• Tirane, ofroj Per stuente te juridikut dhe te sapo diplomuar

Ledio&Studentet

Email: [B][FONT=Calibri][SIZE=3][COLOR=#0000ff]konsulenca@gmail.com[/COLOR][/SIZE][/FONT][/B]
PRAKTIKE JURIDIKE SPECIALE
(Per studente dhe juriste te rinj)



“Nese nuk merrni pjese jeni po ata qe ishit, nese vini ndryshoni jeten tuaj”

“ Si te zgjedhim ku te punojme”
Trajton nga kendveshtrime te ndryshme dhe praktike, menyrat si eshte i ndertuar tregu i sherbimeve juridike, cfare mesojne studentet ne universitet dhe çfare kerkon tregu sot.

“Beje vete aktin administrativ dhe ankesen”
U meson studenteve çfare eshte akti administrativ, rendesia e tij, menyrat e formulimit.

“Si te hartojme vete nje kontrate”
Moduli eshte nje menyre praktike dhe e thejshte ku mesohen teknikat e pergatitjes se nje kontrate.

“Si behet vleresimi i nje situate juridike( ceshtje ose dosje )”
Moduli u meson nga ana praktike se si veprohet me nje situate juridike te caktuar. Rregulla dhe procedura ne praktike mbi raste reale.

“Ndertimi dhe funksionimi i administrates publike dhe institucioneve publike”.
Analiza e ndertimit dhe funksionimit te administrates publike me te mirat dhe te keqiat e saj, i pare nga kendveshtrimi profesional juridik me qellim krijimin e eksperiences se juristeve te rinj.

“Çfare ben juristi prane shoqerive tregtare”
Moduli trajton ate qe duhet te dije nje student mbi nevojat juridike te shoqerive tregtare, si t’i zgjidhin ata problemet.


Per ke punojme ?
Ne punojme vetem me studente dhe juriste te rinj, qe kane nevoje te praktikohen ne menyre te orjentuar dhe profesionale. Pjesemarresit qe vijne tek ne duan te mesojne nga gjerat me te thjeshta e deri te ato te komplikuara, nga mungesa totale e aftesive per te formuluar e deri tek perfeksionimi i aftesive. Tek ne vijne qe te heqin friken edhe ndrojtjen e marrjes persiper te nje pune juridike. Ne i pyesim per nevojat, i perkushtohemi, i ndihmojme, i orjentojme dhe i bejme miqte tane pergjithmone pjesemarresit. I ndihmojme edhe kur perfundojne praktiken si asnje studio avokatie apo avokat i lire. Ne jemi krijuar nga besimi dhe kerkesat e pjesemarresve dhe punojme se bashku me ta.


Pse vijne pjesemarresit tek ne ?
Sepse e u perkushtohemi totalisht atyre jo vetem gjate praktikave, por edhe pas perfundimit te saj, per probleme te ndryshme qe ata kerkojne mendimin tone.
Sepse ne u transmetojme informacione si dhe u bejme rekomandime te ndryshme per punesim.
Sepse ata na kane besuar te ardhmen e tyre profesionale dhe ne e bejme me pergjegjesi punen tone.
Pjesemarresit behen miqte dhe bashkepunetoret tane me te mire.

Çfare mendojne pjesemarresit per ne ?
Disa prej tyre shprehen pas perfundimit te praktikes si me poshte :
Elida [FONT=Cambria][COLOR=#0000ff]elidadode@gmail.com[/COLOR][/FONT] ( e diplomuar sot e punesuar )
Konsulenca “Ledio dhe Studentet” ka qene per mua nje kurs praktik shume i vlefshem, si nga mesimdhenia ashtu dhe mesimarrja. Mendoj qe cdo student apo i sapo-diplomuar do te kete nevoje per kete lloj konsulence sepse arrin te perceptoje, madje dhe praktikoje, koncepte apo probleme juridike.
Ne kete lloj konsulence, kursanti, duke i prekur keto probleme, jo vetem nga mesimdhenia e konsulences, por dhe me kembim idesh e debatesh te zhvilluara, arrin te jape vete zgjidhjen juridike, duke vene ne jete apo duke gjalleruar tashme, nenet, kodet, ligjet, te cilat ne vitet e studimit mund te ishin dukur deri diku abstrakte.
Vec te tjerash, kuptova qartazi se te qenurit Jurist nuk eshte thjesht nje profesion, por eshte edhe nje biznes per te cilin mund te investosh me zgjuarsi, por gjithmone duke qene koherent me bazen ligjore, me tregun dhe kryesisht duke shtuar kerkesat ndaj vetes ne kete fushe.


Faleminderit Ledio!


Arta
[FONT=Cambria][SIZE=3][COLOR=#0000ff]artahasa@yahoo.it[/COLOR][/SIZE][/FONT] (e diplomuar ne Itali)

Nese keni mbaruar studimet dhe jeni ne kerkim te impaktit te pare me fushen e punes, nese s’doni qe para nje interviste pune te ndjeheni ne veshtiresi, qe nuk dini te beni aktet dhe shkresa e gjerat elementare, mos u merzitni zgjidhja tani eshte, apo per ju studente qe vazhdoni akoma studimet nderthurja teori-praktike, eshte kombinim perfekt, per te qene gati neser, apo per ju qe keni studiuar jashte, keni gjetur nje mbeshtetes te mire, per te mesuar se si funksionon realiteti ne Shqiperi. Jo vetem praktike juridike po dhe keshilla shume te vlefshme psikologjike.
Jua keshilloj dhe ju garantoj qe do ju jap frytet ne nje hapsire kohore shume te shkurter.


Eda[FONT=Cambria][COLOR=#0000ff]edat76@hotmail.com[/COLOR][/FONT] (e diplomuar )

Kjo eshte nje leter per te gjithe ata studente apo juriste qe sapo kane perfunduar studimet e larta si dhe per ata juriste qe si une kane vite qe kane mbaruar studimet e larta, por e kane ushtruar pak apo fare kete profesion.
Ne momentin e pare qe u informova per kete kurs sigurisht qe kisha nje lloj dileme per ate qe ne te vertete mund te ofronte, por fakti qe permbante module te tilla si akti administrativ, kontrata dosja etj me terhoqen duke u drejtuar per informacion te metejshem.
Sigurisht qe ne takimin e pare, menyra e zhvillimit te kursit, aq e hapur debatuese dhe ne forme praktike ishin pika interesante per mua dhe momenti kur une vendosa per te vazhduar me tej.
Kjo eshte ajo qe dua dhe kam me te vertete nevoje thashe, nje sistemim i informacionit te marre ne shkolle e ne jete e vendosja e tij ne formatin e vertete juridik qe per mendimin tim eshte nje nga mangesite e sistemit tone universitar.
Menyra e formatimit te aktit administrativ, kontratave, studimit te dosjeve etj eshte nje proces qe cdo kush prej nesh do ta mesoje ne punen e perditshme qe do te beje, por kjo do te kerkonte nje kohe me te gjate per tu mesuar ne praktike.
Ky kurs e shkurton kete afat kohor duke na mesuar menyren e ndertimit te tyre. Une do ta konsideroja si nje praktike te mirefillte pune e cila konsiston ne disa drejtime. Padyshim qe profesioni i juristit eshte nje profesion mjaft i gjere qe kerkon gjithe jeten per tu pervetesuar.

Pikerisht tani pas marrjes pjese ne te une mund te them me plot gojen qe kam hedhur poshte dilemen dhe friken per tu punesuar prane ndonje institucioni apo shoqerie.
Mua me ka sherbyer gjithashtu per te percaktuar objektivin tim te se ardhmes, ate qe profesionalisht dua te bej.
Listuar këtu, janë arsyet perse une mendoj qe ky kurs duhet frekuentuar.
1.Ndihmon ne sistemimin e informacionit qe keni.
2.Eshte si nje praktike e mirefillte, duke plotesuar ne kete menyre mjaft mire shkollen .
3.Ndihmon ne vendosjen e objektivave per te ardhmen.
4.Ndihmon ne mposhtjen e frikes per tu punesuar.
5.Ju shkurton vite eksperience pune .
6.Mundesi mjaft e mire per tu njohur me njerez te rinj e si rrjedhoje me kendveshtrime te ndryshme (si nga ana profesionale ashtu dhe nga ana e marredhenieve njerezore).

Dua te theksoj qe ky kurs eshte ngritur mbi bazen e eksperiences se punes qe Ledio ka krijuar dhe ne këtë mënyrë une shpreh mendimin dhe njekohesisht falenderimin tim per te qe ka patur kete ide mjaft te mire per te na ardhur ne ndihme me kete format kursi.
Shpresoj qe ne nje te ardhme te shpejte te na vije ne ndihme me module te reja.

Faleminderit Ledio


Erjoni
[FONT=Cambria][SIZE=3][COLOR=#0000ff]eritrungu@yahoo.it[/COLOR][/SIZE][/FONT] (Student sot i diplomuar)

Pershendetje Ledio
Kisha deshire te jepja dhe une opinionin tim rreth konsulences juridike. Mendoj se konsulenca qe ju ofroni eshte nje perfitim i madh per nje student qe kerkon te plotesoje boshelleqet qe per arsye te ndryshme tek nje student krijohen. Vete personalisht kam asistuar ne konsulencen qe ofroni ju dhe kam ngelur shume i kenaqur vendosa te ndjek konsulencen qe ju ofroni per disa arsye; se pari e ndjeja dhe vete qe nuk kisha arritur nje formim te kenaqshem, se dyti kisha nevoje te madhe te krijoja nje njohje me te gjere rrethe hartimit te akteve te ndryshme administrative, kontratave te ndryshme, studimit te nje dosjeje juridike etj, se treti me nevojitetj te kosultohesha me nje njeri te afte dhe me eksperiencen e duhur per te me ndihmuar te perballem me realitetin pas mbarimit te universitetit. Mendoj se si mua dhe te gjithe studentet i shqeteson shume ideja se cfare do te bejne pasi te mbarojne universitetin eshte nje situate e veshtire dhe qe per ta kaluar duhet menduar dhe drejtuar vetes nje pyetje se sa i afte jam te perballem me realitetin nje pyetje te tille i bera vetes para se te vija tek ju i dashur Ledio dhe pergjigjja ishte shume e shpejte dhe e qarte "kisha nevoje per konsulencen tuaj". Nje ndihme te madhe konsulenca me ka dhene ne universitet ne jeten e perditshme, por dhe gjate ( aplikimit per nje vend pune) e kam futur ne kllapa se mendoj se eshte pike e rendesishme dhe qe na shqeteson shume, mesova gjate konsulences se si te perzantohem tek nje punedhenes si te degjoj hallet qe shqtesojne ate dhe si ti pergjigjem pyetjeve te ndryshme qe mund te drejtohen gjate nje aplikimi per vend pune.
Shpresoj qe shume si une qe e ndjejne veten jo te plotesuar te mos hezitojne, por te vijne dhe te ndjekin konsulencen tek ju dhe ne fund te konsulences do ta shohin vete perfitimin qe do te arrijne.


Taulanti
[FONT=Cambria][SIZE=3][COLOR=#0000ff]taulant_xh@live.com[/COLOR][/SIZE][/FONT](I diplomuar vazhdon studimet per master)

Urime per kursin, se na ka mesuar shume gjera qe nuk mund t’i mesonim ne shkolle dhe kursi u ja rekomandoj te gjitheve atyre qe vazhdojne dhe qe duan te vazhdojne te studiojne per juridik.

Faliminderit Ledio


Odeta [FONT=Cambria][COLOR=#0000ff]odetatodo@hotmail.it[/COLOR][/FONT] ( e diplomuar gjate praktikes sot e punesuar )

Kur ne fillim kam mbaruar studimet me dukej se dija shume pak nga ajo qe do te hasja ne pune (dhe mesa duket nuk e kam pasur gabim) dhe kjo me jepte nje pasiguri gati frenuese edhe per te kerkuar nje pune ne profesion. Pasi fillova kete kurs efekti i pare ka qene pikerisht bindja se nuk ishte e pamundur t’i mbijetoja praktikes. Do te doja ta kisha ndjekur kursin qe gjate viteve te fakultetit sepse jam e bindur se gjithe studimin tim do ta kisha konceptuar ndryshe. Besoj vertet se nje dicka e tille eshte shume e nevojsheme per studentet e fakulteteve juridike ne Shqiperi (pavaresisht Universiteteve Publike apo Private), apo per te sapo diplomuarit sepse ajo per te cilen ne te gjithe jemi te ndergjegjshem eshte mungesa gati totale e praktikes, qe pas mbarimit te studimeve perkthehet ne nje mungese te ndjeshme te dijeve praktike pavaresisht sa shume mund te jemi lodhur gjate viteve te fakultetit. Tani qe kam pasur shansin per te filluar nje pune ne profesion, edhe kjo fale ndihmes te profesor Ledios, jam e bindur qe do ta kisha shume me te veshtire te vija ne praktike ato qe kam studiuar.

Kristi [FONT=Cambria][COLOR=#0000ff]kristitace@hotmail.com[/COLOR][/FONT] (I diplomuar)

Do ta kuptoja shpejt kur perfundova fakultetin juridik se vetem njohurite teorike qe perfitova ne fakultet nuk do te me ndihmonin aspak per te care mes konkurences se madhe qe eshte krijuar ne profesionin e juristit. Me nevoitej dicka shume me e rendesishme, ana praktike. Keshtu qe mu desh te kaloja nje kohe te gjate duke kerkuar per nje mundesi qe do te me ofronte te siguroja praktiken e nevojshme ne kete profesion. Sot mund te them se jam vertet i kenaqur me zgjedhjen qe bera duke ndjekur praktiken juridike te "Ledio & Studentet" me Av.Ledio Milkanin. Nese do te pershkruaja me pak fjale perftimet e aritura do te permendja:
Rritjen e njohurive dhe aritjen e nje vizioni te qarte mbi tregun ku do te punoja.
Rritjen e besimit ne vetvete dhe e sigurise profesionale qe mund ti ofroja punedhenesit private ose institucionit ku do te aplikoja per te treguar njohurite dhe eksperiencen qe zoteroj.
Njohuri te shumta teorike dhe sidomos praktike juridike mbi funksionimin e institucioneve publike dhe bizneseve private.
Perpilimin e akteve te ndryshme dhe kontratave.
Njohje praktike te legjislacionit per shoqerit tregetare, si dhe shume e shume gjera te tjera per te cilat mund te them me bindje se nuk mund ti mesosh as ne shkolle dhe as nga praktikat si asistent i ndonje avokati pa pagese.

Anxhela [COLOR=#0000ff]anxhelagjikdhima@yahoo.com[/COLOR] ( E punesuar ne nje kompani private)
Te kesh nje formim te duhur professional do te duhet shume mundim dhe vullnet. Gjithkush nga ne mundohet qe me profesionin qe ka te drejtohet ne vendin e duhur ku te marre ate qe I nevojitet dhe te plotesoj mangesit e tij. Si nje ish pjesemarrese ne praktiken juridike me Av. Ledion, shpreh me plot bindje se prakticiteti dhe realiteti i nje formimi te duhur do te gjendet vetem prane Ledio & Studentet. Organizimi i oreve te praktikes dhe modulet e ndryshme te ofrojne nje game te gjere njohurish dhe komoditet ne diskutim. Informacionet dhe litratuara qe do te ofrohet eshte ne nivele kombetar dhe nderkombetare. Do te prekni shume shembuj konkret qe nuk do ti keni hasur deri ne momentin e fillimit te ketij kursi. Sugjeroj se kryerja e ketij kursi do te jape mundesine per te patur njohuri shtese dhe pregtitjen e duhur qe nevojitet per tregun e sotem.
Rekomandoj zgjidhni Ledio & Studentet.

Liljana [COLOR=#0000ff]ana_1975@live.com[/COLOR] ( E diplomuar bachelor dhe master)

Konsulenca “Ledio dhe Studentet” ka qene per mua nje nder praktikat me te sukseshme ne te gjitha aspektet,sepse aty mesova shume gjera qe nuk i mesova per 5 vite ne shkolle dhe kjo si rezultat i nje eksperience te madhe te Prof. Av . Ledios qe do ti jemi mirnjohes per te gjithe jeten. Ne shkolle vertet mesuam teorine ,por ajo pa praktike s’ka asnje vlere,per me teper mund te shtoj, se veteksperjencaindividuale nuk eshte e mjaftueshme per te dale ne nje konkluzion te gjere, pasi kurset ne grup kane nje domethenie, sepse aty shkembehen eksperiencat me njeri-tjetrin. Konsulenca “Ledio dhe Studentet” eshte nje risi, "Risitë mbajnë vlera, ato vlera, per ti pasë përgjithmonë, ruhen dhe pasurohen në vazhdimësi". J’ua keshilloj te gjithe studenteve dhe te gjithe atyre qe jane te diplomuar qe ti ndjekin keto kurse , sepse aty do te gjeni gjithcka qe do t’ju vleje per te ushtruar kete “Profesion apo Biznes”Rruga e jetës ështëdrejtësia, mos u ndaj nga rrugaqe mban emrinKonsulenca “Ledio& Studentet”përtë hyrë nëpër rrugica....”, sepse “Ledio & Studentet” vlen me shume se nje pervoje pune 5-vjeçare.....
Faliminderit Ledio



Tel. : konsulenca@gmail.com

Cel. : konsulenca@gmail.com
 


Contact
Back
Top