KANDIDATJA E PARE KA FILLUAR PUNE NE NORVEGJI, SHPEJT DHE PJESA TJETER E GRUPIT QĖ KA MESUAR GJUHEN ME JOBB-NOR DO TE VJEN E TE FILLON PUNE.

Kandidati i dyte erdhi ne Norvegji dhe filloi pune me daten 11 korrik.

TE GJITHE ATA QE BESOJNE TE JOBB-NOR DHE MESOJNE GJUHEN ME JOBB-NOR VIJNE TE KONTRATA E PUNES, DHE PO ASHTU MARRIN PUNE NE NORVEGJI.

Helsepersonell = Personell shėndetėsor


Data e publikimit: 2011-07-15, Annons-ID: 0011-018789

Dita e fundit per aplikim:
Vendi I punes: Kommuna dhe spitale ne krejt Norvegji

Kerkojme 200 infermjere dhe ndihmes infermjere, gati per tu vendosur ne pune prej 30tetorit-nentor- dhjetor(kjo nese ju aplikoni deri me 30 korrik), NESE JU APLIKONI ME VONE, SHTYHET DATA PER PUNESIM.

Punėdhėnėsi: Ne jemi te kompletuar brenda rekrutimit ne krejt Skandinavi per huadhenie te personelit shendetesor, dhe sherbime ekstra brenda sherbimeve specjale ne menyre specjale.

Informacjon : Ne kerkojme kandidate per vende vakante ne spitale dhe komuna ne Norvegji- per periudha te shkurta dhe te gjata..(zevendesues)si fillim me mundesi per pune te perhershme..

Detyrim: Minimumi i detyrimit: Autorizim Norvegjez si infermjer(Diploma e njehsuar prej zyres shteterore te njohjes se diplomave --- SAHF--)/ autorizim si ndihmes infermjer/ Lisense si infermjer(Per kete ju ndihmon Jobb-Nor), dhe si kandidat aktual duhet te keni mesuar gjuhen norvegjeze, apo te jeni regjistru ne kursin e gjuhes norvegjeze me jobb-nor, te jeni te afte te komunikoni me shkrim dhe te flisni gjuhen norvegjeze, suedeze dhe apo gjuhen danaze(kjo ne muajin tetor kur ju keni marre njehsimin e diplomes).

Ne perdorim Jobb-Nor per mesimin e gjuhes, jeni ju qe paguani shpenzimet per gjuhen dhe njehsimin e diplomes, si dhe pagesat burokratike. (PAGESEN PER MESIMIN E GJUHES E BENI DIREKT TE JOBB-NOR, mesimi zhvillohet online ne skype).

Vetem nese ju perdorni Jobb-Nor ju vini te kontrata e punes me ne. Jobb-Nor eshte i kualifikuar per kete. Ne kemi punesuar kandidate qe vijne nepermjet Jobb-Nor dhe kemi kontrata afatgjate me Jobb-Nor.

Jobb-Nor Rekruttering eshte firme ekzistuese ne Norvegji prej vitit 2002, dhe e specjalizuar per ndihmese ne aplikime, perkthime, kurse gjuhe.
Kursi fillestar me 40 leksjonet e para kushton 420 euro- te inkludume ne cmim jane vetem 20 ore mesimi).
Tė detyrueshme janė 350 ore mesimi. Ku c'do ore kushton 12 euro per sejcillin, apo vetem kur ju formoni grupe me me shume se 6 persona.


OFERTE VETEM PER 30 KANDIDATET E PARE: Kurse intensive ku aplikuesit do te parapaguajn vetem per 250 oret e para.(100 oret e tjera te mbetura paguhen kur kandidati fillon pune ne Norvegji)

Pagesa per infermjeret: NOK 185,- = 23,5 euro bruto per ore pune per infermjeret me autorizim dhe . NOK 220,-= 27,5 euro bruto per infermjere te specializuar.
Pagesa per ndihmesinfermjer : NOK 145- = 18 euro bruto; dhe 165,- = 20,6 euro bruto

Banimi: Pa pagese (gratis), dhe i administruar prej punedhenesit, vetem 2-3 muajt e pare..
Udhetimi: Pa pagese (gratis), dhe i administruar prej punedhenesit, vetem heren e pare kur ju vini ne Norvegji.

Sigurim jete dhe pune: Pergjegjesi, aksident dhe OTP

Familje: Punedhenesi ju falenderon nese ju do te vini me familjen.

Tė gjithė ata qė janė tė interesuar munden tė na kontaktojnė, vetem mbasi qe na jane nisur keto dokumente:

1- Diploma + Lista e notave
2- Kopi e pasaportes e noterizume(kjo kopje eshte bere prej kopjes origjinale te ketij dokumenti)
3- Dokument qe verteton se nuk jeni nen hetime
4- Referenca prej vendit ku keni punu, tlf nr prej shefit tuj dhe e-mail.
5- Certifikate lindje + martese, apo ndarje.
6- Curriculum Vitae, kjo e shkrume ne menyr te perpiktė nė shqip (ne e pėrkthejm nė norvegjisht) Kjo kushton 250,- Kr apo 33,5 euro
7- Dokument prej mjekut qe verteton se jeni te shendetshem psikikisht dhe fizikisht.

8- Pėr mjeke, infermjere, farmaciste: duhet pervecse 7 dokumentave te masiperme + Programi mėsimor, ( ku programi mesimor duhet te jene i specifikuar me orėt e praktikės dhe me orėt e teorisė tė gjitha kėto tė specifikohen njė pėr njė.

9- Dokumenti i Lejes sė ushtrimit tė profesjonit qe ju jep titullin infermjer i Urdherit te Infermjerit.

10- Nisja e kopjes sė diplomės pėr verifikim nė Amerikė nė: (kjo vetem per per mjeket, psikolog, psikiater e mjeket specjaliste).


http://www.ecfmg.org/eics/safhapp.pdf Kėtu gjeni formularin e aplikimit kjo vetem per mjekėt. Kjo kushton tek kjo zyrė 150 Dollar amerikan, mbasi qė kjo zyrė gjendet aktualisht nė USA(Amerike).

Te gjitha keto dokumente duhet te jene te perkthyme nė gjuhėn angleze dhe te noterizume, si fillim i nisni tek ne me skanim me maile.
Ne e shohim, perkthejme CV ne norvegjisht, dhe ju japim adresen si dhe plotesojme formularin e aplikimit per ne zyren e SAFH dhe Nokut, ku dhe nisen dokumentet e tjera te aplikimit. Kursi i gjuhes kushton dhe fillon menjihere sa ju i keni nis me poste te rregullt keto dokumete ne SAFH, kuptohet pagesa pėr njohjen e shkollimit bėhet direkte tek SAFH.

11- kusht kryesor: 8-12 jave Praktike mesimore ne psikiatri dhe kujdes shendeti i te moshuarve. + (Dy dokumente me numer telefoni si refernece, referencat duhet te komunikojne ne gjuhen angleze).

12- Dokumente reference prej punedhenesve te ndryshem + punedhėnėsi ku ju punoni momentalisht.

Pėr infermjeret qė kan shkollėn e lartė 4 vjecare tė infermjerisė, mjeket, mjeket radiolog, mjeket psikiater,mesuesit e ciklit te ulet, farmacistet duhet tė fillojnė me ne tė mėsojnė gjuhėn norvegjeze.(nėpėrmjet mesenger apo skype 5,1, pėr kėtė ju duhet njė adresė hotmail dhe skype program)

Te gjitha kto dokumenta duhet te jen te perkthyme ne gjuhen angleze dhe duhet te jen te noterizume te noteri. Kur dikush i ka gati kto dokumenta atehere i nisni me e-mail sa ma shpejt.
Te gjitha pagesat do te parapaguhen perpara se ju te filloni me mesimin e gjuhes, per kursin fillestar, per regjistrimin te jobb-nor, per regjistrimin te punedhenesi+ per 350 oret e mesimit.

OFERETE PER : 30 KANDIDATET E PARE DO TE PARAPAGUAJNE SI FILLIM SHPENZIMET FILLESTARE DHE VETEM 250 ORET E PARA TE MESIMIT, 100 ORET E TJERA DO TI PAGUAJNE KUR TE FILLOJNE PUNE NE NORVEGJI.

SHPEJTONI, VETEM 30 TE PARET E KANE KETE MUNDESI.

Mbasi qė ėshtė bėrė njohja e diplomės, duhet tė jepni ju si mjek tre provime:
1- Bergen test, mbasi qė ju tė keni mėsu gjuhėn, kjo vetėm pėr mjekėt/jo infermjeret. ( kushton vetem CD me librat diku 125 euro+ taksa e provimit, kjo i paguhet Universitetit ku ju do te beni provimin.(Kjo behet kur ju keni ardhe ne Norvegji)

2- Kursi nacjonal nė fushėn profesjonale, kursi ekstra si edhe quhet ndryshe. Universistetin popullor, dega pėr kurse online, kjo kushton, pagesa i bėhet direkte Universitetit, jeni ju qe i bėni pagesat direkte tek institucjoni pėrkatės.(ky kurs ėshtė si pėr mjekėt dhe infermjeret). Ky kurs kushton bashke me taksen e provimit diku 500 euro dhe i paguhet zyres ku ju do ta jepni kete provim, ne vetem ju udhezojme per kete.(Per infermjeret ky kurs behet ne muajin e trete kur ju keni ardhe dhe punoni ne Norvegji)

Pėr infermjeret duhet tė aplikohet nė SAFH, tė fillojė mėsimi i gjuhės, dhe mbas mėsimit tė gjuhės , Bergen testi , tė regjistrohen nė kursin nacjonal nė fushėn profesjonale. Ky kurs ben tė mundur tė ju informojė se si funksjonon shėndetsia kėtu, per kėte jepet njė provim.


DOKUMENTET MBASI QE JANE PERKTHY DHE NOTERIZU I NISEN ME SKANIM TE Jobb-Nor@hotmail.com -> kur jobb-nor i ka marre keto dokumente ju kontakton ne msn dhe ju drejton me pjesen tjeter te aplikimit.

Koha e punesimit: Zevendesues SI FILLIM dhe me varjacjon per vendin e punes dhe kohezgjatjen.Kontrata behet e vecante per sejcilin kandidat dhe bazohet ne kerkesat dhe deshirat e kandidatit si dhe per kerkesat e spitaleve dhe komunave.

Data e fundit e publikimit:
Data e startimit: Aktuale prej 25 qeshor 2011

Jobb-Nor ju ndihmon me udhezime dhe me mesimin e gjuhes.

Per me shume informasjon: kontaktoni "jobb-nor " nė : +47 97652460 apo ne : Jobb-Nor@hotmail.com

Kohezgjatja e punes
3 - 6 månader(me mundesi kohezgjatje dhe pune te perhershme, kjo ne baze te punes qe ju do te beni, apo angazhimit DHE INTERESIMIT PER PUNEN qe ju do te keni).
Kohe e plote(7,5) ore pune c’do dite(37,5 ore ne jave)
.
Pagesa e plote njejte me vendasit

Aplikoni nepermjet e-post: jobb-Nor@hotmail.com
Kontakt person
Jobb-Nor Telefon og internet
Tel: +4797652460
E-post:jobb-nor@hotmail.com
Hjemmeside (www.jobb-nor.no) klikoni te flamuri shqiptar te faqja kryesore


Kontakti me punedhenesin do te vendoset mbasi qe ju jeni regjistruar tek Jobb-Nor

Punedhenesi ; Subcon

Kontaktoni nė: