devinf.com
kliko

 1. Standart 109-Tirane, Okazion!!! Shitet Tokė sip.4'700m²,Cmimi 35euro/m² diskutushėm, nė -Ibėn e Poshtme-Teater Kame-Shpella Pellumbasit, 500m nga aksi rrugės nacionale Tiran-Elbasan, 13-km nga Tirana

  SHITET: Tokė/Truall pėr ndėrtim Shtėpi/Vilė, me sipėrfaqe 4700m2, nė Ibė/Ibėn e Poshtme, drejtimi pėr nė Pėllumas dhe Resorti Teater Kame dhe vazhdimi pėr nė Shpellėn e Pėllumbasit nė Lumin Erzen, prona/toka gjendet 500m larg aksit tė rrugės nacionale Tiranė-Elbasan dhe 17-km nga qendra Tiranės/Ura/Lana/Rruga Elbasanit sipas rrugės sė vjetėr, sipas rrugės sė re (autostrada) ėshtė 13.5km, ndėrsa nga prona deri tek Teater Kame, 1.5-km dhe deri tek Shtegu i Shpellės sė Pėllumbasit/ Gryka e Skorantės ėshtė 5-km. Tiranė.
  Vend-ndodhja-Zona: Prona/Toka/Trualli, pasi del nė Ibė nga aksi i rrugės Tiranė –Elbasan, merr majtas dhe prona gjendet po nė tė majtė tė rrugės "Ibė e Poshtme-Teater Kame-Pėllumbas", nė drejtimin tė Shpellės sė Pėllumbasit. Aksesi/mbėrritja nė zonė nga Tirana ndiqet linja/aksi i rrugės pėr nė Elbasan,(si rruga ekzistuese ashtu edhe autostrada,e cila ka hyrje dalje nė Ibė) duke kaluar nga Sauku, qendra tregtare TEG, nė Mullet, Bėrzhitė dhe nė Ibė (para ngjitjes pėr nė zonėn e Krrabės) ėshtė drejtimi/kthimi majtas pėr nė Ibėn e Poshtme, Resortin Teater Kame, vazhdimi nė fashatin Pėllumbas deri tek pika destinacion pėr turist/eksplorues tė natyrės, si ajo e Shpellės sė Pėllumbasit/ Shtegu-Gryka e Skoranės. Kjo ėshtė njė Zonė mikse, me pjesėn fushore(shumė pjellore) qė gjendet buzė lumit Erzen, me kodrat e buta (tė veshura me pemė frutorė, shkurre dhe pyje tė larta) nė tė dy anėt e lumit si dhe me majat e larta(malet) qė ngrihen menjėherė nė distaca jo shumė tė larget nga pjesa fushore dhe kodrinore. Zona e Ibės, Resort Teater Kame, Pėllumbasit bėjnė pjesė nė luginėn e lumit Erzen, e cila ėshtė njė hapsirė e madhe e rrethuar nga varg-malet e Krrabės (lindje) duke vazhduar me varg-malin qė shkon deri tek kalaja e Petrelės(jug-perėndim), ndėrsa nga veriu vazhdon pllaja e malit tė Dajtit.
  Lugina e lumit Erzen, nė veēanti hapsira qė fillon nga fashati Stėrmas dhe Lundėr, duke vazhduar me Mulletin, Dobreshė, Bėrxhitėn, Ibėn, Pėllumbas deri nė Krrabė dhe krahu tjetėr, por pak mė larg lumit si ai i Farkės janė vlersuar si njė ndėr zonat mė tė mira pėr tė jetuar dhe banuar, pasi ka mjaft cilėsi tė mira, si nga ana ambjentale, klimaterike, prodhimtarisė, pejsazheve, pastėrtisė sė ajrit, zonė me shumė diell, me hapsirė tė gjėrė dhe me shumė frymėmarrje, duke u kthyer edhe si destinacion turistike, eksplorues, pėr piknikė e argėtim...etj. Kjo zonė e hershme banimi nė 10-15vitet e fundit ka njohur njė zhvillim tė madhė nė drejtim tė ndėrtimit tė mjaft restoranteve dhe resorteve prestigjoze, tė hoteleve dhe tė shumė vilave dhe shtėpive tė reja banimi.

  Pozicioni/Pamja e Tokės/Truallit: Toka/Trualli pėr ndėrtim/banim apo shfrytėzim pėr qėllime bujqėsore etj, gjendet ngjitur dhe nė krahun e majtė tė rrugės sė Ibės sė Poshtme, e cila vjen menjėhere pas daljes nė Ibė(para fillimit malores sė Krrabės) nga aksi rrugės Tirane-Elbasan. Prona/Toka ėshtė 500m larg nga aksi rrugės Tirane-Elbasan (nga dalja nė Ibė), ndėrsa vazhdimi pėr nė Resortin Teater Kame ėshtė 1.5km larg dhe nga Shpella e Pėllumbasit(Gryka e Skoranės) ėshtė rrethė 5km dhe nga Tirana, prona/toka gjenmdet rrethe 14km larg.
  Kjo zonė/mikro-zona, e cila gjendet/shtrihet buzė lumit Erzen, ku ndodhet edhe toka nė shitje, ėshtė mjaft e pėrshtatshme pėr shumė destinacione, jo vetėm pėr qėllime bujqėsore,blektorale e frutikulturė etj, por edhe pėr ndėrtim shtėpishe, vila dhe resorte tė ndryshme. Zona/mikro-zona ėshtė njė terren qė pėrmban 3-elementė; pjesėn fushore pėr rrethė shtratit tė lumit Erzen, pjesėn kodrinore(e veshur me pemtari, pyllė-pishe dhe shkurre) dhe pjesa e lartė e varg-maleve(Krrabės, Petrelės, Dajtit ejt). Mikro-zona/vend-ndodhja e pronės/tokės nė shitje ėshtė nė pjesėn fushore(rrethė 150m larg lumit), ngjitur me rrugėn e asfaltuar dhe me pjesėn kodrinore, ku ka njė pjerrėsi tė lehtė, me diell thuajse 90% e ditės, me pamje shumė tė gjėrė/hapur me horizont tė larget, ku nga jug-perėndimi(varg-mali Petrelės), perėndimi (rrjedha-lugina Erzenit deri ku bashkohjet me luginėn e Zaranikės, fshati Vishnje nė horizont) dhe veri-perėndimi(kodrat e Farkės dhe mali/pllaja e Dajtit, Krujės). Nė kėtė mikro-zonė krahas shtėpive ekzistuese ka edhe shumė vila/shtėpi tė reja, resorte turistike dhe argetuese tė ndėrtuara nė vitet e fundit, duke u kthyer nė njė zonė mjaft atraktive dhe e preferuar. Kjo mikro-zonė ėshtė e studiuar nga ana urbanistike dhe mbi tė lejohen tė ndėrtohen vila me 2-kate mbi tokė plus njė papafingo dhe me njė koefiēent ndėrtimi mė shumė se 35%, nė varsi edhe tė studimeve pėr kompleks vilash, rezidenca etj.

  Madhėsia, Forma e Pronės/Tokės/Arės/Truallit. Sipėrfaqa e tokės nė shitje ėshtė 4'687m2, nė formė qė i perafrohet asaj drejtkėndore dhe katrore, me pėrmasa tė pėr-afėrta rrethė 60m gjėrsia, ndėrsa gjatėsia rrethė 80m. Prona/toka/trualli ėshtė e rrafshėt (gjendet nė pjesėn fushore) me pak pjerrėsi, me kufij tė mirė-pėrcaktuar, nga lindja kufizohet me murė betoni nė lartėsi deri 70cm(ku pronat nė liundje janė 2-shtėpi me truallin e tyre), nga veri-lindje kufizohet me njė kanal tė vogėl ndarės (dhe vazdimi janė parcela tė tjera arė), nga veri-perėndimi gjithashtu kufizohet me njė kanal (vazhdimi disa parcela tokė arė dhe shtrati lumit Erzen), ndėrsa nga jug-perėndimi kufizohet nga njė pjesė e ngritur toke me disa pemė tė larta(lisa), ku janė paralel kanali vadidės dhe rruga kryesore e asfaltuar qė lidhė mikro-zonėn me aksin e rrugės Tirane-Elbasan. Aksesi/hyrje-dalje nė pronė realizohet; si nga ana e rrugės (kryesore tė asfaltuar), nga kjo anė toka ka njė shtrirje/vijė prej rrethė 60m linear, ku paralel me rrugėn dhe pėrkrye Tokės/Arės kalon edhe njė kanal vaditės, i cili edhe aktualisht ėshtė funksional, si dhe nga ana lindore ndėrmjet njė Vile dhe 2-shtėpive. Nga pozicioni, prona/toka ėshtė gjatė gjithė ditės me diell, dhe nga ku duket shumė qartė lugina Erzenit dhe kodrat e malet nė horizontė nė tė gjitha anėt. Nė sipėrfaqe prona/tokė ėshtė bosh, pa asnjė objekt dhe pa asnjė pemė, shfrytėzohet vetėm pėr kullotė-faragjere qėllime blektorale. Pėrmasat dhe pozicioni i truallit ėshtė mjaft i pėrshtatshėm jo vetem per qellime bujqesore, blektorale dhe fruti-kulture, por edhe pėr ndėrtim, ku mund nga 1-Vile me kopshtė tė madhė, ose deri nė 5-6 shtėpi/vila, tė cilat dalin nė harmoni me ndėrtimet e tjera dhe relievin e mikro-zonės.
  Cilėsit e Pronės/Tokės dhe Mikro-Zona, Destinacionet e mundėshme: -ėshtė tokė/truall e rrafshėt/sheshtė me njė pjerrėsi tė lehtė(pėr kullimin e ujrave sipėrfaqsorė) dhe uniforme, -nė njė mikro-zonė mjaft tė preferuar pėr klimėn, ambjentin, pejsazhin, pastėrtinė dhe atraksionet turistike qė ka nė zonė, -nė njė mikro-zonė e cila ka njė zhvillim tė vrullshėm nė drejtim tė vilave, resorteve turistike dhe shtimit tė vizitorėve nė Shpellėn e Pėllumbasit/Grykėn e Skoranės, -nė njė pozicion tė preferuar me shumė diell dhe pamje mjaft tė gjėrė nga 3-anėt, si afėr edhe nė horizont, si pamja luginės lumit Erzen dhe tė lartėsive tė Petrelės dhe pllajės sė Dajtit, -madhėsia, pėrmasat dhe forma e pronės prej afėrsisht 5000m2 mundėson ēfardo llojė ndėrtimi dhe destinacioni, -me kufij dhe kufizime tė pėrcaktuara qartė, -me lehtėsira pėr hyrje-dalje nė pronė dhe shfrytėzim tė natyrshėm tė njė pjese/faqe toke ngjitur (kanali) i cili ėshtė paralel me rrugėn, me mundėsi ujitje-vaditje si nga kanali ashtu edhe mundėsi shpimi/puse nė thellėsin nėn 3m nxirret ujė, -me dokumentacion tė rregull hipotekor, -me mundėsi pėr tu bashkuar me prona/sipėrfaqe tė tjera ngjitur pėr ndėrtim kompleks-vilash/rezidenca banimi, -me distanacė jo te largėt 500m nga aksi rrugės "Tirane-Elbasan"(qė ka hyrje/dalje edhe nga autostrada nė Ibė) dhe 14-km nga Tirana, -me infrastrukturė rrugore/arteriet kryesore tė rindėrtuara(si rruga ekzistuese dhe autostrada Tirane-Elbasan), mund tė shfrytėzohet pėr qėllime bujqesore-blektorale-frutikulture, kultivime dhe mbashtrime tė ndryshme, si dhe pėr qėllime turistike e argetimi-resorte tė ndryshme, pėr qėllime banimi vila e komplekse rezidenciale banimi ... etj.
  Shfrytėzimi/pėrdorimi i mėparshėm e aktual: Kjo pronė/tokė ėshtė shfrytėzuar kryesisht pėr qėllime bujqėsore e blektorale-kullotė, ndėrkohe nga plani studimor urbasnistik, i ka dhėnė mundėsin edhe pėr ndėrtim vilash (tipit 2+1;2-kate mbi tokė plus papafingo) me koefiēent ndėrtimi mbi 35 % ose kompleks rezidencial.
  Dokumentacioni: Prona/Toka/Ara/Trualli nė shitje ėshtė me dokumentacion tė rregullt, Ēertifikat Pronėsie nė njė dokument tė vetėm, si tokė arė
  Preferencat: Kjo sipėrfaqe toke shitet vetėm nė vlerė monetare. Preferohet tė shitet si njė e tėrė, por nuk pėrjashtohet edhe mundėsia tė shitet e ndarė nė parcela mė tė vogla, por jo mė shumė se 2-3-parcela. Kjo sipėrfaqe ėshtė mjaft e pėrshtatshme pėr individė/familje, pėr ndėrtimin e 4-6 vilave, ose pėr firma ndėrtimi pėr ndėrtim kompleksesh rezidenciale banimi.
  Ēmimi i Shitjes: E gjithė sipėfaqe e tokės/truallit prej 4'687m2, shitet me 35€/m2, i diskutushėm.
  Adresa Pronės: Nė Ibėn e Poshtme, 500m nga aksi rrugės nacionale Tiranė-Elbasan, 17-km nga Tirana, ndėrsa nga Resort Teater Kame, 1.5-km dhe nga Shtegu i Shpellės sė Pėllumbasit/Gryka Skorantės 5-km. Tiranė adgss
  Cel: 069 62 81 433 adgss
  *******************************
  A&D General Services Studio (A&D.G.S.S-Imobiliare)

  Adresa: Blv. Bajram Curri, Ndėrtesa 258, Kati 1, nr.7
  St.Unazės pranė ish-Ministrisė sė Shėndetėsisė, Tiranė
  Tel: +355(0) 42 340 855
  Cel: +355 (0) 69 62 81 433
  klikoni foton pėr ta zmadhuar klikoni foton pėr ta zmadhuar Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: Shpella Pellumbasit Toke.jpg
S: 261
Madhesia: 55.9 KB   Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: IMG_20190303_123226.jpg
S: 147
Madhesia: 53.8 KB   Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: IMG_20190303_123400.jpg
S: 138
Madhesia: 71.0 KB   Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: IMG_20190303_123410.jpg
S: 136
Madhesia: 78.7 KB   Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: IMG_20190303_123807.jpg
S: 137
Madhesia: 49.4 KB