PDA

Trego pamjen e plotė tė : Shtyhet thirrja deri ne date 5 Nentor Durres, Thirrje pėr Trajnerė/EkspertėCSDC Durres
30.10.2018, 13:30
Thirrje pėr Trajnerė/Ekspertė
pėr


PROGRAMI I HULUMTIMIT DHE ADVOKIMIT NĖ KOMUNITETET RURALE
nė kuadėr tė projektit


"Forcimi i demokracisė rurale pėrmes hulumtimit dhe avokimit tė komunitetit", mbėshtetja nga Programi Rajonal pėr Demokracinė Lokale nė Ballkanin Perėndimor financohet nga Bashkimi Evropian dhe zbatohet nga Programi i Kombeve tė Bashkuara pėr Zhvillim (UNDP).


Qėllimi i Thirrjes
Synimi i pėrgjithshėm i Ekspertėve/Trajnerėve ėshtė tė zhvillojnė trajnimet bazuar nė Programin e Kėrkimit dhe Avokimit Rural me qėllim tė rritjes sė njohurive dhe shkathtėsive tė tė rinjve nė fushat e demokracisė lokale, institucioneve tė qeverisjes vendore, legjislacionit qė mbėshtet demokracinė lokale, procesin e kėrkimit dhe avokimit strategji.


Aplikuesit duhet tė paraqesin kėrkesėn sipas ēėshtjeve tė mėposhtme:
- Demokracia Lokale nė Zonat Rurale dhe Institucionet e Qeverisjes Vendore
- Pėrkrahja e demokracisė lokale nėpėrmjet legjislacionit
- Procesi i hulumtimit, metodat e hulumtimit dhe analiza e tė dhėnave
- Fuqia, dimensionet e pushtetit dhe vlerėsimi i dinamikės sė pushtetit nė mjedisin politik, duke pėrfshirė ēėshtjet gjinore.
- Komunikimi strategjik dhe metodat qė nxisin demokracinė lokale


Qėllimet e Trajnimit


Qėllimi i pėrgjithshėm i trajnimeve ėshtė


pėr tė forcuar demokracinė lokale nė njėsitė administrative Katund i Ri dhe Manza pėrmes pėrfshirjes sė tė rinjve nė hulumtim dhe avokim.
pėr tė pėrmirėsuar njohuritė dhe aftėsitė e tė rinjve nė zonat rurale nė lidhje me proceset kėrkimore dhe strategjitė e avokimit;
Integrimi i njohurive dhe shkathtėsive nė iniciativat e drejtuara nga tė rinjtė qė synojnė forcimin e demokracisė lokale;
Tė inkurajojė organizimin dhe bashkėpunimin ndėrmjet tė rinjve - vajzave dhe djemve - pėr tė zvogėluar hendekun gjinor nė proceset e pjesėmarrjes sė tė rinjve nė vendimmarrjen vendore.


Data dhe vendi i trajnimit
Programi i kėrkimit dhe avokimit nė komunitetet rurale do tė zhvillohet nė Durrės nga Nėntori 2018 deri nė Janar 2019.


Profili i kėrkuar i trajnerėve / ekspertėve


CSDC Durrės po kėrkon trajnerė me pėrvojė tė cilėt sė bashku do tė hartojnė dhe zbatojnė programin e kėrkimit dhe advokimit pėr tė rinjtė nė 2 njėsi administrative.
Trajnerėt pritet tė kenė:


Shkathtėsi shumė tė mira nė gjuhėn shqipe/ angleze: aftėsia pėr tė drejtuar seanca trajnimi dhe hartimi i materialeve tė shkruara (dorėheqje, skica tė seancave, raporte) nė gjuhėn shqipe / angleze;
Pėrvojė thelbėsore pėr tė punuar si trajner nė rininė, kėrkimin dhe advokimin, demokracinė lokale, qeverisjen e mirė, cėshtjet gjinore, etj;
Pėrvojė pėr tė punuar si trajner nė kurse tė ndryshme tė trajnimit qė kanė njė dimension ndėrkulturor ose ndėrkombėtar (duke sjellė sė bashku tė rinjtė ose punonjėsit e rinisė nga vende tė ndryshme). Preferohet: Pėrvoja me trajnime nė kontekstin e Ballkanit Perėndimor. Shtesė: Pėrvoja nė punėn nė programe tė tjera (ndėrkombėtare) pėr tė rinjtė mund tė jetė njė pasuri;
Njohuri dhe pėrvojė si trajner nė fushat relevante pėr kėtė trajnim - tė rinjtė nė hulumtim dhe avokim, demokraci lokale etj.
Shkathtėsi kompjuterike adekuate (MS Office);
Aftėsi pėr tė punuar nė mėnyrė konstruktive nė njė ekip;

Numri i trajnerėve
Pėr kėtė qėllim CSDC Durrės do tė kontraktojė 5 trajnerė.


Nėse keni ndonjė pyetje nė lidhje me kėtė Thirrje pėr trajnerėt / ekspertėt, ju lutemi kontaktoni ne adresen e email: csdcdur@icc-al.org
Pėr mė shumė informacione klikoni nė dokumentin bashkėngjitur.
https://docs.google.com/document/d/1VOw_-yLi9FWqY2SDcSJnOR1dnkZnnrOSoF1TQwIp3Wo/edit