• Gjermani, ofrohet Kujdestare femijesh

[FONT=&quot][FONT=&quot]PUNESIM NE GJERMANI[/FONT]

6 muaj studime per KUJDESTARE FEMIJESH me pune te garantuar ne Gjermani.

Kushte moderne mesimdhenie dhe pagesa vetem 68 euro/muaj.

[/FONT]​
[FONT=&quot]Të gjitha gratë/vajzat që kanë:[/FONT]​
[FONT=&quot]a[/FONT][FONT=&quot]. kuptueshmeri dhe përshtatje në kultura të ndryshme; [/FONT]​
[FONT=&quot]b.[/FONT][FONT=&quot] gatishmëri për të punuar në gjermani për periudha të gjata; [/FONT]​
[FONT=&quot]c.[/FONT][FONT=&quot] pasionin e kujdesit për fëmijët; [/FONT]​
[FONT=&quot]d.[/FONT][FONT=&quot] nuk kanë probleme shëndetësore apo ligjore; [/FONT]​
[FONT=&quot]e[/FONT][FONT=&quot]. personat me përvojë të mëparshme, apo të diplomuarat për infermieri kanë avantazh[/FONT]​

[FONT=&quot]Procedura që ndiqet në Programin e punësimit të kujdestareve për fëmijët në Gjermani : [/FONT]

[FONT=&quot]1. [/FONT][FONT=&quot]Të interesuarat shkruajne një letër interesi në adresën : [/FONT][FONT="]aplikime@gips.com.al[/FONT][FONT=&quot] , ose paraqiten personalisht për të shprehur interesin e tyre.[/FONT]
[FONT=&quot]2. [/FONT][FONT=&quot]Intervista me aplikantët. Pas kësaj interviste, i komunikohet secilës aplikante miratimi, ose jo i pjesëmarrjes në Program. [/FONT]
[FONT=&quot]3. [/FONT][FONT=&quot]Aplikantët fillojnë kursin për BABYSITTER. Ky kurs zhvillohet me programet e posaçme, të përgaditura në Institut, të cilat janë të ndërtuara mbi literaturën dhe praktikat më të fundit bashkëkohore të kujdesit për fëmijët. Kursi zgjat 6 muaj dhe është i strukturuar në 50% teori dhe 50% praktikë profesionale. Studentet me përvojë të konsiderueshme në punën si babysitter do të mund të ndjekin program më të reduktuar, sidomos përsa i përket praktikës. Gjithsesi, ata do t’i nënshtrohen të njëjtit testim si të gjithë studentët e tjerë.[/FONT]
[FONT=&quot]4. [/FONT][FONT=&quot]Paralelisht me kursin për babysitter, të gjitha ato aplikante që janë të interesuara për të punuar në Gjermani fillojnë/vazhdojnë mësimin e gjuhës gjermane. Duke qenë se jo të gjithë studentët janë të interesuar të punojnë në Gjermani, mësimi i gjuhës gjermane funksionon më vehte. Gjithashtu, meqë mësimi i gjuhës është elementi më i vështirë i këtij programi, nuk është përfshirë në kurs si një paketë, me qëllimin e vetëm për t’ju lënë mundësinë të gjithë atyre kandidateve të vullnetshme, apo personave që kanë një nivel të caktuar të gjuhës gjermane, të avancojnë në kohë dhe të mos kushtëzohen nga pjesa tjetër e klasës. Mësimi i gjuhës ofrohet në Institut me metodat më të përshtatshme, dhe me cmimet më të lira në tregun e Tiranës, gjithsesi nuk është i detyrueshëm të kryhet patjeter në Institut.[/FONT]
[FONT=&quot]5. [/FONT][FONT=&quot]Në përfundim të kursit, studentet certifikohen si kujdestare fëmijësh në Shqipëri. Të gjitha ato studente që kalojnë me sukses dhe testin e gjuhës gjermane (ekuivalent me nivelin B1) iu ofrohet kontratë pune në Gjermani si babysitter. Të gjitha formalitetet e kontratës së punës garantohen nga Instituti në bashkëpunim me partnerët gjermanë.[/FONT]



INSTITUTI GJERMAN PER STUDIME PROFESIONALE
www.gips.com.al
Adresa : Rr.”Gjok Doci”, Paskuqan, Tirane, Albania
Tel : +355 68 539 0178 ; +355 69 887 5565 ; Email : info@gips.com.al ; aplikime@gips.com.al
 


Apply WhatsApp
Back
Top