L E T
Ė R I N T E R E S I
Tiranė, 2023
Rruga “Pjetėr Bogdani”, Pallati 12, Shkalla 3, apartamenti 18, Tiranė.
Objekti: Aplikim pėr punė.

E nderuar zonjė!
I nderuar zotėri!
Pėrfitoj nga rasti t`ju shpreh falenderimet e mija, pėr kohėn qė po mė kushtoni. Sapo kam dalė nė pension dhe ndjehem i aftė e i interesuar, qė tė punoj nė njėrėn nga fushat e mėposhtėme:

 1. Mėsues i gjuhės frėnge
 2. Specialist i burimeve njerezore
 3. Specialist turizmi
 4. Specialist nė hoteleri

Me orar ditorė: 08:00 deri 14:00. Nga e hėna deri tė premte
Ne vijim, bashkėlidhur: “Tė dhėna tė shkollimit dhe pėrvojes sime nė punė”.
Ajo ҫ`farė, Unė ofroj; ėshtė njė kombinim i formimit tim akademik me njė pėrvojė tė gjatė pune nė fushat e mėposhtme:

 • Nė edukim.
 • Mėsimdhėnės dhe metodist i gjuhės frėnge, pėr mė shumė se 15 vjet.
 • Nė administratėn shtetėrore.
 • Shef i Protokollit dhe Burimeve Njerėzore nė Drejtorinė e Shėrbimit tė Trupit Diplomatik, pranė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, pėr rreth 10 vjet.
 • Nė fushėn e biznesit turistik.
 • Menaxher i Burimeve Njerėzore pranė “Albanian Consortium” sh.a. - Tirana International Hotel, pėr afro 2 vjet.
 • Menaxher i Pėrgjithshėm, pranė Agjensisė Turistike “Onufri Voyage”, pėr mė shumė se 2 vjet.

Nė vijim tė sa mė sipėr, me shpresėn se nė pėrvojen time tė punes do tė gjeni atė ҫ`ka pėrshtatet me nevojat Tuaja, mbetem i interesuar dhe nė dispozicionin Tuaj pėr intervistė, apo bashkėbisedim informal.
Nė vijim, do tė gjeni CV-nė time.

Me respekt,
Gegė TUSHA
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CURRICULUM VITAE

Emri / Mbiemri

Gegė TUSHA
Adresa

Rruga “Pjetėr Bogdani”, Pallati 12, shkalla 3, Ap. 18, Tiranė
Cel.

068 20 19 177
E-mail

gegetusha@hotmail.com
Shtetėsia

Shqiptar
Datėlindja

22 .12. 1957
Vendlindja

Mat

SHKOLLIMI

Shtator 1978 – Qershor 1981, Universiteti i Tiranės, Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja
Diplomė universitare.
Shtator 1973 – Qershor 1977, Shkolla e Mesme e Gjuhėve tė Huaja, Tiranė
Diplomė e Shkollės sė Mesme, dega frėngjisht.

KUALIFIKIME

Nė vitin 2005
Akademia Diplomatike Kairo, Egjipt
Kurs trajnimi pėr Marrėdhėniet Ndėrkombėtare dhe Tregtinė e Jashtme.
Nė vitin 1997
Kurs kompjuteri pėr programet e paketės bazė Microsoft Office. Kompetencė nė pėrdorimin e paketės bazė Microsoft Office dhe motorėt e kėrkimit nė internet.
Nė vitin 1993
Qendra Universitare e Studimeve Franceze nė Universitetin “STANDHAL” Grenoble 3, Francė.
Kurs pasuniversitar pėr metodist tė gjuhės frėnge.
1977- 1998 Gjatė gjithė kohės sė punės nė arsim, kam marrė pjesė nė tė gjitha kurset e kualifikimit, tė organizuara nė shkallė kombėtare dhe lokale pėr ēėshtjet e mėsimdhėnies nė pėrgjithėsi, si dhe tė gjuhės frėnge nė veēanti.

EKSPERIENCA NĖ PUNĖ

Janar 2023 e nė vazhdim – nė pension.

Shtator 2018 – dhjetor 2022, Drejtoria Arsimore Kurbin, mėsues i gjuhės frėnge.
Janar 2015 – janar 2018, Drejtoria e Shėrbimit tė Trupit Diplomatik, Recepsionist.
Shtator 2012 – shtator 2013, nė asistencė, si rezultat i shkurtimit tė vendit tė punės.
Shtator 2010 – shtator 2012, Agjensia Turistike shqiptaro - franceze: “Onufri-Voyage”, (IATA Agency), Manaxher i Pėrgjithshėm.
Nėntor 2007 – gusht 2009, “Albanian Consortium” sh.a., – Tirana International Hotel, Menaxher i Burimeve Njerėzore.
Janar 1998 - nėntor 2007, Ministria e Punėve tė Jashtme, Drejtoria e Shėrbimit te Trupit Diplomatik, Shef i Protokollit dhe Burimeve Njerėzore.
· Pėrgjegjės pėr mbulimin e marrėdhėnieve tė Drejtorisė me Trupin Diplomatik tė akredituar nė Tiranė, me Dikasteret dhe Institucionet Qėndrore.
· Pėrgjegjės pėr organizimin dhe drejtimin e takimeve protokollare tė Titullarėve tė DSHTD-se me Titullarė tė Pėrfaqėsive Diplomatike dhe Personelin Diplomatik. Pėrgjegjės pėr Burimet Njerėzore dhe Arkivin.
Tetor 1996 - janar 1998, Drejtoria Arsimore Mat, Shkolla e Mesme e Pėrgjithshme Burrel, mėsues i gjuhės Frėnge.
Korrik 1996 – tetor 1996, zyra e punės Mat – Nė asistencė.
Gusht 1991 - qershor 1996, Partia Social Demokrate e Shqipėrisė (PSDSH), Kryetar pėr rrethin Mat dhe Drejtoria Arsimore Mat, Shkolla e Mesme e Pėrgjithshme Burrel, mėsues i jashtėm i gjuhės Frėnge.
Janar 1991 – gusht 1991, Drejtoria Arsimore Mat, Shkollat Bushkash dhe Klos, mėsues i gjuhės Frėnge.
Janar 1990 - dhjetor 1990, Miniera Krastė, i punėsuar.
Gusht 1981 – dhjetor 1989, Drejtoria Arsimore Mat, Mėsues i gjuhės frėnge nė Shkollėn e Mesme Krastė.
Metodist pėr mėsimdhėnien e gjuhės frėnge - pranė Kabinetit Pedagogjik, Burrel.
Gusht 1977 – gusht 1978, Drejtoria Arsimore Mat, Mėsues i gjuhės Frėnge nė Shkollėn 8-vjeēare Fullqet, Mat.

AFTĖSITĖ PROFESIONALE

Gjatė kohės sė punės nė Drejtorinė e Shėrbimeve Diplomatike kam zbatuar me pėrkushtim detyrat e ngarkuara nga Rregullorja, duke demostruar profesionalizėm dhe etikė tė lartė pune. Pėr kėtė arsye kam marrė shpesh vlerėsimet e rastit nga Trupi Diplomatik i akredituar nė Tiranė.

Nė fushėn e mėsimdhėnies:
Jam vlerėsuar nga superioret si mėsimdhėnės shumė i mirė i gjuhės frėnge edhe si metodist, pėr kualifikimin e mėsuesve tė kėsaj lėnde.

Nė menaxhimin e burimeve njerėzore:
Nė Drejtorinė e Shėrbimit tė Trupit Diplomatik, (MPJ), si edhe nė Tirana International Hotel jam vlerėsuar pėr profesionalizėm e pėrkushtim, nė funksionimin bashkėkohor tė Protokollit dhe Burimeve Njerėzore.

Nė fushėn e Turizmit:
Kam menaxhuar nė mėnyrė tė suksesshme Agjensinė Turistike shqiptaro-franceze “Onufri Voyage”, duke bėrė tė mundur futjen e saj nė treg, akreditimin nė IATA, pjesėmarrjen e suksesshme nė njė sėrė panairesh, (Londėr, Paris, Tiranė), si dhe shkėmbimin e njė numri tė konsiderueshėm turistėsh me Francėn e vende tė tjera.

Jam komunikues, i aftė pėr tė organizuar, drejtuar dhe punuar nė grup. I aftė pėr tė pranuar pėrgjegjėsi dhe pėr tė dhėnė llogari pėr realizimin e tyre. I interesuar pėr ekonominė, politikėn, turizmin etj.

AFTĖSITĖ GJUHĖSORE

Shqip: Gjuhė mėmė.
Frėngjisht: Shumė mirė.
Anglisht: Nivel mesatar.
Italisht: Nivel mesatar.

AFTĖSITĖ KOMPJUTERIKE

Paketa bazė Microsoft Office 2003 (Word, Excel, Power Point), Microsoft Outlook Express, dhe Internet.

REFERENCA PROFESIONALE

Nė Drejtorinė e Shėrbimit tė Trupit Diplomatik
Nga: z. Hysen REPA – Ish Drejtor pranė kėsaj Drejtorie.
Nė Tirana International Hotel
Nga: znj. Leandra BERISHA – Ish Drejtore.
Nė Agjensinė turistike shqiptaro - franceze «Onufri Voyage»
Nga: z. Gasmen TOSKA - Administrator i Pėrgjithshėm.
Nė Shkollėn 9-vjeēare “Migjeni”
Nga: znj. Albana Gjetaj – Drejtore

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Frengjishtja – Gjuha e Europes

Tre kryeqytete te Bashkimit Europian, Brukseli, Luksemburgu dhe Strasburgu jane frankofone.

Frengjishtja - gjuhe zyrtare ne 29 shtete te botes.

Frengjishtja eshte nje nga dy gjuhet zyrtare te Bashkimit Europian, Keshillit te Europes, Gjykates Nderkombetare te Drejtesise, Interpolit, NATO-s, Kombeve te Bashkuara, Organizates se Konferences Islamike, Unionit Afrikan, Kryqit te Kuq Nderkombetar, Organizates Boterore te tregetise, FIFA-s, Komitetit Olimpik Nderkombetar etj.

Gjuhe amtare e mbi 100 milione njerezve dhe gjuhe e dyte per rreth 300 milione te tjere.

Gjuhe e folur ne pese kontinente, ndaj si e tille ka statusin e nje gjuhe nderkombetare dhe te mesuarit e saj behet i nevojshem e i domosdoshem, per te gjitha moshat.

Unė, Gegė TUSHA kam mbaruar studimet e larta nė Universitetin e Tiranės, Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja, Dega Gjuhė Frėnge, nė vitin 1981. Nė vitin 1993 kam kryer kurs pasuniversitar nė Universitetin “STANDHAL”, Grenoble 3, France.

O F E R T E

Per te gjithe ata qe deshirojne te marrin njohurite baze te gjuhes frenge, apo kane qellim mbrojtjen e saj, ju ofrojme nje gershetim te metodave Bonne Route 1 dhe Campus 1.

Sa me siper, ka rezultuar mjafte efikase per me shume se 6 - 7 grupe aplikantesh per ne Kanada, te cilet, me njohurite e marra, jo vetem kane arritur te mbrojne gjuhen, por ne te njejten kohe, jane pajisur me njohurite e mjaftueshme per kurset, me te cilat vijohet ne Kanada.

Cmimi per séancat 60 minutshe eshte 700 leke/seanca.

Bonne Route 1
34 mesime, (60 min/séanca) x 700 leke/seanca = 23.800 leke/metoda e pare.
3 seanca ne jave ose 12 seanca ne muaj. Gjithsej, 11 jave/metoda e pare.

Campus 1
82 seanca, (60 min/séance) x 700 leke/seanca = 57.400 leke/metoda e pare.
3 seanca /jave ose 12 seanca ne muaj. Gjithsej, 28 jave/metoda e pare

Cimimi per séancat 90 minutshe eshte 900 leke/seanca.

Bonne Route 1
34 mesime, (90 min/séanca) x 900 leke/seanca = 30.600 leke/metoda e pare.
3 seanca ne jave ose 12 seanca ne muaj. Gjithsej, 11 jave/metoda e pare.

Campus 1
82 seanca, (90 min/séance) x 900 leke/seanca = 73.800 leke/metoda e pare.
3 seanca/jave ose 12 seanca ne muaj. Gjithsej, 28 jave/metoda e pare


Per me shume detaje, Jeni te mirepritur te kontaktoni.


Faleminderit!


kontakto