kliko
+ publiko njoftimin/oferten!

 1. Standart 10 ushqime qė djegin yndyrnat


  Shumė persona shpesh shkojnė nė palestėr pėr tė rėnė nė peshė, por mėnyra mė efektive qė tė luftosh kundėr qelizave tė yndyrės ėshtė tė mbash njė dietė tė shėndetshme e cila djeg yndyrnat e trupit tuaj. Ja ku ju paraqesim njė listė tė disa ushqimeve qė reduktojne yndyrnat mė shpejt nė trupin tuaj:

  1- Drithėrat: Jo vetėm qė kanė shije tė mirė por gjithashtu ju bėjnė qė tė mos ndiheni edhe aq tė uritur. Drithėrat pėrmbajne fibra qė ndihmojnė nė stabilizimin e kolesterolit.

  2- Vezėt: Vezėt janė tė pasura mė proteina dhe pėrmbajne sasi tė ulėta nė kalori. Vezėt na ndihmojme tė ndėrtojme muskujt dhe tė zhvillojne kolesterol tė mire.

  3- Molla: mollėt janė tė pasuruar me antioksidantė tė fuqishėm dhe suplementė tė tjerė. Mė e rėndėsishmja, ato pėrmbajne pektin e cila ndihmon nė reduktimin e qelizave yndyrore nė trup.

  4- Specat jeshilė (djegės): Specat jeshilė pėrmbajnė njė komponent, Capsaicin, i cili ndihmon nė zhvillimin e qelizave tė rritjes dhe djeg kaloritė nė njė kohe shumė tė shpejt.

  5- Hudhėrat: Hudhėra pėrmban allicin e cila ka pėrberje anti-bakteriale qė ndihmojnė nė reduktimin e yndyrės dhe largojnė kolesterolin e dėmshėm.

  6- Mjalti: Mjalti ėshtė njė ndėr ushqimet mė tė mira pėr djegjėn e kalorive. Shto mjalte nė njė gote me ujė tė nxehtė dhe pije rregullisht nė mengjes.

  7- Ēaji jeshil: Ēaji jeshil ėshtė ēaji mė efektiv nėse kėrkon tė biesh nga pesha. Ai pėrmban antioksidante qė ndihmojnė nė stabilizimin e peshes suaj. Pini rregullisht ēdo ditė dy filxhane pėr rezultate mė tė mira.

  8- Gruri: ai nxit metabolizmin tonė dhe ndihmonė nė reduktimin e yndyrės.

  9- Domatet: Domatet na ndihmojne qė tė djegim yndyrnat shumė shpejt. Gjithashtu na mbron nga rreziku i kancerit, prandaj perdorini domatet rregulisht nė dieten tuaj.

  10- Ēokollata e zezė: Ēokollata e zezė ėshtė e pasur me flavonoide dhe antioksidantė qė ulin kolesterolin e keq dhe rrisin kolesterolin e mirė. Nxit rritjen e nivelit tė serotinės nė gjak dhe gjithashtu djeg yndyrnat.


  www.ladyalbania.al

  Dashuri dhe pėrkujdesje pėr femrat

  klikoni foton pėr ta zmadhuar klikoni foton pėr ta zmadhuar Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: ladyalbania-10-ushqime-qe-djegin-yndyrnat-cover.jpg
S: 811
Madhesia: 11.0 KB