PDA

Trego pamjen e plotė tė : Durres, shpallje Thirrje pėr njė Lehtėsues Grupi nė kuadėr tė projektit “ForcCSDC Durres
12.11.2018, 13:59
Qendra CSDC Durrės u hap nė nėntor 2001 si njė projekt i pėrbashkėt i Prezencės sė OSBE-sė nė Shqipėri dhe Organizatės Holandeze pėr Zhvillim (SNV).
CSDC Durrės promovon dhe mbėshtet zhvillimin e shoqėrisė civile nė rajonin e Durrėsit pėrmes mbėshtetjes, mobilizimit dhe bashkimit tė aktorėve mė tė rėndėsishėm nga shoqėria civile dhe qeverisja vendore. CSDC ėshtė shumė efektive nė koordinimin dhe fuqizimin e organizatave tė shoqėrisė civile dhe palėve tė interesit nė rajonin e Durrėsit, duke u fokusuar nė rininė dhe barazinė gjinore. CSDC Durrės ka ndikuar nė organizatat e shoqėrisė civile dhe ka promovuar me sukses bashkėpunimin, aktivizimin dhe rrjetėzimin. Pėrveē forcimit tė grupeve ekzistuese tė shoqėrisė civile, qendra inkurajon dhe mbėshtet krijimin e organizatave tė reja dhe grupeve tė bazuara nė komunitet. Qendra ėshtė vazhdimisht nė kėrkim tė mėnyrave tė reja pėr tė nxitur bashkėpunimin midis institucioneve qeveritare jofitimprurėse. Gjithashtu, ėshtė gjithmonė e hapur pėr idetė e individėve dhe grupeve tė motivuara qė kėrkojnė tė pėrmirėsojnė kushtet lokale dhe tė forcojnė demokracinė shqiptare.

Nė mėnyrė qė zėri i tė rinjve tė dėgjohet, kapacitetet e tyre duhet tė forcohen nė disa fusha. Tė rinjtė duhet tė kenė analiza tė shkėlqyera, hulumtuese, aftėsi advokuese dhe tė bashkėpunojnė me njėri-tjetrin. Nė tė njėjtėn kohė, tė rinjtė duhet tė kenė njohuri tė mira tė aktorėve dhe institucioneve lokale dhe tė bashkėpunojnė me ta. Kombinimi i kėtyre njohurive dhe aftėsive mund tė transformojė tė rinjtė nė aktorė kyē tė zhvillimit rural.
Ky projekt do tė adresojė dy prioritetet nė tė njėjtėn kohė – forcimin e demokracisė lokale nė zonat rurale dhe fuqizimin e tė rinjve. Nė mėnyrė tė veēantė, projekti synon tė forcojė demokracinė lokale nė zonat rurale nėpėrmjet fuqizimit tė tė rinjve nė dy fusha kritike – procesi i hulumtimit dhe strategjitė e advokimit.
Nė kuadėr tė kėtij projekti, mbėshtetur nga mbėshtetja e Programit Rajonal pėr Demokracinė Lokale nė Ballkanin Perėndimor financohet nga Bashkimi Europian dhe zbatohet nga Qendra pėr Zhvillimin e Shoqėrisė Civile (UNDP) tė Programit tė Kombeve tė Bashkuara (UNDP) kėrkon Lehtėsues Grupi pėr gjatė Zhvillimit tė Trajnimeve nė Programi i Kėrkimit dhe Avokimit nė Komunitetet Rurale, implementimit tė mini-projekteve nga grupet rinore nė Njėsitė Administrative Katund i Ri dhe Manėz si dhe Bashkia Durrės, dhe emsioneve nė median lokale.Qėllimi i Thirrjes
Synimi i pėrgjithshėm i Lehtėsuesit tė grupit (facilituesit) ėshtė tė bashkėrendoj dhe lehtėsoj grupin e tė rinjve gjatė “Programit tė Kėrkimit dhe Avokimit Rural”, implementimit tė mini projekteve nė komunitetet e tyre dhe nė pėrgatitjen pėr emsionet nė median lokale.


Qėllimi i punės

1. Lehtėsuesi i Grupit do tė jetė njė person i cili do tė pėrfshihet nė lehtėsimin e tė rinjve nga Njėsitė Administrative Katund i Ri dhe Manėz si dhe nga Bashkia Durrės nė programin 15-javor mbi Hulumitimin dhe Advokimin nė Komunitet Rurale. Grup lehtėsuesi do tė ketė si qėllim lehtėsimin dhe sigurimin qė takimet, do tė zhvillohen nė njė mėnyrė cilėsore, dhe qasje nė program nga tė rinjtė.
2. Lehtėsuesi i Grupit do tė mbaj njė komunikim tė vazhdueshėm midis tė rinjve, kordinatorit dhe trajnerėve nė program. Nė parapėrgatitjen e cdo sesioni dhe deri nė pėrfundimin e tij.
3. Lehtėsuesi i Grupit do tė bashkėpunojė ngushtė me Koordinatorin e Projektit pėr tė bėrė sa mė tė qartė raportimin e aktiviteteve, sipas kushteve dhe parimeve tė donatorit. Lehtėsuesi do tė lehtėsojė tė 15 aktivitetet, por do tė raportojė nė bazė tė aktiviteteve.
4. Lehtėsuesi i Grupit do tė jetė personi qė do tė merret me lehtėsimin e grupeve gjatė implementimit tė mini projekteve nė Njėsitė Administrative Katund i Ri dhe Manėz si dhe nė Bashkinė Durrės dhe referimin e tyre nė median lokale
5. Tė dorėzojė njė raport vlerėsimi pas pėrfundimit tė secilit aktivitet;
6. Tė raportojė dhe analizojė dhe tė kujdeset pėr fletė vlerėsimet e pjesėmarrėsve ne fillim dhe nė fund tė sesioneve tė mbajturaProfili i kėrkuar i lehtėsuesit

CSDC Durrės po kėrkon lehtėsues grupi me pėrvojė i/e cili/cila do tė jetė pėr tė rinjtė nė 2 njėsi administrative Katund i Ri dhe Manėz si dhe nga Bashkia Durrės.
Numri i lehtėsuesve
Pėr kėtė qėllim CSDC Durrėsi do tė kontraktojė 1 lehtėsues grupi
Dorėzimi i dokumenteve
Kandidatėve tė interesuar u kėrkohet tė dorėzojnė dokumentet e mėposhtme:


CV nė Shqip (preferohet nė Euro Pass).
Fotokopje e diplomės universitare nė fushat: shkenca sociale, ekonomike, gazetari, mjedis dhe tė ngjashme
Njė letėr me njė faqe nė shqip, e cila:

· jep shembuj konkretė se si pėrvoja dhe aftėsitė e aplikantit pėrmbushin detyrėn (bazuar nė kriteret e listuara pėr profilin e grup lehtėsuesit);
· ofron informata nga dy referenca me kontakte te plota te tyre

Afati i fundit pėr dėrgimin e aplikacioneve nė thirrjen aktuale pėr lehtėsues grupi ėshtė 21 Nėntor 2018 23:59 CET.
Dokumentet do tė dėrgohen nė csdcdur@icc-al.org;
Aplikacioni i paraqitur pas afatit nuk do tė konsiderohet pėr vlerėsim dhe pėrzgjedhje.
Pėr mė shumė klikoni nė linkun e mėposhtėm:https://docs.google.com/document/d/1SK0Q8mTwmFVaxG1x4sjYkz8FeEMZ2m-YmVxnIlAmK-U/edit (https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fdocs.google.com%2Fdocument%2 Fd%2F1SK0Q8mTwmFVaxG1x4sjYkz8FeEMZ2m-YmVxnIlAmK-U%2Fedit%3Ffbclid%3DIwAR0rUCQrn0jQl28my6BUZqFolguS qwXJkD7gC8Qv4Z6PEjz4xT_Aj6Qfa_E&h=AT2ZVbBHebgpjjbUQbrJwoG31OhNNFMNGdvkq2s0ipA1sXPt mVNqIDbKgzzepA26R7CA7IPVdrp-Nc5wTM-ZIXzwTrb_ixR87oRO9d0gmTyitNTYFkbw74n6mwDEPc3zz6mb)