kliko
+ publiko njoftimin/oferten!

 1. Standart 7 mėnyra si ta zbusim zbokthin nė kushtet e shtėpisė  Specialistėt kėshillojnė pėr tė gjithė njerėzit qė kanė probleme me zbokthin qė tė kenė shumė kujdes nė mėnyrėn e larjes sė flokėve. Kėshtu, atyre u rekomandohet qė tė mos e hedhin shampon direkt tek flokėt, kėshillohet qė mė parė ta hidhni nė pėllėmbėn e dorės, pasi kėshtu nuk acarohet tabani i flokėve. Gjithashtu, ėshtė shumė e domosdoshme tė mos pėrdoren pėr flokėt solucione qė pėrmbajnė alkol pasi ai than lėkurėn.

  Ndėrkaq, duhet t’i shmangeni stresit dhe tė bėni gjumė tė rregullt, pasi pagjumėsia dhe stresi shtojnė zbokthin. Nė rastin kur zbokthi ėshtė nė sasi tė vogla mund tė pėrdoret nė mėnyrė tė rregullt njė shampo e zakonshme kundra tij nė ēdo larje tė kokės. Kur zbokthi ėshtė nė sasi mesatare, duhet pėrdorur ēdo dy ditė njė shampo e veēantė qė pėrmban lėndė qė mbysin kėrpudhat.

  Kėshillat e mėposhtme nė kushtet e shtėpisė mund t’ju vijnė shumė nė ndihmė pėr parandalimin dhe trajtimin e zbokthit.

  1. Zgjidhja e parė pėr zbokthin ėshtė Aloe Vera.
  Fėrkojeni xhelin e Aloe Verės nė kokėn tuaj, lėreni pėr 10 minuta dhe lajini flokėt tuaj me njė shampo tė lehtė. Bėjeni kėtė nė mėnyrė tė rregullt.

  2. Nė mėnyrė qė tė trajtoni zbokthin, pėrdorni limonin, pasi ju ndihmon tė kthejė balancėn e pH nė lėkurėn e kokės. Pėrzieni 15 ml vaj arra kokosi me disa pika limoni, dhe masazhojeni nė flokė. Lėreni nė flokė gjatė gjithė natės dhe shpėrlajini ditėn e nesėrme. Kjo maskė zvogėlon sasinė e zbokthit nė kokė.

  3. Njė trajtim tjetėr i efektshėm kundra zbokthit ėshtė dhe pėrzierja e njė luge ēaji lėng limoni me 2 lugė ēaji uthull. Pėrzierja duhet masazhuar nė kokė dhe mė pas tė shpėlahet. Zbokthi ėshtė njė problem i madh pėr shumė njerėz. Ai jo vetėm qė dėmton flokėt, por ėshtė dhe njė dukuri e shėmtuar nga ana estetike.

  4. Njė tjetėr recetė ėshtė dhe vaji i eukaliptit. Pėrzieni disa pika me vaj me 20 ml vaj arrė kokosi dhe masazhojeni nė kokė.Bėjeni kėtė 2 herė nė javė pėr disa javė.

  5. Aspirina ėshtė mjaft e efektshme pėr eliminimin e zbokthit. Shtypni dy tableta dhe pėrziejini me shampon. Lėreni kėtė pėrbėrje nė kokė pėr disa minuta e mė pas shpėrlajeni atė.

  6. Kėnaja ėshtė njė prej zgjidhjeve mė tė mira dhe pėr rėnien e flokut dhe pėr zbokthin. Ndihmon nė rifitimin e shėndetit tė flokut tuaj. Pluhuri i kėnasė i pėrzierė me pėrbėrės tjerė ėshtė mjaft i efektshėm nė trajtimin e zbokthit.

  7. Njė mėnyrė tjetėr pėr tė kuruar zbokthin nė shtėpi ėshtė dhe maska e flokėve me ullinj. Pėrzieni vaj ulliri me vaj bajame. Fėrkojeni pėrzierjen nė kokė dhe lėreni tė veprojė pėr disa minuta, e mė pas shpėlajeni atė.


  www.ladyalbania.al

  Dashuri dhe pėrkujdesje pėr ju

  klikoni foton pėr ta zmadhuar klikoni foton pėr ta zmadhuar Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: ladyalbania-7-menyra-si-ta-zbusim-zbokthin-ne-kushtet-e-shtepise-cover.jpg
S: 842
Madhesia: 9.8 KB