PDA

Trego pamjen e plotė tė : Durres, shpallje Thirrje pėr 2 korespondent lokalCSDC Durres
20.12.2018, 16:59
Prezantimi
Qendra CSDC Durrės u hap nė nėntor 2001 si njė projekt i pėrbashkėt i Prezencės sė OSBE-sė nė Shqipėri dhe Organizatės Holandeze pėr Zhvillim (SNV).
CSDC Durrės promovon dhe mbėshtet zhvillimin e shoqėrisė civile nė rajonin e Durrėsit pėrmes mbėshtetjes, mobilizimit dhe bashkimit tė aktorėve mė tė rėndėsishėm nga shoqėria civile dhe qeverisja vendore. CSDC ėshtė shumė efektive nė koordinimin dhe fuqizimin e organizatave tė shoqėrisė civile dhe palėve tė interesit nė rajonin e Durrėsit, duke u fokusuar nė rininė dhe barazinė gjinore. CSDC Durrės ka ndikuar nė organizatat e shoqėrisė civile dhe ka promovuar me sukses bashkėpunimin, aktivizimin dhe rrjetėzimin. Pėrveē forcimit tė grupeve ekzistuese tė shoqėrisė civile, qendra inkurajon dhe mbėshtet krijimin e organizatave tė reja dhe grupeve tė bazuara nė komunitet. Qendra ėshtė vazhdimisht nė kėrkim tė mėnyrave tė reja pėr tė nxitur bashkėpunimin midis institucioneve qeveritare jofitimprurėse. Gjithashtu, ėshtė gjithmonė e hapur pėr idetė e individėve dhe grupeve tė motivuara qė kėrkojnė tė pėrmirėsojnė kushtet lokale dhe tė forcojnė demokracinė shqiptare.
CSDC promovon pėrfshirjen politike nė forcimin e legjitimitetit tė institucioneve tė qeverisjes vendore dhe llogaridhėnien demokratike tė pėrfaqėsuesve politikė. Ajo pėrpiqet tė bėjė veprimet e subjekteve tė qeverisjes vendore mė transparente nė fushat nė tė cilat CSDC ėshtė pėrqendruar.
Duke siguruar mbėshtetjen e shoqėrisė civile, CSDC Durrės inkurajon pjesėmarrjen aktive tė OJQ-ve dhe grupeve rinore nė procesin e vendimmarrjes. Vizioni i tij pėr zhvillimin e rajonit tė Durrėsit pėrcaktohet nė bazė tė njė procesi tė hapur dhe transparent, i cili promovon pėrfshirjen e gjerė tė shoqėrisė civile, qeverisė lokale, botės akademike, spektrit politik dhe grupeve tė tjera tė interesit. Si rezultat, mė shumė njerėz janė tė vetėdijshėm pėr demokracinė dhe demokratizimin. Kjo ēon nė rritjen e pjesėmarrjes sė shoqėrisė civile dhe pjesėtarėve tė komunitetit nė proceset vendimmarrėse vendore.
Dy nga problemet qė karakterizojnė zhvillimin lokal nė Durrės janė vėmendja e pakėt ndaj nevojave tė zonave rurale dhe pėrfshirja e ulėt e tė rinjve nė proceset vendimmarrėse vendore. Njė studim i kohėve tė fundit i kryer nė bashkinė e Durrėsit tregon se vetėm 20 pėrqind e tė rinjve nė zonat rurale kanė marrė pjesė sė paku njė herė nė aktivitetet e organizuara nga qeveria lokale (Qendra pėr Zhvillimin e Shoqėrisė Civile nė Durrės, 2018). Megjithatė, edhe nėse rritet numri i tė rinjve qė marrin pjesė nė vendimmarrje nė zonat rurale, kjo nuk garanton qė zėri i tyre do tė merret parasysh. Nė mėnyrė qė zėri i tė rinjve tė dėgjohet, kapacitetet e tyre duhet tė forcohen nė disa fusha. Tė rinjtė duhet tė kenė analiza tė shkėlqyera, hulumtuese, aftėsi advokuese dhe tė bashkėpunojnė me njėri-tjetrin. Nė tė njėjtėn kohė, tė rinjtė duhet tė kenė njohuri tė mira tė aktorėve dhe institucioneve lokale dhe tė bashkėpunojnė me ta. Kombinimi i kėtyre njohurive dhe aftėsive mund tė transformojė tė rinjtė nė aktorė kyē tė zhvillimit rural.
Ky projekt do tė adresojė dy prioritetet nė tė njėjtėn kohė – forcimin e demokracisė lokale nė zonat rurale dhe fuqizimin e tė rinjve. Nė mėnyrė tė veēantė, projekti synon tė forcojė demokracinė lokale nė zonat rurale nėpėrmjet fuqizimit tė tė rinjve nė dy fusha kritike – procesi i hulumtimit dhe strategjitė e avokimit.

Nė kuadėr tė kėtij projekti, Qendra pėr Zhvillimin e Shoqėrisė Civile (CSDC) kėrkon 2 korrespondent lokal (1 pėr Njėsinė Administrative Manėz dhe 1 pėr Njėsinė Administrative Katund i Ri) pėr tė shkruar artikuj mbi projektin.
Ky projekt mbėshtet nga Programi Rajonal pėr Demokracinė Lokale nė Ballkanin Perėndimor, financuar nga Bashkimi Europian dhe zbatuar nga Programi i Kombeve tė Bashkuara pėr Zhvillim (UNDP).


Qėllimi i Thirrjes

Synimi i pėrgjithshėm i 2 korrespondentėve lokal ėshtė tė shkruajė artikuj gjatė zbatimit tė projektit pėr Njėsitė Administrative Manėz dhe Katund i Ri, pėr ēėshtjet kryesore tė projektit. Korespondentėt do t’i publikojnė artikujt nė median online dhe tė shkruar.
Qėllimi i punės


Tė shkruaj artikuj qė do tė japin informacion rreth ecurisė sė gjithė projektit nė disa faza, si faza fillestare, e ndėrmjetme dhe pėrfundimtare;
Tė jetė mjaftueshėm prezent nė aktivitetet qė do zhvillohen nė kuadėr tė projektit pėr tė realizuar shkrimet e artikujve;
Tė bashkėpunojė me median online pėr publikimin e artikujve;
Publikimi i artikujve nė faqen zyrtare dhe rrjetet sociale tė organizatės;
Tė bashkėpunojė me grupin e tė rinjve ne projekt pėr tė shkruar artikuj mbi problematikat nė komunitetet e tyre;
Hartimi periodik i raportit individual tė punės me ndihmėn e koordinatorit tė projektit

Profili i kėrkuar i korrespondentėve lokal
CSDC Durrės po kėrkon 2 korrespondent lokal pėr shkrimin e artikujve mbi projektin “Forcimi i demokracisė rurale pėrmes hulumtimit dhe advokacisė”
Korespondentėt lokal duhet tė kenė:


Tė jetė student sė paku njė vit nė fakultetin e Gazetarisė (jo e detyrueshme) ose ndonjė drejtim tjetėr tė ngjashėm.
Tė kenė dėshirėn pėr tė shkruar dhe tė kenė eksperiencė me portalet online dhe median e shkruar.
Tė ketė aftėsi tė mira komunikuese dhe drejtėshkrimore

Numri i korrespondentėve
Pėr kėtė qėllim CSDC Durrėsi do tė kontraktojė 2 korespondent lokal
Kontratat dhe Tarifat
Korespondentėt lokal tė pėrzgjedhur do tė ftohen pėr tė nėnshkruar njė Kontratė Shėrbimi me CSDC Durrės. Kontrata do tė krijohet nė LEK. Pagesa do tė bėhet nė nė bazė tė pėrfundimit tė detyrave tė pėrfshira nga caktimi i kontratės. CSDC Durrės ėshtė pėrgjegjės pėr pagimin e tė gjitha taksave qė lidhen me kėtė detyrė.
Procesi i Aplikimit
Dorėzimi i dokumenteve
Kandidatėve tė interesuar u kėrkohet tė dorėzojnė dokumentet e mėposhtme:


CV nė Shqip (preferohet nė Euro Pass).
Fotokopje e diplomės universitare nė fushat: shkenca sociale, gazetari ose fusha tė ngjashme
Njė letėr me njė faqe nė shqip, e cila:jep shembuj konkretė se si pėrvoja dhe aftėsitė e aplikantit pėrmbushin detyrėn (bazuar nė kriteret e listuara pėr profilin e ekspertit tė monitorimit);
ofron informata nga dy referenca me kontakte te plota te tyre

Afati i fundit pėr dėrgimin e aplikacioneve nė thirrjen aktuale pėr korrespondent lokal ėshtė 7 Janar 2019 23:59 CET.
Dokumentet do tė dėrgohen nė csdcdur@icc-al.org;
Aplikacioni i paraqitur pas afatit nuk do tė konsiderohet pėr vlerėsim dhe pėrzgjedhje.
Kriteret e pėrzgjedhjes
Korrespondentėt lokal do tė pėrzgjidhet nga komisioni i pėrzgjedhjes i pėrbėrė nga stafi i CSDC. Procesi i pėrzgjedhjes do tė bėhet nė bazė tė kritereve tė pėrcaktuara nga thirrja aktuale pėr korrespondent lokal.
Ēdo aplikim pėr kandidat do tė gjykohet sipas kritereve tė sipėrpėrmendura.
KALENDARI INDIKATIV I THIRRJESAKTIVITETI

AFATI

KOHA
Lancimi i thirrjes

20 Dhjetor 2018

16:30
Afati i fundit pėr dorėzimin e aplikimeve

7 Janar 2019

23:59 CET
Informacion mbi pėrzgjedhjen

9 Janar 2019

12:00 CET
Ky afat kohor tregues mund tė pėrditėsohet nga CSDC Durrės gjatė procedurės. Nė raste tė tilla, orari i azhornuar do tė publikohet nė faqen e internetit tė CSDC: www.csdcdur@icc-al.org (about:blank)
Nėse keni ndonjė pyetje nė lidhje me kėtė thirrje pėr korrespondent lokal, ju lutemi kontaktoni ne adresen e email: csdcdur@icc-al.org