• Tirane, ofrohet Menaxhim Biznesi

Të zotërosh profesionin më të kërkuar në tregun e punës!

Klasifikimi i profesioneve më të kërkuara ka renditur në nivelin më të lartë profesionin: Menaxher Biznesi, të cilësuar si profesionin më të kërkuara vitet e fundit dhe pritshmëritë për të qënë profesioni lider në klasifikim edhe gjatë viteve të ardhshme.

Cfarë pune bënë një menaxher biznesi dhe ku mund të punsohet ai?

1. Bënë analizë tregu për të evidentuar nevojat, dëshirat dhe prirjet e konsumatorëve.
2. Analizon faktorët e jashtëm të mjedisit që ndikojnë në organizatë.
3. Analizon ecurinë e organizatës nga fillimi i saj deri në pikën ku ka arritur dhe projekton politika afatgjata për ecurinë e mëvonshme të saj.
4. Menaxhon stafin që nga pika fillestare që është intervistimi i kandidatëve potenciale për punë dhe gjatë gjithë kohës duke organizuar mbledhje me ta, për ti njohur me ecurinë e punës vazhdimisht.
5. Menaxhon politikat e marketingut që ndjek kompania, duke evidentuar kohën e përshtatshme kur ka nevojë për reklamim dhe formën e reklamimit që do përdoret.
6. Nëpërmjet organizimin menaxherët bëjnë ndarjen e detyrave në grupet e punonjësve, përcaktojne përgjegjësit për çdo punonjës.
7. Menaxheri i marketingut jep ide dhe risi, por nuk mbaron këtu sepse të gjitha këto ai duhet të ketë informacionin e nevojshëm, pra sic quhet ndryshe: informacionin marketing që e ndihmon atë të bëjë një plan biznesi.
8. Ai duhet të këtë një bashkëpunim të suksesshëm me departamentet e tjera në organizatë, pasi bënë lidhjen midis gjithë sektorëve duke kordinuar punët.
9. Duhet të ketë sukses në shitje dhe në bashkëpunim me klientët.
10. Duhet të stimulojnë kërkesën dhe të përsjelli një imazh pozitiv për kompaninë në të cilën operon.
11. Cdo biznes sapo i vogel të jetë ai ka nevojë për menaxherin për të arritur qëllimin e tij që është maksimizimi i fitimit.
12. Duke qënë se sektori i shërbimeve është parësor në shtrirjen që ka në gjithë sistemin ekonomik, ka ndikuar në rritjen e kërkesave për staf më të kualifikuar, më të organizuar dhe që realizon objektivat në mënyrën më efikase të mundshme.
13. Asnje biznes apo organizatë nuk mund të funksionojë në mënyrën më efiçente nëse nuk ka një staf të kualifikuar dhe një menaxher, i cili bënë përzgjedhjen e stafit në mënyrën e duhur dhe organizimin e punëve. Nëse nuk planifikon objektivat afatgjata të biznesit dhe mbi të gjitha nëse nuk bënë projekt marketingun dhe planin e biznesit sipas të cilit ecën çdo kompani.
14. Menaxherët e thënë ndryshe janë kështu burimi më i rëndësishëm dhe më i kushtueshëm për çdo organizatë. Praktika ka vërtëtuar se mjaft raste në suksesin apo dështimin e suksesit faktori vendimtarë ka qënë aftësia apo paaftësia e menaxhereve.

Aplikimi behet duke derguar email me te dhenat tuaja si: Emer, Mbiemer, Nr cel ne adresen: menaxhimbiznesi@outlook.com

Data e fundit e Aplikimit: 15/10/2015
 


Apply
Back
Top