Qendra Europiane e Studimit ofron kurse ne lendet:anglisht, italisht, frengjisht, gjermanisht, greqisht, kurse kompjuteri si dhe
kurse pergatitore per provimet nderkombetare te: IELTS-IT,TOEFL,TOEIC, MICHIGAN, KET,FCE,SAT etj
Pėrmbajta e pėrgjithshme e kursit:
Ēdo kurs ėshtė ndėrtuar enkas me synime dhe objektiva tė qarta pėr tė siguruar qė ēdo student tė bėjė pėrparim tė dukshėm nga dita nė ditė. Mbulohen tė gjitha fushat thelbėsore – tė shkruarit, tė folurit, tė dėgjuarit, tė lexuarit, fjalori, gramatika, shqiptimi si dhe shumė mė tepėr. Nė tė gjitha nivelet, theksi vihet nė formimin e vetėbesimit pėr tė folur gjuhėn, gjithashtu pėrdoret njė shumėllojshmėri teknikash tė mėsimdhėnies dhe tė stimujve pėr tė pasuruar akoma mė shumė tė mėsuarin.
Ne kemi besim nė krijimin e njė mjedisi tė qėndrueshėm tė mėsimdhėnies dhe tė tė mėsuarit, prandaj pėrdorim njė shumėllojshmėri teknikash tė mėsimdhėnies dhe tė stimujve pėr tė pasuruar akoma mė shumė mėsimin. Ne i inkurajojmė studentėt tė bėjnė pyetje dhe tė marrin pjesė plotėsisht nė mėsim.

Kurset pėrgatitore pėr provime:
Qendra Europian e Studimit ofron njė gamė tė gjerė kursesh pėr provime. Ne e konsiderojmė veten nė pararojė tė cilėsisė sė arsimit dhe kėtu nuk bėjnė pėrjashtim as kurset tona pėr mėsimin e anglishtes si gjuhė e huaj. Ne krenohemi me mėsuesit tanė tejet tė motivuar e me pėrvojė, tė cilėt u sigurojnė studentėve arritje rezultatesh tė shkėlqyera.Kurset tona janė hartuar pėr t’ju dhėnė pėrgatitjen tėrėsore qė kėrkohet pėr ta kaluar me sukses provimin qė keni zgjedhur. Do tė merrni gjithashtu kėshillim tė individualizuar nė lidhje me fushat e anglishtes nė tė cilat duhet tė pėrqendroheni pėr tė arritur potencialin tuaj maksimal nė provim.Pėr mė tepėr, pėrparimi i ēdo studenti monitorohet ēdo javė pėr t'u siguruar qė ai/ajo tė arrijė mundėsitė e veta maksimale,zbėrthejmė ēdo provim hap pas hapi, vėmė nė qendėr tė vėmendjes teknikat e provimit, si dhe kemi nxjerre rezultate tė shkėlqyera.Ne ofrojmė kurse pėr provimet qė vijojnė:
• IELTS (Sistemi testues ndėrkombėtar i anglishtes)
• TOEFL (Testi i anglishtes si gjuhė e huaj)
• Toeic (Testi i anglishtes pėr komunikim ndėrkombėtar)

• Key English Test (KET) (Testi i anglishtes bazė)
• Preliminary English Test (PET) (Testi i anglishtes sė nivelit tė mesėm)
• Cambridge First Certificate in English (FCE) (Testi i Kembrixhit pėr anglishte tė nivelit mbi-mesatar)
• Cambridge Advanced Exam (CAE) (Provimi i Kembrixhit pėr nivelin e pėrparuar)
• Cambridge Proficiency Exam (CPE) (Provimi i Kembrixhit pėr nivelin zotėrues)

KURSE PER ANGLISHTE BIZNESI
Nė botėn moderne globale, ku anglishtja ėshtė gjuha e tregtisė, internetit, formimit tė rrjetit tė kontakteve dhe tregut tė aksioneve, tė arrish tė bisedosh me njė anglishte biznesi ėshtė njė avantazh i madh, nė mos domosdoshmėri! Pėrveē kėsaj, njohuritė e mira nė anglishten e biznesit mund tė kenė mjaft vlerė nė tregun e punės, si dhe tė japin mjaft avantazhe pėr tė bėrė pėrpara nė karrierė.Ēdo kurs biznesi jepet nga njė mėsues me pėrvojė nė gjuhėn e biznesit e me vite pėrvojė nė ndihmė tė studentėve pėr tė arritur rezultate tė shkėlqyera. Ne e konsiderojmė veten nė ballė tė epėrsisė arsimore nė ofrimin e kurseve tė shkėlqyera pėr gjuhė biznesi.Ne i inkurajojmė studentėt tė pėrgatisin prezantime (punime seminari) bazuar nė materialet mėsimore dhe nė pėrvojat personale. Ky kurs ėshtė ideal pėr tė ndihmuar profesionistėt tė formojnė mė shumė vetėbesim dhe zotėsi nė pėrdorimin e anglishtes nė kontekst biznesi. Krahas kėsaj, kurset mund tė pėrgatiten enkas pėr t'iu pėrgjigjur nevojave tė studentėve.Kurset tona janė hartuar pėr t’ju dhėnė pėrgatitjen tėrėsore qė kėrkohet pėr tė pasur sukses me anglishten e biznesit. Ju do tė merrni shėnime si dhe kėshillim individual nė lidhje me fushat e anglishtes nė tė cilat keni nevojė tė pėrqendroheni pėr tė pasur edhe mė shumė sukses!
Pėr tė pasur sukses nė biznesin dhe tregetine ndėrkombėtare, sot mė shumė se kurrė nevojiten njohuri tė mira tė anglishtes pėr biznes. Ja pėrse njė numėr biznesesh qė sa vjen e rritet po inkurajon punonjėsit e vet qė nuk e kanė anglishten gjuhė amtare tė ndjekin mėsime anglishteje nė Qendren Europiane te Studimit.Janė tė pakufijshme dobitė qė kjo u sjell bizneseve. E bėn drejtimin e biznesit mė efikas por edhe mė efektiv, si dhe pėrmirėson nivelin e komunikimit mes punonjėsve dhe klientėve, gjė qė rrit marshet e fitimeve.ESC-ja ofron ēmime te arsyeshme pėr bizneset qė dėshirojnė tė na sjellin njė apo nje numėr tė caktuar punonjėsish pėr tė pėrmirėsuar standardin e anglishtes. Norma e uljes varet nga numri i punonjėsve qė do tė ndjekin kurset. Oferta ėshtė nė dispozicion tė bizneseve tė vogla, tė mesme e tė mėdha.Gjithashtu mesuesi tan jane te gatshem te vijne prane ambjeteve tuaja per t'ju mesuar gjuhen nderkombetare.
Certifikata: Nė pėrfundimin me sukses tė kursit, ēdo student merr njė certificate qe njihet nga MPCSSHB.

QENDRA EUROPIANE E STUDIMIT NR.1
RR. DON BOSKO
PALL. TID
SH.1, KATI 2, AP.10


QENDRA EUROPIANE E STUDIMIT NR.2
RR. TEODOR KEKO, UNAZE E RE
PALL. ALES, SHK.1, KATI 2,AP 3
(Perballe karburant Kastratit, mbi dyqanin e Vodafonit)