kliko
+ publiko njoftimin/oferten!

 1. Standart Tirane, ofroj City-tour Rusi, Ukrainė, Poloni, R. Balltike, 13 Ditė €599 599 Euro

  Rusi, Ukrainė, Poloni, R. Balltike, 13 Ditė €599 13 Korrik
  Rusi


  Rusi

  Dita e Parė: Nisja nga Tirana nė orėn 01.00 tė mėngjesit dhe duke kaluar rivieren bregdetare tė Malit tė Zi, do tė drejtohemi drejt Dubvronikut. Do tė bėhet njė ndalesė nė Dubrovnik nė mengjes kur do tė vizitohet qyteti i vjetėr dhe do tė vizitohet rruga kryesore Stradun dhe monumentet qė gjenden aty si, Kisha e Shėn Vllasit, Kollona e Orlandos, Pallati Sponza ose Dogana e vjetėr, Pallati i Rektorit, Katedralja e mrekullueshme e Dubrovnikut, Burimi Onufrian, Manastiri Franēeskan edhe Manastiri Domenikan. Do tė nisemi drejt Sibenikut, ku do tė qėndrohet pėr drekė edhe do tė vizitohet qyteti i vjetėr i Shibenikut dhe Katedralja e Shėn Jakovit, e cila ėshtė pjesė e UNESCO-s. Gjatė pasdites do tė nisemi pėr nė Zagreb. Mbėrritje nė Zagreb. Guidė e shkurtėr e kryeqytetit tė Kroacisė Zagreb, ku fillimisht do tė vizitohet zona e Kaptol, lagjia qė nė mesjetė quhej lagjia e klerikeve ku gjendet Katedralja e gotike e Zagrebit. Pastaj do tė kalojmė nė Gradec, nė qytetin e tregtarėve nė mesjete, ku do tė vizitojmė kishėn e mrekullueshme tė Shen Markut, Parlamentin e Kroacisė, etj. Do zbresim mė pas tek Dornji grad, nė qytetin e poshtėm edhe fillimisht do tė shkojmė tek Sheshi Josip Ban Jelacic, i cili ėshtė sheshi qėndror i Zagrebit, edhe mė i bukuri padiskutim nė Kroaci. Mė vonė do tė dalim tek Sheshi Zrinski ku gjendet muzeu mė i rėndėsishėm Kroat, Muzeu Arkeologjik dhe disa ministri. Do tė kalojmė mė vonė nė sheshin e Marshall Titos ku gjendet Opera e Zagrebit. Do shetisim nė bulevardin Masarykova ku gjendet edhe Statuja e shkencėtarit Nikola Tesla. Do futemi nė rrugėn mė tė madhe tregtare tė Kroacisė, Ulica Ilica. Akomodim nė hotel nė Zagreb. Mbremja e lirė.
  Dita e Dytė: Mėngjesi nė hotel. Gjatė mėngjesit do tė largohemi nga Zagrebi pėr tė shkuar nė kryeqytetin Austriak, ne Vienė. Mbėrritje gjatė drekės nė Vienė, ku do tė qėndrojmė pėr 3 orė pėr tė vizituar monumentet mė interesante tė Vienės si Pallati Schönebrunn, Ringun ose unazėn e qytetit tė Vienes ku gjendet shumica e institucioneve mė tė rėndėsishme tė vienės si Bashkia e qytetit tė Vienės, Parlamenti Federal Austriak, Muzetė Binjak si ai i Historisė Natyrore edhe Muzeu i Artit. Do vazhdojmė nė qytetin e vjetėr Vienez ku gjendet Pallati Dimėror i Habsburgėve Hofburg, Presidenca, Pallati i mbretereshės Sisi, Rruga tregtare Grabenstrasse dhe Katedralja madhėshtore e Shėn Stefanit. Do tė shėtisim me vonė tek Bulevardi Kärntnerstraße edhe do shohim Operan e Vienės si dhe pak mė poshtė statujėn e Johann Volfgang von Göthe. Gjatė pasdites do tė nisemi pėr nė Krakov tė Polonisė. Mbėrritje nė mbrėmje nė Krakov. Sistemim edhe akomodim nė hotel nė Krakov tė Polonisė.
  Dita e Tretė: Mėngjesi nė hotel. Gjatė mėngjesit do tė vizitojmė qytetin e dytė mė tė madh tė Polonisė, i cili gjendet nė brigjet e lumit Vistula. Fillimisht do tė vizitojmė Sheshin Mariacki edhe Baziliken e Shen Marias, mė vonė do tė vizitojmė sheshin qėndror tė qytetit tė vjetėr Rynek Główny ose sheshi ku zvillohej tregu i qytetit gjatė mesjetės, i cili njihet si nje nga sheshet mė tė bukura nė botė. Nė sheshin qėndror tė Krakovit gjenden monumenti i Adam Mickiewicz, godina rilindase Sukiennice, ku gjendet Muzeu i Artit Polak, nė kėtė shesh gjenden edhe Muzeu Historik i Krakovit. Mė vonė do tė shkojmė nė kodrėn Wawel ku gjendet edhe Keshtjella mbretėrore Wawel, ku brenda saj gjenden disa monumente. Vizita brenda saj ėshtė me pagesė shtesė. Gjatė paradites do tė nisemi pėr nė kryeqytetin e Polonisė Varshav. Mbėrritja nė Varshav nė gjatė pasdites ku do tė qėndrojmė pėr tė vizituar qytetin mė tė rėndėsishėm Polak. Fillimisht do tė fillojmė guidėn nga qyteti i vjetėr ku do tė vizitojmė sheshin kryesor Rynek Starego Miasta, mė vonė do tė bėjmė njė ndalesė tek monumenti i Mbretit Sigismund III, aty ku gjendet edhe Pallati Mbretėror Polak edhe do tė shetisim tek Bulevardi Krakowskie. Do tė ndalojmė tek Pallati Presidencial i Presidentin Polak edhe tek Galeria Kordegarda. Do tė vazhdojmė shėtitjen tonė tek Sheshi i Jozef Pilsudski ku gjendet statuja e tij edhe ajo e Ushtarit tė panjohur. Mė vonė do tė shkojmė tek Universiteti i Varshavės ku do tė gjejmė aty Statujėn e Astronomit tė famshėm polak Nikola Kopernikus. Nė fund tė udhėtimit nė kryeqytetit Polak, do tė shkojme tek njė nga mbetjet mė tė bukura nė Poloni tė periudhės sovjetike, Pallati i Kulturės dhe Shkencės. Gjatė pasdites do tė largohemi nga Varshava nė drejtim tė Lituanisė dhe kryeqytetit tė saj Vilnius. Mbėrritje nė Vilnius nė darkė. Sistemim edhe akomodim nė hotel nė Vilnius.
  Dita e Katėrt: Mėngjesi nė hotel. Shėtitjen nė kryeqytetin e Lituanisė do ta fillojmė nė mėngjes nga Lumi Neris, nė afėrsi tė qytetit tė vjetėr. Do bėjmė njė shėtije panoramike nė pjesėt mė interesante tė ketij qyteti duke filluar nga Muzeu Kombėtar i Lituanisė, Kulla Gediminas, sheshi i Katedrales. Aty ku gjendet edhe Katedralja e Vilniusit dhe pak mė poshtė edhe Pallati Presidencial dhe universiteti i Vilniusit. Do vazhdojmė tė shetisim nė qytetin e vjetėr edhe do tė shkojmė tek Kisha e mrekullueshme e Shėn Anės, e cila konsiderohet si njė nga mė tė bukurat nė Detin Balltik. Do tė shėtisim tek Bulevardi Didzioji gatve, i cili tė drejton tek sheshi qėndror i Vilniusit, aty ku gjendet Bashkia e kryeqytetit. Do tė shetisim pėrgjatė bulevardit Austros Vartai ku gjenden edhe disa monumente tė rėndėsishme si godina e Orkestrės Filarmonike tė Vilniusit si dhe Kisha Ortodokse e Shpirtit tė Shenjtė. Gjatė paradites do tė largohemi nga Vilnius, pėr tė shkuar nė kryeqytetin e Letonisė, nė kryeqytetin Art Nouveau tė Letonisė, Riga. Do tė mbėrrijmė nė Riga gjatė drekės edhe nė fillim do tė bėjmė njė shėtitje panoramike me autobus nė Riga pėr tė admiruar kryeveprat Art Nouveau tė Rigės, qytet i cili ėshtė pjesė e UNESCO-s. Do tė fillojmė shėtitjen e Rigės nga brigjet e Lumit Daugava dhe nė afėrsi tė kėshtjellės sė Rigės, ku edhe Riga u krijua fillimisht edhe do tė futemi nė qytetin mesjetar tė Rigės. Fillimisht do tė vizitojmė sheshin mė tė madh nė qytet Doma Laukums ku gjendet katedralja edhe mė vonė do tė shėtimin drejt Bulevardit Smilsu Iela, pėr tė shkuar deri tek Muzeu Latvijas Kara Muzejs. Do tė ndalemi pak mė poshtė tek parku i mrekullueshėm i kodrave tė Bastioneve ku gjendet edhe Monumenti I Lirisė si dhe Ora e sahatit Laima. Do tė vazhdojmė tė shohim godinėn mė tė bukur tė arkitekturės Art Nouveau, Teatrin e Operas dhe Baletit. Do tė shėtisim nė Bulevardin mė piktoresk tė Rigės, Audeju iela dhe nė fund do tė vizitojmė kishėn mesjetare tė Shėn Pjetrit. Gjatė pasdites do tė largohemi nga kryeqytetit i Letonisė Riga pėr tė shkuar nė kryeqytetin e Estonisė, Talin, i cili gjendet nė gjirin e Finlandės. Mbėrritje nė mbrėmje nė Talin, akomodim nė hotel nė Talin. Sistemim dhe fjetje nė hotel nė Talin.
  Dita e pestė: Mėngjesi nė hotel. Do ta fillojmė guidėn e kryeqytetit Estonez Talin duke shkuar nė mėngjes nė pjesėn lindore tė qyteti, nė zonen ku mbahet festivali oral mė i madh nė botė i quajtur Laulupidu, qė perfaqėson njė traditė pėr mė shumė se dy shekuj nė Estoni me mė shumė se 30.000 kėngėtarė oral si pjesėmarrės. Mė vonė do tė shkojmė tek Viimsi vabaõhumuuseum, i cili nė fakt ėshtė njė muze i hapur qė tregon jetėn e pėrditshme qė bėnin nė Estoni para 150 vitesh. Do ta vazhdojmė udhėtimin me kullėn televizive tė Tallinit, ku do admirojmė edhe kryeqytetin nga pika mė e lartė nė qytet, ndėrsa mė vonė do tė shkojmė tek Pallati Mbetėror Kadriorg dhe me vonė tek Katedralja e mrekullueshme e Aleksander Nevskit. Pastaj do tė shėtisim nėpėrmjet rrugės piktoreske Kohtu dhe do tė shkojmė nė qytetin e sipėrm tė pjesės sė vjetėr, pėr tė parė nga lartė qytetin e vjetėr qė u krijua dhe u zhvilluar gjatė periudhės sė Lidhjes Hansaetike. Nėpėmjet rrugės Pikk Jalg do tė zbresim nė qendrėn e qytetit tė vjetėr qė ėshtė edhe pjesa mė e bukur e Talin ku do tė shikojmė monumentet qė gjenden aty si Bashkinė e qytetit edhe sheshin Raekoja si dhe rrugėn Viru. Gjatė pasdites do tė nisemi pėr nė Shėn Petersburg tė Rusisė. Mbėrritja nė Shėn Petersburg gjatė darkės. Sistemim edhe akomodim nė hotel nė Shėn Petersburg.
  Dita e Gjashtė: Mėngjesi nė hotel. Guidėn e Shėn Petersburgut fillimisht do ta fillojmė me njė guidė panoramike tė qytetit pėr t'u njohur me qytetin Rus qė u krijuar pėr t'u bėrė kryeqytet i Rusisė nga Pjetri i madh. Fillimihst do tė vizitohet Bulevardi Kryesor i qytetit Nevski Prospekt dhe mė vonė tek Fortesa e Pjetrit dhe e Palit si dhe Katedralen qe gjendet nė atė ishull. Do tė vazhdojė shėtitja dhe guida tek Kollona Rostal, Kaloresi Prej Bronzi si dhe Katedralja mė e bukur e Shėn Petersburgut, ajo e Shpėtimtarit tonė qė derdhi gjak. Gjatė drekes do tė vizitohet Muzeu mė i rendėsishėm i Rusisė me fame botėrore Muzeu i Artit Hermitazh dhe opsionale hyrje tek Pallati i Katerinės sė Madhe nė pasdite (pagesė shtesė). Kthim nė hotel. Fjetje nė hotel nė Shėn Petersburg.
  Dita e Shtatė: Mėngjesi nė hotel. Paradite do tė bėhet njė vizitė tek Pallati Peterhof (pagesė shtesė). Gjatė mesditės do tė nisemi pėr nė Moskė. Mbėrritje nė Moskė gjatė darkės. Sistemimi dhe akomodimi nė hotel nė Moskė.
  Dita e Tetė: Mengjesi ne hotel. Do tė fillojmė vizitėn e Moskės me njė vizitė tek zona ku gjendet universiteti i Moskės Lomonosov, nė njė kodėr ku do tė duket i gjithė qyteti i Moskės. Vazhdojmė shėtijen nė kodrėn Poklonnaya si dhe harkun e triumfit tė qytetit. Mė pas do vizitojmė Galerinė Tetryakov. Gjatė mesdites do tė shkojmė tek Sheshi i Kuq ku gjendet Kremlini, (pagesė shtesė), Parku i Aleksandrit, Katedralja e Shen Vasilit, Teatri Balshoi edhe mė vonė vazhdimi do tė jetė tek Parku i monumenteve tė rėna. Transferimi nė hotel nė Moskė.
  Dita e Nėntė: Mėngjesi nė hotel. Nė orėn 8 nisje pėr nė kryeqytetin e Ukrainės, nė Kiev. Mbėrritje nė Kiev gjatė darkės.
  Dita e Dhjetė: Mėngjesi nė hotel nė Kiev. Paradite do tė bėjmė njė guidė panoramike nė kryeqytetin Ukrainas ku do tė vizitohet fillmisht nė mėngjes Muzeu Shtetėror Ukrainas i Luftės patriotike ku gjendet edhe njė nga simbolet mė tė njohura tė Kievit, monumenti i Mėmėdheut, „Rodina Mat“. Do tė vazhdojmė paksa mė nė veri, tek Kompleksi i jashtėzakonshėm i manastireve nė shpella Pechersk Lavra. Shėtitjen tonė nė kryeqytetin Ukrainas do ta vazhdojmė mė vonė tek Harku i miqėsisė sė kombeve nga ku do duket edhe lumi mė i madh qė kalon pėrmes qytetit, Dnipėr. Do rikthehemi nė pjesėn qėndrore tė Kievit, tek sheshi qėndror ku u zhvillua edhe „Revolucioni Portokalli“ nė vitin 2004, Sheshi Maidan Nezalezhnosti, pjesa mė e bukur e Kievit ku gjenden disa monumente si Monumenti i themeluesve tė Kievit, Akademia Ukrainase, Monumenti i pavarėsisė ku nė krye tė saj gjendet Statuja e Berehynia. Nga Sheshi Maidan do tė fillojmė shėtitjen nė kėmbė nė qytetin e vjetėr tė Kievit deri tek Katedralja e Shėn Sofisė, mė vonė tek Manastiri i Shėn Mėhillit me kupolėn e artė. Do tė ecim drejt lagjes mė tė bukur tė Kievit, tė mbushur me godina Art Nouveau edhe Roccoco. Mė nė fund do tė shetisim tek rrugica e mbushur me heronjtė e filmave vizatimorė, Rruga Peizazhna. Gjatė pasdites nisja pėr nė Kishinau, nė kryeqytetin e Moldavisė. Mbėrritje nė Kishinau gjatė darkės. Sistemim edhe akomodim nė hotel nė Kishinau.
  Dita e Njėmbėdhjetė: Mėngjesi nė hotel. Paradite do tė fillojmė shėtitjen nga Bulevardi Stedan Cel Mare, i cili eshte edhe bulevardi qendror i qytetit. Gjatė kėtij bulevardi do te vizitojmė Presidencėn dhe Parlamentin e Moldavisė, Teatrin e operas dhe baletit, monumentin e Stefan Cel Mare, Harkun e triumfit, Katedralen e qytetit, godinėn e qeverisė, Bashkinė e qytetit. Gjatė drekės do tė nisemi pėr nė kryeqytetin e Rumanise, nė Bukuresht. Mbėrritje nė Bukuresht gjatė darkės. Sistemim edhe akomodim nė hotel nė Bukuresht.
  Dita e Dymbėdhjetė: Mėngjesi nė hotel. Vizitėn do ta fillojmė nga Parku Kiseleff dhe do tė ndalojmė nė Sheshin e Fitorės ku gjenden Muzeu Antipa dhe Kryeministria. Do tė vazhdojmė nė Bulevardin Lascar Catargiu dhe Bulevardin e Gjeneralit Gheoghe Magheru pėr tė ndaluar tek Sheshi i Revolucionit ku gjenden Muzeu Kombėtar i Arteve, Pallati i Koncerteve Romanian Athenaeum, Galeria Kombėtare edhe Statuja e Karolit I si dhe Monumenti i Ringjalljes. Mė vonė do tė shkojmė pėr tė shėtitur tek qyteti i vjetėr i Bukureshtit dhe mė vonė do tė dalim tek Sheshi Uniri dhe duke shėtitur nė Bulevadin Uniri, do tė vizitojmė Parlamentin e Rumanisė, i cili ėshtė edhe simboli me i njohur i Bukureshtit. Do tė shėtisim tek Bulevardi Uniri deri tek Sheshi lindor i kėtij Bulevardi, Alba Iulia. Gjatė pasdites do tė nisemi pėr nė kryeqytetin e Bullgarisė, nė Sofje. Mbėrritje nė Sofie nė darkė. Sistemim edhe akomodim nė hotel nė Sofje.
  Dita e Trembėdhjetė: Mėngjesi nė hotel. Nė mėngjes do tė vizitohet Sofja duke e filluar shėtitjen tonė nga Sinagoga e Sofjes dhe me Xhaminė Banya Bashi. Mė pas do tė vazhdojmė me sheshin qėndror tė Sofjes Nezavisimost ku gjendet statuja e Shėn Sofjes, Katedralja e Sofjes e Sveta Nedelya, Kisha Rethore e Shėn Gjergjit edhe Presidenca. Do tė vazhdojmė shėtitjen nė Bulevardin e Car Osvoboditel, i ndėrtuar nga Austro-Hungarezėt, nė tė cilin gjenden disa prej monumteve kryesore si Galerija Kombėtare e Artit, Teatri Ivan Vazov, Muzeu Kombėtar i Histrorisė Natyrore, Kisha Ruse e Shėn Nikollės, Monumenti i Carit Ēlirimtar si dhe Katedralja madhėshtore e Aleksandėr Nevskit. Do tė vazhdojmė shėtitjen tek Bulevardi i Vasil Levskit ku gjendet Knyazheska si dhe Mauzoleumi i Princit tė parė Bullgar, Aleksander von Battenberg. Do tė vazhdojmė shėtitjen nė Bulevardit e Patriarkut Evtimiy dhe do mbarojmė shėtitjen nė Bulevardit tregtar Vitosha. Gjatė Paradites do tė nisemi pėr nė Shkup, nė Kryeqytetin e Maqedornisė. Gjatė pasditės do tė mbėrrijmė nė Shkup ku fillimisht do tė do tė vizitohen monumentet mė interesante tė tij si: Sheshi i Maqedonisė edhe mumentet si Statuja e luftėtarit mbi Kal, Harku i triumfit "Porta Makedonija", statujat e Tsarit Samiul dhe tė Filipit tė II, Parlamenti i Maqedonisė, Rruga tregtare "Makedonija Ulica", Shtėpia memoriale e Nėn Terezės, Ura e gurtė, statujat e Cirilit edhe Metodius qė ishin krijuesit e alfabetit Cirilik, Lagjia Shqiptare Ēarshi dhe monumentet qė gjenden aty si Xhamia e Murat Pashės edhe ajo e Shkupit. Gjatė pasdites nisja pėr nė Tiranė.
  13 Korrik

  Me Shume Detaje: Nė pagesė janė pėrfshirė:
  - Akomodimi 12 Netė nė hotele me 3 dhe 4 yje, Fjetje: 1 natė nė Zagreb, 1 natė nė Krakov, 1 natė nė Vilnius, 1 natė nė Talin, 2 Netė nė Shėn Petersburg, 2 Netė nė Moskė, 1 natė nė Kiev, 1 natė nė Kishinau, 1 natė nė Bukuresht dhe 1 natė nė Sofje.
  - Mėngjeset per te gjitha ditėt e qėndrimit nė hotele.
  - Udhėtimi me Autobus Tiranė - Dubrovnik, Zagreb, Vjenė, Krakov, Varshavė, Vilnius, Riga, Talin, Shėn Petersburg, Moskė, Kiev, Odesa, Bukuresht, Sofje, Shkup, Tiranė.
  - Shėtitjet me autobus nė dispozicion sipas programit.
  - Shoqėrues shqiptar gjate gjithė udhėtimit.

  Nė pagesė nuk janė pėrfshirė:
  - Pagesa e Vizės Ruse prej 70 Euro.
  - Siguracioni i udhėtimit pėr shėndetin.
  klikoni foton pėr ta zmadhuar klikoni foton pėr ta zmadhuar Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: rusi.jpg
S: 24
Madhesia: 38.0 KB  


  SOLE TRAVEL & TOURS
  Rr. Durresit, Pll. 79, Kati 1re,
  40 m mbi bllokun e Ambasadave
  (midis Teuta Parukeri & Noshi Rent a car)

  Phone: +355 4 2230668
  Mob: +355 69 6153704/69 6056944

  soletravel@hotmail.com

  Sole-Travel-Tours
  Apliko Tani, Kliko Ketu