kliko
+ publiko njoftimin/oferten!

 1. Standart Top 100 universitetet mė prestigjioze tė rankuara sipas Times Higher Education pėr vitin 2013

  Nga: Rediana Ēuraj


  Zgjedhja e universitetit pėr ndjeken e studimeve tė larta apo pasuniversitare ėshtė njė ēėshtje shumė delikate dhe e rėndėsishme, nga e cila varet perspektiva pėr tė ardhmen. Arsimimi nė universitete tė njohura dhe me standarte tė larta nė mėsimdhėnie e kėrkim shkencor ėshtė ėndrra e shumė tė rinjve, qė e kuptojnė dhe vlerėsojnė edukimin si njė investim tepėr tė vyer pėr njė karrierė tė susksesshme.

  Pėr t’iu ardhur nė ndihmė studentėve, studiuesve, prindėrve apo tė interesuarve tė ndryshėm nė arsim, nė kėtė artikull ne sjellim listėn e 100 universiteteve mė prestigjioze e me reputacion mė tė lartė sipas renditjes sė kryer nga “The Times Higher Education” pėr vitin 2013.

  Rankimet botėrore tė universiteteve, tė “The Times Higher Education”, tė mundėsuara nga Thomson Reuters janė rankimet e vetma ndėrkombėtare tė vlerėsimit tė universiteteve, tė cilat bazohen nė disa kritere tė rėndėsishme, siē janė: mėsimdhėnia, kėrkimi shkencor, transferimi dhe shkėmbimi i njohurive dhe dijes, opinioni dhe reputacioni ndėrkombėtar etj.

  Nė kėto vlerėsime aplikohen 13 indikatorė tė rėndėsishėm tė performancės, qė garanton objektivitetin dhe besueshmėrinė nga studentėt, akademikėt, drejtuesit arsimorė, nga institucionet qeveritare, bizneset dhe palėve tė tjera tė interesuara.

  Sipas rankimeve tė The Times Higher Education , Universiteti I Harvardit sėrish kryeson listėn. Shtetet e bashkuara gjithashtu janė dominante nė renditje me 40 institucione arsimore nė top 100.

  Pas Massachusetts Institute of Technology (MIT) dhe Cambridge university, tė cilat vijnė pas Harvardit, I katėrti nė listė renditet pėr vitin 2013 Universiteti i Oksfordit, I cili ngjitet me dy vende, ndėrkohė qė Universiteti I Stanford zbret nė vendin e gjashtė.

  Me performancė pozitive nė renditje ėshtė edhe Australia, e cila zė 6 vende nė listėn top 100 dhe e treta nė pėrfaqėsimin me universitete nė rankim pas SHBA dhe Britanisė sė Madhe (9 vende nė top 100).

  Britania e madhe ka humbur 3 vende qė nga rankimi i vitit 2011, situatė kjo jo shumė e mirė pasi disa universitete elitare britanike si Sheffield dhe Leeds kanė zbritur nė rankim, pasi tashmė bota e arsimit pėrballet me njė konkurrencė tepėr tė ashpėr ndėrkombėtare midis shumė tė mirėve, prandaj universitetet pa njė performancė tė dukshme mbeten mbrapa nė renditjen botėrore.

  Mė poshtė janė tė listuara top 100 universitetet sipas Times Higher Education pėr vitin 2013.


  www.ladyalbania.al

  Dashuri dhe pėrkujdesje pėr femrat