Udhėtimi zgjat rreth 2 orė. Mbrritje dhe Vizitė nė Selanik. Vizitohen: Sheshi Aristotel, Kulla e Bardhė, zona Tsimiski dhe monumente tė tjera historike tė qytetit. Nisja pėr nė Shqipėri. Udhėtimi zgjat rreth 6 orė. Gjatė rrugės ndalesa tė shkurtra. Mbrritja nė Shqipėri.Nė Pagesė pėrfshihen:
- Fjetje: 1 natė nė Sofje, 1 natė nė Bukuresht, 1 natė nė Konstancė, 1 natė nė Burgas, 1 natė nė Kavalla.
- Mėgjeset nė Hotele,
- Udhėtimi dhe Shėtitjet me Autobus.
- Shoqėrues Shqiptar gjatė gjithė Udhėtimit.
Nė Pagesė nuk pėrfshihen:
- Hyrjet nė Monumente