kliko
+ publiko njoftimin/oferten!

 1. Standart 4 hapa pėr njė lėkurė tė re, tė pastėr dhe tė shėndetshme


  Qė lėkura jote tė duket sa mė e re, duhet qė ta pastrosh, ta ushqesh nė thellėsi dhe ta ruash sa mė tė butė me kremėra tė ndryshėm, teksa kurrė nuk duhet tė dilni nga shtėpia pa njė krem dielli me faktor mbrojtės 30. Kujdesi qė duhet tė tregojmė varet krejtėsisht nga lloji i lėkurės, nėse e ke tė yndryshme, normale, tė thatė, tė ndjeshme apo tė dėmtuar nga dielli. Zbulo si fillim se ēfarė lloj lėkure ke. Ndėrkohė, ja njė regjim me katėr hapa bazė pėr t`u kujdesur pėr lėkurėn:

  Hapi 1: Pastrimi
  Ēelėsi ėshtė thjeshtėsia nė kėtė rast. Duhet tė gjesh njė pastrues tė mirė, ndaj tė cilit lėkura reagon pozitivisht dhe tė mos e ndėrrosh. Njė pastrues tė mirė mund ta gjesh nė farmaci. Nuk ėshtė nevoja tė bėsh njė pastrim tė kushtueshėm nė njė qendėr estetike. Shmang sapunėt, sepse tė thajnė lėkurėn. Nė vend tė kėsaj, zgjidh njė pastrues kremoz nėse ke njė lėkurė tė thatė ose njė pastrues tė thellė nėse ke lėkurė me yndyrė.

  Mos e pastro fytyrėn shumė shpesh, pasi mund tė ketė pasoja. Ke nevojė vetėm pėr tė larė fytyrėn nė darkė pėr tė hequr make up-in dhe kremin e diellit, qė mund tė bllokojnė poret e lėkurės sė fytyrės. Nėse ke lėkurė tė thatė, apliko kremin e ftohtė, siē preferojnė francezėt. Thjesht aplikon kremin, pastaj hiqe pa pėrdorur ujė (nėse uji ėshtė i rėndė, i ngarkuar me shumė kripėria dhe minerale, mund tė jetė veēanėrisht i dėmshėm pėr lėkurėn). Shumė gra preferojnė mėnyrėn me ujė: pėrdor ujė tė ngrohtė pėr tė hequr pisllėkun dhe poret e bllokuara. Pėrdor pak pastrues dhe pastaj shpėlaje me ujė tė freskėt ose tė vakėt.

  Sigurohu qė tė heqėsh grimin e syve me njė heqės “make up”-i. Zona rreth syve ėshtė delikate, ndaj mos e fėrko shumė fort. Teksa nė mėngjes njė spėrkatje me ujė tė vakėt ėshtė mėse e mjaftueshme pėr tė hequr yndyrnat e tepėrta nga aplikimi i kremit zbutės gjatė natės. Kurrė mos e la fytyrėn tėnde me ujė tė nxehtė ose tė ftohtė, pasi mund tė dėmtojnė kapilarėt.

  Hapi 2: Pastrimi nė thellėsi
  Gjatė rutinės sė pėrjashme pėr kujdesin ndaj lėkurės, pastrimi i thellė ėshtė ai qė shumė njerėz e lėnė pas dore. Por na besoni, nėse filloni t`i kushtoni rėndėsi kėsaj pjese, do tė vini re njė ndryshim tė menjėherėshėm. Njė nga arsyet pse lėkura e fytyrės sė burrave duket mė e re se e grave, ėshtė se pasi rruhen burrat aplikojnė kremėra pėr pastrime tė thellė.

  Jo vetėm kremėrat e pėrshtatshme, por edhe pėrdorimi i pecetave pėr tė pastruar fytyrn, ėshtė shumė efikase. Mjafton tė vendosėsh pak pastrues nė njė pecetė tė lagur dhe masazho lėkurėn me lėvizje rrethore. Pas njė shpėlarje tė shpejtė, zhduket ēdo lloj shenje e lėkurės sė vdekur. Mund tė bėsh njė pastrim tė thellė lėkure dhe pėrmes njė mikrodermabrazioni, zhveshjes kimike dhe retinoideve.

  Pastruesit me kokėriza (scrubs) heqin shtresėn e sipėrme tė qelizave tė vdekura tė lėkurės, qė e bėn lėkurėn tė duket pa jetė. Scrubs ėork by removing the top layer of dead skin cells that tend to dull your complexion. Pastrimi me mikrodermoabrazion tė paktėn njė herė nė javė, e bėn lėkurėn tė shkėlqejė gjatė gjithė vitit. Sigurohu tė pėrdorėsh njė pastrues tė butė me kokėrriza tė imta. Kokėrrizat e mėdha nė skrabet e lira, mund ta gėrryejnė lėkurėn, duke shkaktuar mė shumė dėme sesa efekte pozitive.

  Nė njė orė qė ti bėn njė “zhveshje kimike” tė lėkurės, heq nga fytyra plot pesė vjetė. Nuk e pėrballon dot kėtė nga ana ekonomike? Ka trajtime tė tilla qė janė mujore dhe kanė efekt po aq pozitiv. Edhe retinoidet, si pėr shembull, Retin-A, heqin shtresėn e sipėrme tė qelizave tė vdekura tė lėkurės duke gjeneruar gjithashtu kolagjenin nė lėkurė. Kolagjeni ėshtė fibra strukturore e lėkurės. Teksa ne rritemi, kolagjeni prishet duke krijuar nė lėkurė vija dhe pore tė gjera. Edhe ekspertėt e kujdesit pėr lėkurėn, te cilėt pėr shumė gjėra nuk bien dakord, e praojnė se retinoidet janė njė mrekulli pėr lėkurėn.

  Po a duhet tė pėrdorni tonerat, njė familje tjetėr e pastruesėve pėr lėkurėn? Shumė ekspertė bukurie nuk i rekomandojnė. Tonerat shėrbejnė pėr tė hequr gjithė gjurmėt e yndyrės, make up-it dhe pisllėkut, gjė qė mund ta bėjė edhe njė pastrues i mirė i fytyrės. Megjithatė, reagimet e lėkurės janė tepėr personale, ndaj nėse reagoni mirė ndaj tonerit, mund ta pėrdorni lirisht.

  Hapi 3: Hidrato lėkurėn
  Disa editor bukurie thonė se lėkura nuk ka nevojė pėr hidratues, por shumė tė tjerė nuk janė dakord me kėtė. Njė rregull bazik i bukurisė ėshtė se, nėse ke njė lėkurė tė thatė, duhet tė investosh nė hidratues bazik. Po sa duhet ta hidratoni lėkurėn? Lėkura jote do tė ta tregojė vetė. Kur lėkura jote ėshtė e fortė, po kėrkon hidratim nė mėnyrė tė dėshpėruar. Por kujdes nga hiper-hidratimi - kjo mund t`i bllokojė poret.

  Janė kremėrat e syve tė nevojshėm? Ndoshta. Disa ekspertė bukurie i rekomandojnė ato fuqishėm. Pse? Lėkura rreth syve nuk ka inde yndyrore, prandaj ėshtė shumė e hollė dhe rrudhat krijohen lehtė. Kremėra specialė sysh janė krijuar pėr ta trashur kėtė zonė, megjithatė disa ekspertė bukurie pretendojnė se kėtė rol mund ta luajė mė sė miri edhe njė krem i thjeshtė sysh.

  Hapi 4: Apliko kremin e diellit
  Shkaku numėr njė i rrudhave ėshtė demtimi nga rrezet e diellit, ndaj ėshtė e rėndėsishme tė pėrdorni njė krem mbrojtės me faktor mbrojtės tė paktėn 30. Kremi duhet filluar qė nė moshė tė re dhe duhet aplikuar jo vetėm nė verė, por edhe nė dimėr apo nė ditėt me re. Njė truk efikas ėshtė tė blesh dy hidratantė: njė pėr natėn dhe njė pėr ditėn, me faktor mbrojtės ndaj rrezeve ultraviolet. Mos pėrdorni hidratant me faktor mbrojtės natėn, pasi pėrbėrėsit e kėtij kremi mund ta pėrkeqėsojnė lėkurėn. Si dhe kur zgjidhni njė krem dielli, sigurohuni qė tė pėrmbajė Mexoryl ose Helioplex.


  www.ladyalbania.al

  Dashuri dhe pėrkujdesje pėr femrat

  klikoni foton pėr ta zmadhuar klikoni foton pėr ta zmadhuar Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: ladyalbania-4-hapa-per-nje-lekure-te-re-te-paster-dhe-te-shendetshme-cover.jpg
S: 687
Madhesia: 13.9 KB