Thirrje pėr Ekspert Intershipi nė kuadėr tė projektit ” Rritja e njohurive dhe lehtėsimi i procesit tė punėsimit te tė rinjtė nė zonat rurale tė Bashkisė Durrės “, mbėshtetur nga Programi Rajonal pėr Demokracinė Lokale nė Ballkanin Perėndimor financuar nga Bashkimi Evropian dhe zbatuar nga Programi i Kombeve tė Bashkuara pėr Zhvillim (UNDP)

Qėllimi i Thirrjes
Synimi i pėrgjithshėm i Ekspertit tė intershipit ėshtė shėrbejnė si kėshillues pėr tė rinjtė qė do tė marrin pjesė nė intership 20 ditor. Eksperti i intershipit do tė ketė 6 pjesėmarrės nėn mbikqyrjen e tij/saj. Ai / ajo do tė veprojė si njė ndėrlidhės midis 6 pjesėmarrėsve nė intership dhe do tė koordinojė komunikimin dhe diskutimit mes tyre. Eksperti i intershipit do tė ndihmojė nėpėrmjet mentorimit qė personat mė pas tė hartojnė 6 propozime ide nga tė cilat do tė pėrzgjidhen 3 ku 2 projekt ide do tė jenė pėr punėsimin e tė rinjve nė zonat rurale dhe jo vetėm dhe 1 projekt ide me konceptin e hendekut gjinor. Mentorimi do tė vazhdojė gjatė gjithė kohėzgjatjes sė projektit.
Qėllimet e intershipit janė:
(1) tė rrisin zėrin e tė rinjve pėr tema tė ndryshme qė lidhen me ēėshtjet shoqėrore,
(2) ofrojnė njė platformė pėr kėto tė rinj pėr tė avokuar pėr ēėshtjet qė i interesojnė,
(3) komunikuar rreth sfidave pėr qytetarėt dhe pėrfaqėsues tė zgjedhur tė Bashkisė sė Durrėsit, dhe
(4) tė rrisin kapacitetin e pjesėmarrėsve tė rinj tė pėrzgjedhur nga Kampi i Punės.
Vendodhja: Bashkia Durrės, Njėsia administrative Manėz, Njėsia administrative Katund I Ri.
Profili i kėrkuar i ekspertėve
· Diplomė Universitare; Studime pasuniversitare
· Eksperienca tė mėparshme me grupet rinore, mentorim dhe lehtėsim tė tyre, punonjės rinor
· Njohuri tė mira tė gjuhės angleze;.
· Aftėsi tė mira nė shkrimin e raporteve;
Eksperti i intershipit pritet tė:

  • Siguroj udhėzime dhe mbėshtetje pėr 6 pjesėmarrėsit, dy pėr ēdo institucion tė atashuar
  • Krijoje kontakte nėpėrmjet institucioneve tė Bashkisė Durrės dhe njesive administrative Katund I ri dhe Manez per te lidhur marreveshje mbi ofrimin e intershipit
  • Mban 6 pjesėmarrėsit nė komunikim me njėri-tjetrin, duke mundėsuar njė atmosferė tė komunikimit tė hapur dhe besimi mes pjesėmarrėsve
  • Merr pjesė nė takim koordinues jo vetėm mė pjesėmarrėsit e intershipit, por edhe grupin e tė rinjve nga shkollat e pėrzgjedhura nga projekti nė Njėsitė Administrative Katund I Ri dhe Manėz.
  • Transmeton njohuritė dhe pėrvojėn e tij/saj pėr tė lehtėsuar nė mėnyrė qė tė ndihmojnė pjesėmarrėsit tė zhvillojnė strategji pėr ndėrveprime me institucionet
  • Lehtėson nė procesin e raportimit javor dhe mujor tė personave tė angazhuar nė intership

Numri i ekspertėve Pėr kėtė qėllim CSDC Durrėsi do tė kontraktojė 1 ekspert.
Procesi i Aplikimit
Dorėzimi i dokumenteve
Kandidatėve tė interesuar u kėrkohet tė dorėzojnė dokumentet e mėposhtme:

  1. CV nė Shqip (preferohet nė Euro Pass).
  2. Kopje tė diplomės dhe kualifikimeve tė tjera
  3. Njė letėr me njė faqe nė shqip, e cila:


  • jep shembuj konkretė se si pėrvoja dhe aftėsitė e aplikantit pėrmbushin detyrėn (bazuar nė kriteret e listuara pėr profilin e trajnerėve);

4. Ofron informata nga dy referenca tė cilėt mund tė kontaktohen nga CSDC Durrės
Afati i fundit pėr dėrgimin e aplikacioneve nė thirrjen aktuale pėr ekspertėt ėshtė 28 Qershor 23:59 CET.
Dokumentet do tė dėrgohen nė csdcdur@icc-al.org;
Ju lutemi tregoni nė email tekstin e mėposhtėm: Aplikimi pėr Ekspert Intershipi
Kriteret e pėrzgjedhjes
Aplikacioni i paraqitur pas afatit nuk do tė konsiderohet pėr vlerėsim dhe pėrzgjedhje.
Ēdo aplikim pėr kandidat do tė gjykohet sipas kritereve tė sipėrpėrmendura.
Preferohen ekspertė nga Durrėsi.
Ky afat kohor tregues mund tė pėrditėsohet nga CSDC Durrės gjatė procedurės. Nė raste tė tilla, orari i azhurnuar do tė publikohet nė faqen e internetit tė CSDC: www.csdcdur@icc-al.org
Nėse keni ndonjė pyetje nė lidhje me kėtė Thirrje pėr ekspert intershipi, ju lutemi kontaktoni ne adresen e email: csdcdur@icc-al.org
Pėr mė shumė informacione klikoni nė dokumentin bashkėngjitur.
Thirrje pėr Ekspert Intershipi