kliko
+ publiko njoftimin/oferten!

 1. Standart 12 mėnyra se si njė lidhje e keqe mund tė dėmtojė shėndetin tuaj  A mund tė ndikojė statusi juaj i lidhjes nė mireqėnien tuaj? Studimet tregojnė qė njė lidhje e qėndrueshme mund tė na ndihmojė tė parandalojmė sėmundjet, tė pėrvetėsojmė zakone mė tė shėndetshme dhe madje tė jetojmė mė gjatė. Nga ana tjetėr lidhjet problematike kanė tendencė tė sjellin stres dhe tė dobėsojnė imunitetin.

  Mė poshtė renditen disa nga efektet negative qė shkakton njė lidhje jo e mirė:

  1- Shtimi nė peshė
  Ėshtė e ditur se ēiftet e “lėshojnė veten” pasi lidhen. Sipas njė shqyrtimi tė bėrė nė vitin 2012 njerėzit kanė tendencė tė shtojnė nė peshe pasi martohen dhe bien nga pesha kur u pėrfundon martesa. Por ndodh edhe e kunderta shpesh herė: Njė ēift i lumtur mund tė motivojė njeri-tjetrin qė tė qendrojnė tė shendetshėm, tė ikin nė palestėr bashkė, tė vendosin qėllime dhe tė ndihen pėrgjegjės pėr njeri-tjetrin. Kur ēiftet shtojnė peshė, mund tė jetė simptomė e konflikit. Pakėnaqėsia nė njė lidhje mund tė ēojė tek sjellje tė ushqyerjes jo tė shėndetshme dhe probleme me gjumin, qė shkaktojnė shpesh shtimin nė peshė.

  2- Niveli i stresit
  Njė studim i publikuar nė vitin 2009 zbuloi se njerėz tė cilėt kryejnė marrėdhenie seksuale mė shpesh janė mė tė prirur pėr tė pasur marrėdhenie tė mira mė partnerin dhe me jetėn nė pėrgjithėsi. Megjithatė seksi ėshtė thjesht njė nga aspektet e lidhjes. Sjellja e partnerit tuaj jashtė dhomės sė gjumit mund tė shkaktojė po aq thjesht stres. Mosmarrveshje mbi paratė apo ndarjeve tė punėve nė shtepi mund tė rrisin nivelin e stresit.

  3- Hormoni i Oksitocinės
  Seksi nuk ėshtė i vetmi lloj i kontaktit fizik qė mund tė shkaktoje uljen e stresit dhe tė pėrmirėsojė shėndetin. Nė 2004 njė studim i bėrė mbi 38 ēifte zbuloji se femrat dhe meshkujt kishin nivel mė tė lartėe tė hormonit oksitocinė pasi ishin pėrqafuar. Oksitocina ėshtė hormone qė lehtėson stresin dhe pėrmirson humorin.

  4- Probeme me gjumin
  Fjetja pranė dikujt qė ti dashuron dhe qe kė besim mund tė ndihmojė qė te relaksohesh totalisht nė gjumė. Njė perjashtim i madh pėr kėte rregull ndodh sigurisht nėqoftė se partneri juaj ju mban zgjuar natėn duke gėrhitur, ose levizur. Nė 2005 njė anketim zbuloi se partnerėt janė mė tė prirur tė perjetojnė lodhje gjatė ditės nėse partneri i tyre vuan nga pagjumėsia.

  5- Ankthi
  Shumė studime kanė gjetur njė lidhje mes problemeve martesore dhe njė rritje tė rrezikut pėr tė vuajtur nga ērregullime tė ankthit ose ankthit social. Gjithsesi kėto jane lidhje tė komplikuara , pasi martesa gjithashtu shėrben pėr ta perballuar ankthin mė mirė. Nė njė martese tė lumtur probaliteti pėr tė vuajtur nga ankthi ėshtė mė i ulėt.

  6- Depresioni
  Depresioni dhe ankthi janė pothuajse tė ngjashme ndaj ėshtė e kuptueshme qė lidhjet mund tė shkaktojnė depresion nė mėnryė tė ngjashme. Nga njėra ane disa studime kanė zbuluar qė lidhjet afatgjata dhe martesat mund tė lehtėsojnė simptomat nė njerėz qė kanė vuajtur nga depresioni. Nga ana tjeter kur njė ēift po jeton njė lidhje tė tensionuar, atėhere rritet propabiliteti i depresionit. Sipas studimeve femrat janė 6 here mė shumė tė prirua pėr tė kaluar nė depresion klinik nė rast se ndahen apo tradhėtohen nga partneri I tyre.

  7- Pėrdorimi i alkolit
  Nė njė studim ku u ndoqėn mė shumė se 600 ēifte gjatė 4 viteve tė para tė tyre tė marteses u zbulua se zakonet e tė pirit tė partnerėve kishin tendence qė tė pasqyronin sjelljet e bashkėshortit/es. Nqs njėri nga partnerėt pinte shumė atėherė edhe partneri tjeter kishte tė ngjarė qė tė vepronte ashtu. Gjithashtu problemet dhe mungesa e intimitetit mund tė krijojė deshirėn per tė konsumuar alkol si tek femrat ashtu edhe tek meshkujt.

  8- Tensioni i gjakut
  Dieta e njė personi, ushtrimet dhe niveli i stresit tė gjithė kėto kane impakt nė tensionin e gjakut kėshtu qė nuk ėshtė cudi qė statusi i lidhjes suaj dhe forca e lidhjes gjithashtu mund tė ndikojne. Njerzit qė jane nė njė martese tė lumtur kanė tension mė tė ulet tė gjakut ndėrkohe qė njerez qė nuk kishin njė martese tė lumtur kishin njė tension mė tė lartė. “ Tė jesh nė njė lidhje qė nuk ėshtė e shendetshme sjell qė trupi juaj tė cliroje hormone stresi qė bėjne qė zemra juaj tė rrah mė shpesh” thotė Trojani.

  9- Shėndeti i zemrės
  Lidhja midis marrėdhenieve dhe shendetit kardiovaskular shkon pertej tensionit tė gjakut. Studimet kanė treguar qe duke qėne i martuar kė mė pak rreziqe tė njė infarkti nė zemer dhe rezultate mė tė mira pas njė operacioni nė zemer , sidomos pėr meshkujt. Stresi dhe tė tjere faktor biologjik(pėrfshire tensionin e gjakut) mendohet se janė tė pėrfshira por mbėshtetja emocionale qė jep partneri gjithashtu luan njė rol tė rendėsishem.

  10- Mbijetues i kancerit
  Nė shume studime tregohet qė martesa tė lumtura kanė treguar njė pėrmiresim nė mundėsitė pėr mbijetesė tek ato njerez qė janė diagnostifkuar me kancer, pėrfshirė kancerin e prostatės, tė mushkrive dhe tė zorrės sė trashė. Nė njė studim me 3.8 milion njerėz tė semurė me kancer nė 2009, 58% e personave tė martuar jetuan deri nė 10 vjet pas diagnozės nė krahasim me 52% tė pacientėve beqarė, 46% tė divorcuarve dhe 41% te atyre qė kishin mbetur tė ve.

  11- Vėmendja ndaj shėndetit
  Nė njė studim kanadez tė kryer nė 2011 u zbulua se burrat e martuar shkojnė nė spital mė shpesh sesa beqarėt kur ndiejne dhimbje nė kraharor. Kjo pėr faktin se personat nė marredhėnie tė shėndetshme kujdesen pėr njeri tjetrin dhe madje mund tė ndiejnė mė shume obligime qė tė kujdesen edhe pėr veten gjithashtu.

  12- Dhimbje tė zemrės
  Njė studim i kryer nė 2011 nė universitetin e Kolombias zbuloi se duke menduar pėr njė ish tė dashur mund tė ketė efekte negative nė tru, tė ngjashme me dhimbjet fizike. Njė ndarje e papritur apo e padėshiruar mund tė shkatojė dhimbje tė zemrės, apo pasoja mė tė rėnda kur personi mund tė ketė edhe probleme tė tjera me shėndetin.

  www.ladyalbania.al

  Dashuri dhe pėrkujdesje pėr ju

  klikoni foton pėr ta zmadhuar klikoni foton pėr ta zmadhuar Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: ladyalbania-12-menyra-se-si-nje-lidhje-e-keqe-mund-te-demtoje-shendetin-tuaj-cover.jpg
S: 714
Madhesia: 11.2 KB