Kliko

 1. Standart Elbasan, ankand Facilitues Takimesh

  TERMAT E REFERENCĖS


  Fondacioni Joscelyn kėrkon njė kandidat tė kualifikuar pėr tė perzgjedhur/kontraktuar njė lehtėsues takimesh si mė poshtė:  Titulli i Pozicionit: Lehtėsues takimesh nė kuadėr tė projektit “Fėmijėt nė Elbasan janė promovues tė mbrotjes sė fėmijėve”


  Titulli i Projektit: “Fėmijėt nė Elbasan janė promovues tė mbrotjes sė fėmijėve”

  Periudha e kontratės: Qershor 2019- Shkurt 2020 (40 ditė pune brenda periudhės nga data e firmosjes sė kontrates).

  Data e fillimit tė punės: 24 Qershor 2019


  Arsimi i kėrkuar: Diplomė universitare nė njė nga fushat e mėposhtme: Psikologji, Sociologji, Punė Sociale, Cikėl i ulėt, Mėsuesi ose degė tė ngjashme. Masteri ose njė diplomė e avancuar universitare konsiderohet si pėrparėsi.

  Pėrvojė pune:
  Tė paktėn 3 vite pėrvojė pune nė fushėn e trajnimeve nė cėshtjet e mbrojtjes sė fėmijėve, fokusuar kryesisht tek puna me fėmijėt dhe tė rinjtė pėr aftėsitė pėr jetėn, identifikimin e nevojave, dhunėn nė familje, pjesėmarrjen e fėmijėve dhe tė rinjve, punėn me mėsues dhe aktorė tė mbrojtjes sė fėmijėve, angazhimin komunitar etj. Eksperiencat me trajnime tė kėsaj natyre tė zhvilluara nė nivel vendor, konsiderohen pėrparėsi.

  Pėrshkrimi:

  Fondacioni Joscelyn ka hedhur njė sėrė hapash tė rėndėsishėm nė fuqizimin e fėmijėve dhe tė rinjve, mėsuesve dhe komunitetit pėr tė drejtat dhe rritjen e pjesėmarrjes sė tyre si pėrfitues po ashtu dhe zbatuesė tė projektit, duke qenė aktiv nė iniciativat qė do tė zhvillohen nė kuadėr tė tij. Pėr kėtė ka lindur si nevojė organizimi i tė takimeve, aftėsive pėr jetėn, fokus grupeve, identifikimin e aktorėve tė mbrojtjes sė fėmijėve, krijimin e grupeve mbėshtetėse dhe njohja me to, fushata nėrgjegjėsuese qė do tė realizojė nė kuadėr tė projektit “Fėmijėt nė Elbasan janė promovues tė mbrotjes sė fėmijėve”, nė kuadėr tė skemės sė granteve tė mesme pjesė e projektit “Fuqizimi I Shoqėrisė Civile pėr Parandalimin dhe Mbrojtjen e Fėmijėve nga Dhuna dhe Abuzimi nė Shqipėri” I finanucar nga Bashkimi Evropian dhe I zbatuar nga Terre des hommes nė Shqipėri (Tdh) nė bashkėpunim me Qendrėn Kombėtare Burimore tė Trajnimit dhe Asistencės Teknike (ANTTARC). Pėr tė pėrmbushur kėtė nevojė, Fondacioni Joscelyn po kėrkon tė pėrzgjedhė dhe kontraktojė njė lehtėsues aktivitetesh me eksperiencė nė kėtė fushė, i/e cili/cila duhet tė kenė kualifikimin e pėrcaktuar si mė sipėr dhe eksperiencė nė lidhje me organizimin e aktiviteteve tė kėsaj natyre nė nivel vendor.


  Pėrshkrimi i punės

  Objektivi i pėrgjithshėm i takimeve tė pėrmenduar mė sipėr do tė jetė ofrimi i dijeve dhe pėrforcimi i aftėsive pėr jetėn, dhunės, pėrfshirjes nėpėrmjet zhvillimit tė kapaciteteve pėr fėmijėt dhe tė rinjtė duke bashkėpunuar me mėsuesit, aktorėt e MF dhe komunitetet nė Elbasan.

  Nė mėnyrė specifike, lehtėsuesi do tė synojė:

  · Tė ndėrtojė mjetet e duhura nė lidhje me krijimin e grupeve tė fėmijėve nė tre shkolla nė Elbasan
  · Tė ndėrtojė e veprimtaritė e duhura pėr identifikimin e nevojave, pikat e forta dhe pėr pėrmirėsim pėr fėmijėt dhe rinjtė;
  · Tė pėrgatisė materialet e duhura pėr mbarėvajtjen e secilit aktivitet si aftėsi pėr jetėn, takime me fėmijėt, identifikimin dhe njohja me aktorėr e MF etj
  · Tė lehtėsojė aktivitetet e lartpėrmendura dhe tė ndėrveprojė me target grupet e ndryshme nė bazė tė aftėsive tė tyre, zhvillimit, normave etj
  · Tė forcojė dijet dhe qėndrimet e duhura tė nevojshme pėr tė lehtėsuar focus grupe pėr dizenjimin dhe mė pas tė ndėrmarrė iniciativa nė komunitet;
  · Tė pajisė pjesėmarrėsit me dijet e duhura mbi mėnyrėn se si tė integrohen tė drejtat me qėndrime tė duhura ndaj bashkėmoshatarėve dhe komunitetit;

  Detyrat e Lehtėsuesit do tė jenė:

  · Tė motivojė fėmijėt dhe tė rinjtė, mėsuesit, aktorėt e MF dhe komunitetin duke pėrdorur mėnyra interaktive gjatė mbarėvajtjes sė aktiviteteve.
  · Tė ndihmojė grupet e synuara tė krijonte plane pune pėr fushtat ndėrgjegjesuese nė komunitet.
  · Tė pėrgatisė raporte mbi ēdo aktivitet pėr identifikim grupesh, nevojat, pikash tė forta dhe pėr pėrmirėsim, takimet dhe aktivitetetme fėmijėt dhe tė rinjtė, fokus grupet, fushatat ndėrgjegjesuese me tė rinj, aktorė tė MF dhe komunitet sipas nevojave dhe planit tė aktiviteteve.  KUALIFIKIME:

  Lehtėsuesi i/e pėrzgjedhur duhet tė ketė kualifikimet e mėposhtme:

  § Diplomė universitare nė Psikologji, Sociologji, apo Punė Sociale Cikėl i ulėt, Mėsuesi ose degė tė ngjashme. Diplomė e avancuar universitare nė kėtė fushė pėrbėn vlerė tė shtuar;

  § Tė paktėn 3 vjet pėrvojė pune nė fushėn e trajnimeve mbi cėshtje tė dhunėn nė pjesėmarrjen e fėmijėve dhe tė rinjve, angazhimin komunitar etj

  § Njohuri shumė tė mira tė paketės ligjore pėr fėmijėt dhe shėrbimet nė mbrojtje tė tyre nė Shqipėri ; njohje te Ligjit 18/2017 “Pėr tė Drejtat dhe Mbrojtjen e Fėmijėve”; njohje te Ligji 121/2016 “Shėrbime tė kujdesit shoqėror”

  § Mė tepėr se 5 vite eksperiencė profesionale si ekspert, dhe praktike nė sistemin e mbrojtjes sė fėmijėve dhe fuqizimin e familjeve nė situatė vulnerabėl;

  § Njohuri tė vėrtetuara dhe pėrvojė nė lidhje me tė drejtat, legjislacionin aktual nė fushėn e mbrojetjes sė fėmijėve, dhunės, pjesėmarrjes dhe angazhimit komunitar. Eksperincė nė ofrimin e trajnimeve dhe ndėrtimin e kapaciteteve nė nivel vendor.

  Kohėzgjatja: Detyra e lehtėsuesit do tė jetė 40 ditė dhe duhet tė zhvillohet brenda periudhes se pėrcaktuar nė kontratė. Lehtėsuesi do tė kontraktohen pėr 40 ditė pune brenda kėsaj periudhe kohore, sipas tė cilave pėr pėrgatitjen, zhvillimin dhe realizimin e aktiviteteve, sesioneve informuese, fokus grupeve, fushatave ndėrgjegjėsuese dhe raportimin nė kuadėr tė aktiviteteve tė zhvilluara.  Parimet e mbrojtjes sė fėmijėve

  • Tė trajtojė fėmijėt me respekt dhe dinjitet
  • Tė dėgjojė opinionet dhe pikėpamjet e tyre
  • Ti trajtojė ato sipas zhvillimit, backgrandit kulturor e social


  AFATI PĖR APLIKIME:

  Afati i fundit pėr dorėzimin e aplikimeve ėshtė data 20 Qershor 2019, 17:00
  Tė interesuarit duhet tė dorėzojnė dokumentacionin e mėposhtėm:
  • Njė letėr pėr shprehje interesi
  • Curriculum Vitae
  • Kopje tė dokumentacionit qė provon arsimimin dhe kualifikimin e kandidates/it
  • Njė propozim financiar (totali i kėrkuar pėr 40 ditė pune, sipas kritereve tė mėsipėrme, duke detajuar fee pėr ditė pune, kosto transporti – nėse ka, etj).


  Aplikimet mbi proēedurat dėrgojeni nė adresėn si mė poshtė deri nė 20 Qershor 2019 17:00
  joscelyn.foundation@gmail.com
  dokumenti bashkangjitur dokumenti bashkangjitur