Mundėsi e re punėsimi pėr tė interesuarit!
Digicom, operatori i vetėm 100% me fibėr optike, vijon tė rritet si kompani dhe tė kėrkon ty tė bėhesh pjesė e ekipit tonė.
Nėse je dinamik(e), i/e pėrkushtuar ndaj rezultateve dhe dėshiron tė bėhesh pjesė e departamentit Teknik tė ftojmė tė aplikosh pėr pozicionin e mėposhtėm.
Titulli pozicionit: Sytem Administrator.
Linja raportimit: Ky pozicion relaton direkt tek pėrgjegjėsi i IT dhe i Rrjetit.

Detyrat dhe pėrgjegjėsitė
1. Instalon, mirėmban, konfiguron dhe bėn backup-in dhe restaurimin e shėrbimeve kur ėshtė e nevojshme pėr paisjet dhe shėrbimet e Digicom.
2. Instalon dhe konfiguron sistemet operuese, shėrbimet e ndryshme si mail server, DNS, FTP, web, VOIP, IPTV, sistemet e monitorimit, etj.
3. Monitoron logset e sistemeve kritike, vlerėson ecurinė e tyre qoftė nga ana funksionale, ashtu edhe nga ana operacionale, konfiguron kushtet e alarmeve pėr rastet kur resurset janė drejt ezaurimit.
4. Pėrcakton dhe ndjek procedurat e punės pėr sigurimin e mbarėvajtjes sė shėrbimeve tė Digicom.
5. Planifikon nė kohė pėrditesimet e nevojshme, ndėrhyrjet e nevojshme tė mirėmbajtjes si tė zgjerimit tė resurseve.
6. Ndjek me pėrparėsi dhe pėrditesohet vazhdimisht nė lidhje me problemet e sigurisė tė zbuluara mbi sistemet nė pėrdorim dhe lajmėron nė kohė, planifikon dhe zbaton nė bashkėpunim me skuadrėn pėrkatese tė IT rregullimin e kėtyre problemeve
7. Zbulon dhe zgjidh nė kohė problemet e funksionimit tė paisjeve, programeve dhe shėrbimeve.
Pėrcakton dhe konfiguron akseset e shkallėzuara nė resurset e informacionit si dhe ndjek politikat pėrkatėse tė sigurimit tė informacionit tė kompanisė
8. Krijon skripte, ndėrfaqe, shėrbimet web, etj; pėr integrimet e nevojshme tė sistemeve tė kompanisė ndėrmjet tyre dhe/ose me sisteme tė ndryshme tė partnerėve tė kompanisė.
9. Planifikon blerjet e nevojshme tė paisjeve, programeve si dhe te licensave tė nevojshme konform nevojave tė kompanisė.
10. Merr pjesė nė projektet qė kanė tė bejnė me shėrbimet e ndryshme tė kompanisė.


Kėrkesa pėr kandidatėt
1. Kandidati duhet tė ketė mbaruar arsimin e lartė (tė preferueshme janė dega e elektronikes, informatikės ose ai duhet tė ketė eksperiencė tė dallueshme).
2. Tė ketė tė paktėn tre vjet nė pozicionin e administrimit tė sistemeve nė njė kompani telekomunikacioni ose me larmi tė ngjashme tė sistemeve.
3. Eksperiencė shumė tė mirė nė rrjetet dhe protokollet e rrjetit, nė konfigurimin dhe gjetjen e problemeve tė lidhura me konfigurimet e rrjetave, routimet, loop-et, humbjet e paketave, etj.
4. Eksperiencė nė pėrdorimin e mjeteve tė gjetjes sė problemeve si telnet, ping, traceroute, ftp, tcpdump, nslookup, etj.
5. Kandidati duhet tė ketė eksperiencė tė dallueshme nė sistemet virtuale VmWare, Vcenter 5.x, etj.
6. Kandidati duhet tė ketė eksperience nė sistemet operuese Linux (Debian, Centos, etj), sistemet VOIP (bazuar ne Asterisk: Vicidial, A2billing, Kannel, etj).
7. Eskperiencė nė punėn me databazat kryesore, nė instalimin, konfigurimin, mirėmbajtjen e tyre, si dhe nė punėn konkrete me to (eksperiencė e dallueshme nė programim pėr databaza).
8. Preferohen kandidatėt qė kanė certifikata nė administrimin e sistemeve virtuale, sistemeve Linux dhe sistemeve Cisco.
9. Kandidati duhet tė njohė gjuhėn angleze tė shkruar, lexuar dhe folur.
10. Kandidati duhet tė njohė programet e dokumentimit si Visio, paketėn Office. Ai duhet tė dijė tė dokumentojė si duhet sistemet, konfigurimet, procedurat bazė, etj.
11. Leje drejtimi tė automjetit.

Tu duk interesant si pozicion? Atėherė mos vono, dėrgo CV e pėrditėsuar dhe dokumentet e tjerė nė hr@digicom.al dhe tė urojmė suksese. Vetem kandidatet e perzgjedhur do te kontaktohen per hapa te metejshem.