PDA

Trego pamjen e plotė tė : AlbtuXa.tx
30.01.2014, 12:39
http://albtux.net/sites/all/themes/zeropoint/logo.png (http://www.albtux.net)

AlbtuX (http://www.albtux.net/) ėshtė portal nė gjuhėn shqipe i fokusuar kryesisht rreth sistemit operativ GNU/Linux.

Ēka ėshtė Linux?

Linux ėshtė vetėm Kerneli (bėrthama) i nje Sistemi Operativ (SO) GNU (http://www.gnu.org/gnu/thegnuproject.html) / Linux (http://www.kernel.org/), d.m.th ajo pjesė qė lidhė Paisjet (hardware) dhe Programet (software). Kerneli Linux-it mundėson ekzekutimin e shumė programeve pėrnjėher ("Multitasking") si dhe lejon njėkohsisht qė disa pėrdorues ("Multiuser") ta pėrdorin atė. Ėshtė zbuluar nga studenti (atėher) 21 vjeēar Linus Torvalds (http://en.wikipedia.org/wiki/Linus_Torvald), nga Finlanda nė vitin 1991, ku pastaj nje vit me vone, Linux u integrua nė GNU (GNU is Not UNIX).

AlbtuX (http://www.albtux.net/) momentalisht ofron kėto shėrbime: (http://www.albtux.net/sherbime)faqe interneti me Drupal, si dhe shėrbime nė lidhje me shpėrndarjen e njohur Debian GNU/Linux dhe derivateve tė tija siq janė Ubuntu Linux dhe Linux Mint.