vjeshte ne SPANJĖ DHE PORTUGALI

DETAJET E TURIT

Dita e Parė: Nisja nė orėn 03:00 nga Tirana me autobus. Pas kryerjes sė veprimeve doganore kufitare nė Muriqan, vazhdimi i udhėtimit gjatė rivieres sė Malit tė Zi. Do tė bėhet njė kalim pa ndalesa nga Bar, Budva dhe Tivati, ku me traget do tė kalohet Gjiri i Kotorrit. Vazhdohet udhėtimi me autobuz nė territorin Kroat. Ndalesė e shkurtėr nė Split pėr 2 orė, ku do tė vizitohen monumentet historike tė tij. Vazhdimi i udhetimit pėr nė Rijeka. Mbėrritja nė Rijeka. Sistemimi nė Hotel.
Dita e Dytė: Mėngjesi nė Hotel. Nisja pėr nė Nisė. Ndalesė e shkurtėr nė Monte Carlo pėr rreth 2 orė, ku vizitohet ku do tė vizitohen Kodra La Rocher Ku gjendet Muzeu Oqeanik, Parku i Greys Kelly, Katedralja e Shen Nikolles, mė vonė vizita vazhdon nė Portin e Condemine si dhe te Kazinoja e Monte Carlos. Vazhdimi i udhėtimit pėr nė Nisė. Mbėrritja nė Nisė. Sistemimi nė Hotel. Shėtitje nė mbrėmje nė Nisė ku do tė vizitohen Rruga Kryesore e qytetit Rue de Jean Medecine, Esplanade Des Anglais, Sheshi Massena, Katedralja e Shėn Nikollės, Palais de Justice. Fjetje nė Hotel.
Dita e Tretė: Mėngjesi nė Hotel. Nisja pėr nė Barcelonė. Ndalesė e shkurtėr nė Kanė (Cannes) pėr rreth 2 orė, ku do tė vizitohen Monumenteve kryesore tė qytetit. Vazhdimi i udhėtimit pėr nė Barcelonė. Sistemimi dhe Fjetje nė hotel.
Dita e Katėrt: Mėngjesi nė Hotel. Paradite, vizitė me guidė nė dispozicion nė monumentet kryesore te Barcelonės, si: Kodra Montjuik ku gjenden Stadiumi Olimpik dhe sheshet olimpike, Palau Catalan, Sheshi Espanja, Barceloneta, Kullat me te larta nė kėtė moment nė qytet si Hotel Arts dhe Mapfre, Marina Olimpike, Fshati Olimpik e cila ka qenė shtėpia e atletėve gjatė lojrave Olimpike, Sagrada Familja. Vazhdon vizita nė kėmbė duke filluar nga Sheshi Catalunya nė lagjen ku gjenden dy vepra tė Antoni Gaudi si Casa Batllo dhe Casa Mila ose La Pedrera, mė pas do tė vizitohet Katedralja e Barcelonės, sheshi Shėn Jaume, do tė shikoni vendet e frekuentuara nga artisiti i famshėm Picasso dhe me pas vizitohet Muzeu Picasso, etj. Nisja pėr nė Saragosa gjatė darksės. Mbėrritje nė Saragosa. Akomodim dhe fjetje nė Hotel.
Dita e Pestė: Mėngjesi nė hotel. Vizitė panoramike te nje prej qyteteve me te medha te Spanjes. Shetitjen ne kembe do ta fillojme nga Parku Macanaz, buke lumit Ebro dhe do kalojme lumin nepermjet ures monumentale Puente de Piedra. Vizita e pare do te jete tek Sheshi Plaza del Pilar ku gjendet edhe Basilika e jashtezakonshtme e Zonjes sone Maries nga Pilar si dhe Katedralja e Salvadorit ne Zaragoza, nje nga veprat me spektakolare ne Zaragoza. Me vonė do tė vizitojmė Muzeun Goja. Me vone do te dalim tek Paseo de Fernando de Catolico per te shkuar deri tek Parku kilometrik Grande Jose Antonio Labordeta. Gjatė drekės nisemi pėr nė kryeqytetin e Spanjės, nė Madrid. Mbėrritje nė Madrid. Sistemimi dhe Fjetje nė hotel.
Dita e Gjashtė: Mėngjesi nė Hotel. Vizite me guidė dhe autobus nė qytet. Eksploroni qytetin shumė faqesh te Madridit, me atraksionet, si: Rrugėt e famshme tė Gran Via dhe Castellana, Sheshet Plazas de Espana, Puerta Del Sol dhe Puerta de Alcala, Plaza de Oriente, Mayor, Puerta de la Operal, Ramales, Sacramaneto, dhe Colon Square. Vazhdohet vizita nė Pallatin Mbretėror, i ndėrtuar nė njė Kėshtjelle tė Vjetėr Arabe dhe e ndjekur nga Stili klasik, Italian. Pallati Mbretėror ėshtė njė nga Pallatet mė tė ruajtur nė Europė dhe i pausr nė tapete, orė dhe objekte tė cmueshme. Vizita mbaron me njė kalim pranė Stadiumit Santiago Bernabeu. Pasdite Nisja pėr nė Porto. Ndalesa tė shkurtra gjatė rrugės. Mbrritja nė Porto. Sistemimi dhe Fjetje nė Hotel.
Dita e Shtatė: Mėngjesi nė Hotel. Paradite Vizitė e shkurtėr nė Porto. Nisja pėr nė Lisbonė. Mbrritja nė Lisbonė. Vizitė e Monumenteve Kryesore tė Lisbonės, si: Torre de Bolem, Padrao dos Desombrimentos Mosteiro dos Jeronimos. Vizitohen lagjet Bairro Alto, lagja qendrore, Monumenti Santa Justa, Katedralja e Lisbonės, Stadiumi Estadio da Luz, Kėshtjella Sao Jorge, Ura 25 Abril, Ura Vasco de Gama, Akuariumi i Lisbonės etj. Sistemimi dhe Fjetje nė Hotel.
Dita e Tetė: Mėngjesi nė Hotel. Nisja pėr nė Malaga. Ndalesė pėr vizitė nė Sevilje, ku vizitohen: Univeristeti, Fabrika e vjetėr e Duhanit, Plaza de Espana, Kulla e Artė, Ura Isabel II, Katedralja e Seviljes. Vazhdon udhėtimi pėr nė Cordoba, ku vizitohen: Kėshtjella Alcazar, Xhamia. e filluar si xhami dhe e shndėrruar ne kishė, lagja ēifute dhe Tregu Vjetėr. Vazhdon Udhėtimi pėr nė Malaga. Mbrritje nė Malaga. Sistemimi dhe Fjetje nė Hotel.
Dita e Nėntė: Mėngjesi nė Hotel. Vizite me guidė dhe autobus nė qytet. Malaga ėshtė kryeqyteti i Costa del Sol dhe vendlindja e piktorit tė famshėm Picasso. Vizitohen rrugicat karakteristike, Kopshtet dhe Bulevardet, Katedralja e quajtur La Manquita dhe Keshtjella me muret rrethues. Pasdite Nisja pėr nė Valencia. Ndalesė pėr vizitė nė Granada, ku vizitohet: Pallati i Alhambrės, Alcazaba, Kopshtet Generalife. Vazhdon Udhėtimi pėr nė Valencia. Mbrritje nė Valencia. Sistemimi dhe Fjetje nė Hotel.
Dita e Dhjetė: Mėngjesi nė Hotel. Vizite me guidė dhe autobus nė qytet, ku vizitohen: Plaza de la Reina, Palacio de Congresos, Planetarium, Muzeu i Shkencave, etj. Pasdite Nisja pėr nė Perpinjan tė Francės. Ndalesa tė shkurtra gjatė rrugės. Sistemimi dhe Fjetje nė Hotel.
Dita e Njėmbėdhjetė: Mėngjesi nė Hotel. Pasdite, Nisja pėr nė Marsejė. Mbėrritje nė Marsejė, ku vizitohen Monumenteve kryesore tė qytetit: Bazilika e shek tė 19 Notre Dame De La Garde, Pallati Longchamp, Harku i Triumfit Tour D'Aix. Nisja per ne Ventimilia te Italisė. Sistemimi dhe Fjetje nė Hotel.
Dita e Dymbėdhjetė: Mėngjesi nė Hotel. Nisja nė ora 8.00 pėr nė Milano. Gjatė rrugės nalesa tė shkurtra. Mbrritja nė Milano, ku do tė vizitohen Pallazo Sforzesco, Sheshi Duomo dhe katedralja e Milanos, Galeria e Vitorio Emanuele II, Teatri La Scala. Vazhdimi i udhėtimit pėr nė Kozina te Sllovenisė. Sistemimi dhe Fjetje nė hotel.
Dita e Trembėdhjetė: Mėngjesi nė Hotel. Nisja nga Trieste pėr nė Shqipėri. Fillimisht do tė kalojmė nga Sllovenia dhe nėpėrmjet pikės kufitare tė Jelsane do futemi nė Kroaci ku do tė kalojmė nga Rijeka dhe pjesa bregdetare e Bregdetit Dalmat. Ndalesa tė shkurtra gjatė rrugės. Mbėrritje nė Tiranė.

Ēmimi pėr person tė Rritur nė Dhomė Dyshe.
Nė pagesė pėrfshihen:
1. Udhėtimi me autobus Tiranė - Rijeka - Nisė - Barcelonė - Madrid - Porto - Lisbonė - Sevilje - Cordoba - Malaga - Granada - Valencia - Barcelona - Marsejė - Milano - Trieste - Tiranė.
2. Akomodim nė hotel: Fjetje 1 natė nė Barcelonė, 1 natė Madrid, 1 natė Porto, 1 natė Lisbonė, 1 natė Malaga, 1 natė Valencia, 1 natė nė Perpinjan, 1 natė nė Nisė, 1 natė nė Ventimilia, 1 natė nė Rijeka dhe 1 natė nė Kozina tė Sllovenisė.
3. Mėngjeset pėr tė gjitha ditėt e udhėtimit.
4. Shėtitjet me autobus sipas programit.
5. Shoqėrues shqiptar gjatė qėndrimit jashtė Shqipėrisė.

Nė pagesė nuk janė pėrfshirė:
1. Gjithshka qė nuk ėshtė pėrmendur nė kėtė program.
2. Hyrjet nė monumente dhe muzeume.