PDA

Trego pamjen e plotė tė : per te rritur shanset ne shitjeBeni
03.02.2016, 16:48
http://www.njoftime.com/images/misc/shes_makinen.jpg

ka rene leku, eshte bere keq,
krize,
nuk po shitet fare ....

Sa here e degjojme kete muhabet?!

E megjithate une duhet ta shes makinen patjeter!

Shitet, do te thote te gjendet personi qe do ta bleje!

shitesi + makina + bleresi => te 3 duhet te jene ne nje linje!

per tja arritur kesaj:
duhet te perballen te tre dhe te gjejne gjuhen e perbashket!

kjo nuk eshte kollaj!
Por, shume shanse humbasin kot se koti, per gjera te vogla!
Harxhohet kohe e mund kot!
Ne fund te dites - vari hejbet!

Muhabeti eshte te rrisim shanset! prandaj po flasim!

Si, konkretisht?

Si te rriten shanset qe te perballet sa me kollaj shitesi + makina + bleresi?
Si te rriten shanset qe perballja te ngjalle interes dhe te coje ne shit+blerje?

qarte -> popullorce i thone: duhet bo reklame!

menyrat dhe format jane disa,
sot po perqendrohemi tek -> letra qe ngjitet ne xham!

rendom ne formen =
Shitet!
Tel. 069/25 25 xxxxx

....dhe kaq!
as cmim, asgje prej gjeje!

A te duket ne rregull kjo?
Ne se po, nuk ja vlen te flasim me tutje!

Pervec atyre rasteve kur i behet reklame celularit dhe te zotit si ne barasaletat e Ninit tek Portokalli,
arsyeja ta thote se, Makina nuk eshte sikur po shet 1 kile patate!

edhe ne tregun fruta perime shohim qe,
shet me kollaj ai qe e ka mallin te lare, te paster, bukur te etiketuar!

A ka kuptim ti pergjigjesh te njejtes pyetje?
sa e ke kilen?
e sa e ke kilen?
.....
Apo ti japesh pergjigje qysh ne fillim, asaj qe ka ne koke bleresi, pa e lodhur e sorollatur shume?!

Transparenca dhe kultura ne shit+blerje,
mund te krijohet edhe duke vendosur ne ate leter ne xham, disa parametra qe nuk jane te dukshem por jane baza!

...ose beja blersit jeten verem, beja me detyrim + percaktim te marre ne celular per te sqaruar pyetjet baze!
Imagjino - bleresi eshte perballe makines!!!
bo c“a shonsi!!!
....dhe per te marre vesh se a eshte me benzin apo dizel
duhet ti bjere celularit, te dergoje sinjalin ne qiell qe ai pastaj tja jap satelitit dhe ky tja percjell shitesit
pyetjet e famshme:
me benxine e ke, apo me nafte?
po mo?
e sa e ma?

Amon, printoje ket formular ketu poshte, ngjite ne xham, eshte minimumi qe ta ndihmosh bleresin, te ndihmosh shansin!
dhe nese do edhe me shume, printo edhe ate formularin tjeter si forme bilete, plotesoje dhe jepja te interesuarve ne dore...
qe ta lexojne dhe ta vrasin mendjen edhe ne shpi ose tua japin miqve te tyre te interesuar....