VJESHTĖ NĖ ZAGREB, SARAJEVĖ


DETAJET E TURIT

Dita e Parė: Nisja nė oren 04:00 nga Tirana me autobus. Pas kryerjes sė veprimeve doganore kufitare nė Muriqan, vazhdimi i udhėtimit gjatė rivieres sė Malit tė Zi. Gjatė rrugės bėhet njė ndalesė e shkurtėr nė afėrsi tė ishullit Shėn Stefan. Nė Budva pushim tė shkurtėr pėr kafe. Vazhdon udhėtimi pėr nė Kroaci. Mbrritja nė Dubrovnik, ku vizitohet: Hyrja lindore Ploce, Porti i vjeter, Katedradja e Shėn Marias, dhe kisha Jezuite e Shen Igratius. Vazhdon shėtitja nė rrugicat e ngushta dhe vizitohet: Burimi Onufrian, Rruga Tregtare “Stradun”, Kisha e Shėn e Premtes, e Shėn Vlasit, Pallati Sponza dhe Pallati i Rektorit. Vazhdimi udhėtimit pėr nė Neum. Mbrritja nė Neum. Sistemimi dhe Darka nė Hotel.

Dita e Dytė: Mėngjesi nė Hotel. Nisemi drejt Split. Mbrritja nė Split, ku vizitohen: Pallati i Diokrecianit, Mauzoleumi i Diokecianit, Statuja e Gregor Ninki, Teatri Kombėtar i Splitit, Pinakoteka Kryesore, Rruga Marmontova dhe Shėtitorja nė Bregdet Riva. Nisja pėr Zadar. Vizitė e qytetit tė Zadarit, i themeluar nga Liburnet Ilirė, ku vizitohen: Lagja e vjetėr, Katedralja e Shėn Anastasisė, Kisha e Shėn Donatus, Forumi Romak etj. Nisja pėr nė Zagreb. Mbrritja nė Zagreb. Sistemimi dhe Fjetje nė Hotel.

Dita e Tretė: Mėngjesi nė Hotel. Parasdite, Vizitė e Monumenteve kryesore tė Zagrebit: Porta e Qytetit tė vjetėr, Katedralja, Shėtitorja Strossmayer, Kisha Shė Markut, etj. Pasdite nisja pėr nė Sarajevė. Ndalesa tė shkurtra gjatė udhėtimit. Mbrritja nė Sarajevė. Sistemimi, Darkė dhe Fjetje nė Hotel.
Dita e Katėrt: Vizitė panoramike e Monumenteve tė Sarajevės, si Kėshtjella, Rrugėt Saraē, Kazandziluk dhe Bravadziluk Kulla e Sahatit, etj. Nisja pėr nė Mostar. ku vizitohen: Ura e Mostarit, Katedralja dhe Xhamia. Vazhdon udhėtimi pėr nė Medjugorje, Katedrales sė Zonjės sė Paqes. Bazhdon Udhėtimi pėr nė Tiranė. Mbrritja nė Tiranė.Me Shume Detaje: Nė pagesėn 129 Euro pėrfshihen:
1. Udhėtimi vajtje - ardhje dhe shėtitjet me autobus.
2. Akomodim nė hotel per 3 netė qėndrimi.
3. Mėngjese nė Hotel, Darkat nė Neum dhe Sarajevė.
5. Shoqėrues shqiptar gjatė qėndrimit jashtė Shqipėrisė.

Nė pagesė nuk janė pėrfshirė:
• Gjithshka qė nuk ėshtė pėrmendur nė kėtė program.
• Hyrjet nė monumente dhe muzeume.