kliko
+ publiko njoftimin/oferten!

 1. Standart Benefitet e tė qeshurės

  Shpesh, pas njė tė qeshure tė shfrenuar, na thuhet se tė qeshėsh tė bėn vėrtet mirė. Pėrse? Ēfarė ndodh vėrtet nė momentet e euforisė? Po ua shpjegojmė mė poshtė...
  E qeshura, ēfarė ėshtė?

  Njė batutė e lezetshme, njė skenė komike dhe ja ku shpėrthen njė e qeshur e madhe. E qeshura ka efektin e njė masazhi tė vėrtetė nė trupin tonė. Kontraktimi i difragmės stimulon organe si mėlēia, stomaku apo zorėt. Relakson muskujt e fytyrės, qafės, krahėve dhe barkut. Nė tru hyn nė veprim dopamina, njė neurotransmetues nė gjendje tė gjenerojė njė ndjesi kėnaqėsie. Reaksionet qė shoqėrojnė njė tė qeshur tė mirė relaksojnė, sepse euforia bėn qė tė bjerė tensioni. Njė minutė tė qeshurash tė shfrenuara ėshtė i barabartė me 45 minuta relaksi: prandaj, tė privoheshit prej tyre, do tė ishte njė gabim.

  Tė qeshėsh pėr tė lehtėsuar dhimbjen
  Prej disa vitesh tashmė, ky efekt pozitiv i sė qeshurės ėshtė njohur edhe nga qarqet mjekėsore. Nė fakt, flitet gjithmonė e mė shumė pėr tė qeshurėn terapeutike. Hormonet qė ēlirohen kur qeshim, na dinamizojnė nė maksimum dhe zvogėlojnė ndjesinė e dhimbjes. Pra, e qeshura rrit pragun e dhimbjes.

  Disa studiues pretendojnė gjithashtu se edhe e qeshura vepron nė sistemin imunitar: sipas teorive tė tyre, kur qeshim kundratrupat qė ndodhen nė pėshtymė rriten, ndaj dhe ne jemi mė pak tė ndjeshėm ndaj infeksioneve si ftohja, pėr shembull. Shumė studime kanė treguar se sensi i humorit dhe e qeshura, zvogėlojnė rrezikun pėr t`u prekur nga sėmundje kardiovaskulare, nė veēanti nga infarkti. Pėrgjithėsisht, specialistėt janė tė njė mendjeje mbi faktin qė e qeshura redukton stresin dhe tensionin. Qė nga antikiteti, mjekėt kanė rekomanduar gjithmonė qė tė qeshim tė paktėn dhjetė minuta nė ditė pėr tė pasur njė shėndet tė mirė. Kur nė fakt, neve qeshim vetėm pėr rreth 60 sekonda nė ditė. Po ti, sa minuta nė ditė qesh?

  Funksioni social i tė qeshurės
  Buzėqeshja shėrben si njė “zamkė” sociale e vėrtetė. Nuk ka asgjė mė ekspresive sesa e qeshura e kolegut tėnd apo ajo e njė tė panjohuri nė rrugė. Por nė veēanti, e qeshura ėshtė njė minierė informacionesh, qoftė pėr tė shtrenjtit e tu, qoftė pėr ty vetė.

  Pėr psikologėt, ėshtė esenciale tė dish tė qeshėsh me veten, tė kujtosh gjithmonė se nuk mund tė jemi perfekte. Tė qeshim me gabimet tona na lejon qė tė ndihemi mė komodė me veten dhe mė pak tė kontraktuar. Na shėrben gjithashtu pėr tė moderuar egon tonė herė pas here.

  Qeshim tė gjithė pėr gjėra tė ndryshme dhe nė mėnyra tė ndryshme. Ka nga ato qė qeshin me drojė, apo nga ata qė buēasin nga tė qeshurat. Tė gjitha kėto janė elemente qė na tregojnė shumė rreth shijeve dhe simpative tė secilit prej nesh. Humori i shėndetshėm gjeneron njė klimė besimi dhe na lejon tė ēlirohemi nga tė gjitha tensionet.

  E qeshura kėshillohet tė konsumohet pa moderim, sepse, siē thotė edhe fjala e urtė: e qeshura, tė shton jetėn!


  www.ladyalbania.al

  Dashuri dhe pėrkujdesje pėr ju

  klikoni foton pėr ta zmadhuar klikoni foton pėr ta zmadhuar Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: ladyalbania-Benefitet-e-te-qeshures-cover.jpg
S: 811
Madhesia: 10.7 KB