Qendra Europiane e Studimit qe prej 10 vitesh shquhet pėr epėrsinė akademike nė mėsimdhėnie dhe mėsimin e anglishtes si gjuhė tė huaj. Tė gjithė mėsuesit tanė kanė kualifikime tė larta, janė tė diplomuar e me mjaft vite pėrvojė nė mėsimdhėnien e anglishtes si gjuhė tė huaj. Pėrveēse ju ofrojmė standardet mė tė larta tė mėsimdhėnies, mbetemi tė pėrkushtuar pėr tė siguruar qė ēdo student tė studiojė nė njė mjedis miqėsor, dashamirės dhe pėrkrahės.

Kurse pėr anglishte biznesi
Nė botėn moderne globale, ku anglishtja ėshtė gjuha e tregtisė, internetit, formimit tė rrjetit tė kontakteve dhe tregut tė aksioneve, tė arrish tė bisedosh me njė anglishte biznesi ėshtė njė avantazh i madh, nė mos domosdoshmėri! Pėrveē kėsaj, njohuritė e mira nė anglishten e biznesit mund tė kenė mjaft vlerė nė tregun e punės, si dhe tė japin mjaft avantazhe pėr tė bėrė pėrpara nė karrierė.Ēdo kurs biznesi jepet nga njė mėsues me pėrvojė nė gjuhėn e biznesit e me vite pėrvojė nė ndihmė tė studentėve pėr tė arritur rezultate tė shkėlqyera. Ne e konsiderojmė veten nė ballė tė epėrsisė arsimore nė ofrimin e kurseve tė shkėlqyera pėr gjuhė biznesi.Ne i inkurajojmė studentėt tė pėrgatisin prezantime (punime seminari) bazuar nė materialet mėsimore dhe nė pėrvojat personale. Ky kurs ėshtė ideal pėr tė ndihmuar profesionistėt tė formojnė mė shumė vetėbesim dhe zotėsi nė pėrdorimin e anglishtes nė kontekst biznesi. Krahas kėsaj, kurset mund tė pėrgatiten enkas pėr t'iu pėrgjigjur nevojave tė studentėve.Kurset tona janė hartuar pėr t’ju dhėnė pėrgatitjen tėrėsore qė kėrkohet pėr tė pasur sukses me anglishten e biznesit. Ju do tė merrni shėnime si dhe kėshillim individual nė lidhje me fushat e anglishtes nė tė cilat keni nevojė tė pėrqendroheni pėr tė pasur edhe mė shumė sukses!
Grupe korporatashPėr tė pasur sukses nė biznesin dhe tregetine ndėrkombėtare, sot mė shumė se kurrė nevojiten njohuri tė mira tė anglishtes pėr biznes. Ja pėrse njė numėr biznesesh qė sa vjen e rritet po inkurajon punonjėsit e vet qė nuk e kanė anglishten gjuhė amtare tė ndjekin mėsime anglishteje nė Qendren Europiane te Studimit.Janė tė pakufijshme dobitė qė kjo u sjell bizneseve. E bėn drejtimin e biznesit mė efikas por edhe mė efektiv, si dhe pėrmirėson nivelin e komunikimit mes punonjėsve dhe klientėve, gjė qė rrit marshet e fitimeve.ESC-ja ofron ēmime te arsyeshme pėr bizneset qė dėshirojnė tė na sjellin njė apo nje numėr tė caktuar punonjėsish pėr tė pėrmirėsuar standardin e anglishtes. Norma e uljes varet nga numri i punonjėsve qė do tė ndjekin kurset. Oferta ėshtė nė dispozicion tė bizneseve tė vogla, tė mesme e tė mėdha.Gjithashtu mesuesi tan jane te gatshem te vijne prane ambjeteve tuaja per t'ju mesuar gjuhen nderkombetare.
Mėsime private / Anglisht pėr qėllime tė posaēme nė ESC ofron seanca mėsimore individuale me mėsues tė gjuhės angleze qė kanė pėrvojė, kualifikime tė larta dhe janė tė motivuar.Studentėt shpesh vėnė nė shėrbim seancat mėsimore private pėr tė pasuruar mė tej aftėsitė e tė folurit, aftėsitė gramatike, aftėsitė shkruese, aftėsitė dėgjuese, shqiptimin, pėrgatitjen pėr provime dhe pėr shumė arsye tė tjera. Seancat mėsimore private vihen nė shėrbim edhe nga njė numėr i mirė studentėsh biznesi. Disa studentė vijnė edhe pėr lėndė tė specializuara, tė cilat i kemi nė dispozicion.