devinf.com
Kliko
970 Immo + C21

 1. Standart 098-Elbasan,Shitet Ndėrtesė 5-Katėshe,Sip.Truall+Lulishte 7000m²,Sip.Ndėrtuar 2'550m²,Cmimi 2-milion euro,mjaft pėrshtatshme shkolle,spital,institucione,konvikt,hotel.etj, nė hyrje ish-Komb.Metalurgjik/Bradashesh

  SHITET:Ndėrtesė/Godinė 5-katėshe (Ish-Instituti i Studimeve Metalurgjike) me sip. trualli funksional tė Ndėrtesės 864m2,njollė ndėrtimi 540m2(kati pėrdhes), sip. e ndėrtuar 2'550m2, sip.trotuari 115m2, sip.funksionale hyrėse/rrugė 210m2, bashkė me lulishten/park gjelbėruar prej 6'000m2, nė njė terren tė rrafshėt, mjaft e pėrshtatshme pėr shkollė mesme apo profesionale, pėr spitale/laboratorė, pėr shtėpi/azil tė moshuarish, pėr hotel, konvikt, pėr ambjente pune ēdo institucioni shtetėror...etj, nė hyrje tė ish-Kombinatin Metalurgjik/dhe ndėrtesės Njėsisė Administrative Bradashesh, 300m nga rrethrrotullimi Bradasheshit dhe 3.5km nga hyrja e qytetit Elbasanit dhe 37 km nga Tirana, nė Elbasan..
  Vend-ndodhja dhe Zona: Nė Bradashesh/Elbasan pranė/hyrjes tė ish-Kombinatit Metalurgjik dhe zyrave tė Njėsisė Administrative Bradashes dhe 300m larg nga rrethė-rrotullimi i rrugėve nacionale me 3-drejtime i Bradasheshit(pėr Tirane, pėr Peqin-Rrogozhinė(39km) dhe pėr Elbasan-Qaf-Thanė 66.km, Pogradec 90km). Nga qyteti i Elbasanit, Ndėrtesa/Godina gjendet 3.5 km, ndėrsa nga Tirana 37.km dhe me kalim nga Durrėsi-74.km drejtimi Peqin-Rrogozhin, ndėrsa me kalim nga Tirana-Durrės 83km. Pozicioni gjeografik ėshtė mjaft i pėrshtatshėm, pranė akseve kryesore tė vendit dhe nė mes tė territorit tė vendit, pranė qyteteve tė mėdha. Zona/mesi i Shqipėrisė ėshtė shumė i favorshėm pėr shumė aktiviteti, pasi janė mundėsit pėr tė kapur tė gjitha pikat e tjera tė vendit nėpėrmjet rrugėve automobilistike dhe hekurudhore, si dhe ėshtė njė zonė e zhvilluar nga ana industriale dhe bujqėsore, me popullsi relativisht tė lartė dhe me shumė potenciale.
  Prona/Ndėrtesa ėshtė nė njė pozicion mjaft tė volitshėm, nė krahun e djathtė tė hyrjes nė ish-Kombinatin Metalurgjik dhe pranė zyrave tė Njėsisė Administrative Bradashes, nė afėrsi(rreth 50m) tė lumit/pėrroit tė Kushes. Mundesitė e aksesit/mbėrritjes nė pronė janė dy: -direkt nga nga rrethrrotullimi me 3-drejtime i Bradasheshit pėr 300m gjendesh tek ndėrtesa dhe-nga aksi/rruga nacionale Elbasan-Metalurgji. Infrastruktura rrugore eshte e pershtatshme dhe aksesueshme nga ēdo lloje mjeti i transportit rrugor. Zona ku gjendet prona ėshtė zonė industriale dhe rurale, me banim tė hershėm, njė ndėr zonat e zhvilluara aktualisht nė drejtim tė industrive mekanike e metalurgjike. Mikro-zona ėshtė e pastėr, gjelberuar, lehtėsisht e aksesueshme si nga Tirana dhe nga Elbasani, me infrastrukturė rrugore tė zhvilluar, relativisht e mire-sistemuar dhe me frymėmarrje-hapsira tė gjėra.
  Prona:Ndėrtesa/Godina 5-katėshe me Lulishte/Park. ėshtė e mbushur dhe rrethuar me pemė tė shumė-llojshme e tė larta, kryesisht pisha, selvi tė larta, rrapa, shelqe...etj, qė e bėjnė kėtė ambjent tė veēantė. Ndėrsa nė brendėsi tė Lulishtes/Parkut dhe pėrreth objektit ka pemė tė ndryshme dekorative, pjese pėr stola dhe rriguca tė brendėshme pėr lėvizjen nė brendėsi dhe pėr parcelizim e ndarjen nė mikro-zona, si dhe sipėrfaqe/pjesė tė ndryshme me bar tė kultivuar nė formė tapeti jeshil.
  Relievi i Truallit dhe Lulishtes ėshtė pėrgjithėsisht i rrafshėt/sheshtė, me njė pjerrėsi tė lehtė qė mundėson largimin e ujėrave sipėrfaqėsorė. Trualli ėshtė kryesisht tokė e punueshme dhe e qėndrueshme, nė tė mund tė mbillen dhe rriten/kultivohen ēdo lloje peme dhe bimėsh tė ndryshme.
  Perimetri i Pronės (Ndėrtesa bashkė me Lulishten/Park) ėshtė i rrethuar nė tė gjithė gjatėsinė e sajė(tė sipėrfaqes prej 7'000m2 ) me kangjella/hekur, me njė lartėsi deri nė 2.3m nga niveli i tokės. Mundėsitė e futjes nė kėtė pronė tė rrethuar janė nė 4-drejtime/porta hyrėse, si me mjete-automobilistike dhe nė kėmbė.
  Sipėrfaqa totale Pronės(trualli Ndėrtesės dhe Lulishtes/Parkut)-ėshtė 7'000m2 dhe nga kjo 864m2 ėshtė pjesa e Ndėrtesės/Godinės(si tokė/truall-njolla e ndėrtimit dhe pjesa funksionale e ndėrtesės). Ndėrsa pjesa tjetėr mbi 6000m2 ėshtė edhe kjo tokė/truall, por Lulishte/Park bashkė me rrugicat e brendėhme tė pronės.
  Ndėrtesa/Godina:Objekti ėshtė Godinė me 5-kate teknik mbi tokė, me themele dhe me xokėl me gurė mbi tokė, muret (trashėsi nga 38cm,25cm&12cm) me tulla tė bardha/silikate, ndėrsa ndarjet e brendshme me murė tulle tė plotė/kuqe dhe me ndarje mes kateve me brez hekur/beton-arme dhe soletė qeramike tė armuar, dyer dritare druri, e suvatuar nga brenda, ndėrsa nga jashtė pa suvatuar, dyshemetė me pllaka zakonshme graniti, ndėrtim i viteve 1973-1975. Projekti inxhinierik i kėsaj Godine ka qenė pėr tė shėrbyer si institucion kėrkimor; zyra projektimi dhe studimi, laboratore, bibliotekė, salla projektesh, magazinė...etj. Tė gjitha shėrbimet dhe rrjetet e ujit, dritave, shkarkime, infrastrukturat e tjera kanė qenė tė mirė-studiuara e tė lidhura me tėrė zonėn dhe tė Kombinatit Metalurgjik.
  -Objekti/Ndėrtesa ėshtė e konceptuar me 2-krahė/anė/seksione simetrike tė lidhura me njėra tjetrėn, qė kanė njė hyrje, hollet e pėrbashkėt nė ēdo kat dhe shkallėt/kafazi i tryre i pėrbashkėt, por seksionet /anėt pak tė spostuara nė linjen e plan-vendosjes. Pozicioni i ndėrtesės ėshtė me shtrirje nga veri/lindja(pamje nga ullishtja dhe qyteti Elbasanit) dhe nga jug/perėndimi(pamje nga lumi Shkumbinė/Metalurgjia).
  Hyrja kryesore dhe pjesa ballore e Ndėrtesės ėshtė nga jug/perėndimi(pamje nga lulishtja/parku pjesė e kėsaj prone). Ndėrkohe ka edhe disa mundėsi tė tjera pėr futjen nė Ndėrtesė dhe Lulishte, si nga ana veri/lindore(pėrroi Kushes) ku ėshtė njėrrugė e gjėrė,e cila del edhe tek rrethė-rrotullimi Bradasheshsit dhe qė mundėson 3-pozicione aksesi/futje, por ka edhe njė tjetėr nga porta kryesore e Kombinatit Metalurgjik pėrmes Lulishtes.
  -Kati i parė/pėrdhesė i Ndėrtesės ėshtė me sipėrfaqe prej 540m2, e cila ka edhe 115m2 trotuare dhe verande, qė ēon nė 655m2 sipėrfaqen e njollės sė ndėrtimit. Ndėrkohe vetė Godina ka edhe sipėrfaqen funksionale tė rrugėve hyrėse dhe dalėse prej 210m2, duke e ēuar sipėrfaqen totale tė truallit tė Ndėrtesės nė 864m2.
  -Ndėrsa 4-katet tip(nga 2-5-tė) e tjera janė me nga 504m2 kati, qė shkon nė 2'016m2 dhe nė total e gjithe sipėrfaqe e ndėrtuar shkon nė 2'556m2.
  -Drita dhe ajrosja natyrale: Ndėrtesa ka shumė dritė natyrale, jo vetėm nga pozicioni qė nuk ka ndėrtesa tė tjera qė tė pengojne dritėn dhe ajrosjen natyrale, por rrihet nga dielli nė tė gjitha faqet e saj, si dhe ajrosja ėshtė e mundur nė disa drejtime. Nė brendėsi drita natyrale dhe ajrosja mundėsohet nga 130 dritare tė mėdha(120 x160cm), tė cilat gjenden nė tė 4-tėr anėt e ndėrtesės.
  -Shkallėt,holli dhe koridoret e brendshme: -Shkallėt fillojnė nga kati parė(pėrdhes) nė brendėsi dhe ngjiten deri nė katin e 5-tė, nė formė spirale, me nga njė sheshė-pushim para se tė ngjitesh nė hollin e ēdo kati. Shkallėt janė tė gjėra (mbi 2m), me dritė natyrale(3-dritare nė ēdo holl dhe shesh-pushim tė shkallėve tė ēdo kati). Nė mesin e spiraleve tė shkallėve(pėrmasa 2.5 x 2.5m) gjendet njė hapsirė e pėrshtatshme pėr tė instaluar njė ashensorė, ndėrkohe ka edhe 3-mundėsi tė tjera pėr tė instaluar ashensorė nė tėrė ndėrtesėn.
  -Holli duke filluar nga kati i parė, e nė ēdo kat-deri tek i 5-sti ėshtė mjaft i bollshėm (mbi 3m gjėrė dhe mbi 12m gjatė), me dritė natyrale(me nga 2-dritare nė ēdo ekstrem tė hollit). -Nga hollet, kalohet nė koridoret e brendėshme, ku ēdo kat ka nga dy koridore nė drejtime/anė tė ndryshme por simetrike ashtu siē ėshtė edhe e gjithė ndėrtesa. Koridoret janė tė gjėra mbi 2m dhe tė ndriēuara nga njė dritare e madhe nė fund tė koridorit, ndėrsa nė tė dy anėt e koridorit gjenden dyert e dhomave, ndarjeve.
  -Dhomat & Sallat:Gjenden nė tė dy anėt e koridoreve, tė ēdo kati dhe ato janė me pėrmasa tė ndryshme qė variojne nga 25m2 deri nė 60m2, por ekzisston edhe mundėsia e lėvizjes sė mureve ndarės midis dhomave pėr ti zmadhuar apo zvogėluar ato.
  -Tarraca:Ndėrtesa ėshtė e mbuluar me tarracė, e cila nė vitin e fundit ėshtė ribėrė komplet me materiale hidro-izoluese pėr tė mbrojtur tėgjithė ndėrtesėn nga shirat dhe lagėshtia.
  -Gjendja fizike Ndėrtesės dhe Lulishtes/Parkut, nevojat pėr rinovim: Ndėrtesa si konstruksion paraqitet nė gjėndje fizike shumė solide dhe nuk ka asnjė plasaritje apo ēedim nė tėrėsinė e sajė, por situata dhe gjendja e brendėshme e suvasė ėshtė pėr tu rinovuar komplet(pėr tė cilėn ėshtė filluar ne rrėzimin e suvasė sė vjetėr), si dhe domosdoshmėria e ndėrrimit e tė gjitha sistemeve tė instalimeve elektrike, hidraulike, shkarkimit, kondicionimit, ajrimit, ngrohjes, zjarrėfikės..etj, pra keto sisteme nevojiten komplet nga e para/tė reja, pasi ekzistueset janė amortizuar tėrėsisht.
  Gjithashtu, pėr tu ndėrruar dhe vendosur komplet tė reja janė edhe dyert dhe e dritaret nė tė gjithė ndėrtesėn. Ndėrsa gjėndja e shkallėve tė brendėshme paraqitet shumė e mirė(prej graniti), tė pa dėmtuara e solide, ndėrsa gjėndja e pllakave nė koridore dhe dhoma, ndonėse tė pa dėmtuara janė tė tipit tė vjetėr dhe duhen zėvendėsuar me tė reja.
  Gjėndja e Lulishtes/Parkut prej mbi 6000m2, paraqitet relativisht e mirė, e pa zėnė me objekte tė tjera, ėshtė vetėm me pemė tė larta, pėrgjithėsi tė sistemuara, ndonėse ka nevojė pėr disa krasitje dhe rrallime, si dhe duhen bėrė pastrime nga ferrat e mbetjet e degėve, dhe mirėmbajtur barin jeshil.
  Shfrytėzimi mėparshėm dhe aktual, Nga periudha e ndėrtimit nė vitin 1975 dhe deri nė vitin 2010 kjo pronė (Ndėrtesa dhe Lulishtja) ka qenė nė administrim tė Ministrisė sė Industrisė & Energjisė dhe gjithmone ka shėrbyer si institucion kėrkimor-shkencor dhe njohur me emrin Instituti i Studimeme Metalurgjike, duke qenė nė shėrbim tė Kombinatit Metalurgjik Elbasan dhe jo vetėm. Pas procesit tė privatizimit e gjithė hapsira Lulishtja(trualli) bashkė me Ndėrtesėn kaluan nė pronėsi tė zotėrve tė truallit, tė cilėt blenė edhe objektin mbi truall. Pas privatizimit nga ana e pronarėve janė bėrė investime nė: ribėrjen e tarracės kompolet pėr mbrojtjen nga shirat, si dhe ėshė bėrė rrethimi i gjithė perimetrit tė pronės, ndėrkohe po punohet pėr rrėzimin/heqjen e tė gjithė suvasė vjetėr. Aktualisht, Ndėrtesa dhe Lulishtja janė pa aktivitet, pėr tė cilėn kėrkohen/thirren investitore pėr ta zhvilluar kėtė pronė, qoftė me blereje qoftė me qera.
  Cilėsitė e kėsaj prone pėr pėrdorim/shfrytėzim:
  Kjo Prone ka disa avantazhe krahasuese si:-pozicioni gjeografik i pronės nė mesin e Shqipėrisė dhe nė akset/arteriet kryesore tė vendit me kryeqytetitin dhe qytetet e mėdha,-kapaciteti(sipėrfaqe e ndėrtuar) i madhe i ndėrtesės, i shoqėruar me sipėrfaqe Lulishte gjithashtu,-mundėsit pėr pėshtatje qė tė ofron ndėrtesa dhe ambjenti rrethues, -mundėsit qė tė ofron Lulishtja/Parku pėr tė ndėrtuar nė tė edhe pishine, fusha sportive etj. -e projektuar dhe ndėrtuar nė harmoni dhe lidhje me tė gjitha ambjentet e tjera rrethuese,-ėshtė nė njė terren mjaft tė mirė, rrafshėt me pak pjerrėsi, pranė pėrroit "Kushes" dhe i gjelbėruar/pyllėzuar me pemė tė larta,-infrastruktura e pėrgjithėshme ėshtė e kompletuar dhe nė gjėndeje tė mirė, -ndodhet nė qytet dhe zonė me industri mekanike tė zhvilluar, -ndodhet nė njė zonė/qyetet tė populluar dhe tė lidhur me qytetet e tjera,etj.
  Mundėsitė e shfrytėzimit/destinacionet: Kjo pronė ėshtė mjaft e pėrshtatshme pėr kėto destinacion dhe jo vetėm: -pėr institucione arsimore/shkolla 9-vjeēare dhe tė mesme, -pėr shkolla profesionale/ zanate tė fushės sė industrisė mekanike dhe ndėrtimit, pasi ka njė industri tė tillė pranė, -pėr qendėr tė formimit dhe trenimit profesional, -pėr institucione shėndetėsore/spitalore dhe laboratore mjeksore/ dentare, pasi ka strukturėn e ndėrtesės, lulishten e madhe dhe nė njė zonė tė populluar dhe lehtėsisht e arritėshme jo vetėm nga Elbasani, por edhe nga Tirana e qytete tė tjera, -pėr institucione/agjensi shtetėrore tė ē'fardo-lloji, -pėr aktivitet biznesi(call centre, prodhime fasoni etj), -pėr zyra dhe ambjente tė kompanive tė mėdha (sigurimesh, pensionesh, agjensi tė punėsimit, mbėshtetjes bujqėsisė..etj), -pėr institucione studimore e kėrkimore, -pėr shtėpi tė moshuarish/azil pleqėsh, qendėr pėr fėmijė, -pėr Hotel e Restorant,-pėr qendėr sportive/rekreative, etj.
  Dokumentacioni e statusi juridik: Prona,"Ndėrtesa+Lulishte/Park/gjithė trualli prej 7000m2" ėshtė me Ēertifikatė Pronėsie, nė bashkėpronėsi me 2-ortakė/bashkė-pronarė me pjesė tė barabarta.
  Vlera/Ēmimi i Shitjes: Trualli/Parku bashkė me Ndėrtesėn (sipėrfaqe trualli 7000m2), si dhe gjithēka qė gjendet nė Park dhe Ndėrtesė shiten me vlerė 2-milion euro, (i diskutueshėm),
  Adresa:Nė hyrje pėr nė ish-Kombinatin Metalurgjik/ dhe ndėrtesės Njėsisė Administrative Bradashesh, 300m nga rrethrrotullimi Bradasheshit dhe 3.5km nga hyrja e qytetit Elbasanit dhe 37 km nga Tirana, nė Elbasan. adgss
  Cel:0696281433 . adgss
  ************************************************** ***
  A&D General Services Studio (A&D.G.S.S-Imobiliare)
  Adresa: Blv. Bajram Curri, Ndėrtesa 258, Kati 1, nr.7
  St.Unazės pranė ish-Ministrisė sė Shėndetėsisė, Tiranė
  Tel: +355(0) 42 340 855
  Cel: +355 (0) 69 62 81 433
  Email: adstudiosherbimesh@gmail.com
  Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: IMG_20180414_180424.jpg
S: 310
Madhesia: 44.3 KB   Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: IMG_20180414_183840.jpg
S: 404
Madhesia: 50.4 KB   Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: IMG_20180414_180700.jpg
S: 370
Madhesia: 48.3 KB   Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: IMG_20180414_181335.jpg
S: 288
Madhesia: 20.4 KB   Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: IMG_20180414_182153.jpg
S: 282
Madhesia: 42.4 KB