kliko
+ publiko njoftimin/oferten!

 1. Standart Shtatzėnia, 6 rreziqe pėr foshnjėn  Gjatė shtatzėnisė, nėnat duhet tė kenė mė shumė kujdes se asnjėherė tjetėr pėr veten e tyre sepse rreziku ėshtė dy herė mė i madh. Nė kėtė shkrim po paraqesim gjashtė rastet kur nėnat duhet tė kenė mė shumė kujdes gjatė periudhės sė shtatzėnisė. Ato kanė tė bėjnė me ushqimet dhe kafshėt shtėpiake, ndalimin ose kujdesin qė duhet tė tregojnė me alkoolin, duhanin, pėrdorimin e ngjyruesve estetik tė flokėve. Po ashtu, mbajtjen nėn kontroll tė stresit apo mbrojtja nga sėmundjet infektive.

  1- Kafshėt dhe ushqimi
  Rreziku mė i madh qė vjen nga kafshėt ėshtė infektimi me toksoplazmė (virus qė mbartet nga macet) dhe listeria (gjendet nė djathin dhe qumėshtin e papasterizuar). Tek gratė shtatzėna tė infektuara me toksoplazmė, foshnja rrezikohet nga verbimi, shurdhimi apo retardimi mental ndėrsa tek infektimi me listeri mund, femra shtazėnė ka rrezik aborti, apo akoma mė keq, vdekja e foshnjes nė bark. Infektimi me salmonelė (zhvillohet nė qumėshtin apo prodhimet qumėshtore, termikisht tė papėrpunuara) mund tė shkaktojė abort apo lindje tė parakoshme.
  Kėshilla: Nėse keni mace nė shtėpi, le ta pastrojė dikush tjetėr vendin ku ajo qendron. Nė asnjė mėnyrė mos prekni jashtėqitjen e maces. Nėse nuk mund t’i shmangeni kėsaj, gjithsesi vendosni dorėza gjatė pastrimit. Qė tė mos prekeni nga listeria, shmangni qumėshtin dhe prodhimet qumėshtore tė papasterizuara! Mos konsumoni mish dhe peshk tė papėrpunuar termikisht! Shmangni pashtetat dhe mushkėritė, si dhe vezėt e papėrpunuara!

  2- Alkoli
  Alkoli kalon pėrmes placentės dhe hyn nė gjakun e foshnjės.
  Kėshilla: Alkoli duhet shmangur gjatė shtatzėnisė; sidomos nė tremujorin e parė. Nėse keni pirė njė gotė verė gjatė shtatzanisė, pėrshembull nė javėn e shtatė, nuk do tė thotė kjo qė do tė ketė ndikime te foshnja juaj dhe pėr kėtė mos u shqetėsoni, por nė parim, mė shumė se kjo, nuk do tė duhej ta konsumoni alkoolin mė shumė se dy herė nė javė.

  3- Ngjyruesit pėr flokėt
  Nuk ekziston ndonjė fakt nėse ngjyra pėr flokė ndikojnė nė ndonjė mėnyrė te foshnja juaj, por tregoni kujdes
  Kėshilla: Kur ngjyrosni flokėt, ndiqni udhėzimet e prodhuesit nė etiketėn e produktit.

  4 - Duhani
  Pirja e mė shumė se dhjetė cigareve nė ditė, zvogėlon peshėn e lindjes sė foshnjes dhe rrit mundėsinė pėr zhvillimin e komplikimeve gjatė shtatzėnisė, lindjes dhe mė vonė, nė zhvillimin e foshnjės.
  Kėshilla: Ndėrpreni duhanin!

  5- Stresi
  Nuk ekzistojnė fakte qė stresi dėmton foshnjėn nė barkun e nėnės.
  Kėshilla: Shmangni situatat stresuese tė cilat ju lodhin dhe ju zvogėlojnė kėnaqėsinė nė shtatzėni.

  6- Sėmundjet infektive
  Lija e ujit, lija e dhenve, rubeola mund tė ndikojnė nė zhvillimin e foshnjės.
  Kėshilla: Nėse keni patur ndonjėrėn nga sėmundjet e parashtruara mė lart apo nuk jeni vaksinuar kundėr tyre, shmangni shoqėrimin me fėmijėt tė cilėt janė tė sėmurė apo shmangni shkuarjen nė vendet ku mund t’i merrni ato, si: ēerdhet, shkollat, respektivisht vendet e dendura me popullatė.  www.ladyalbania.al

  Dashuri dhe pėrkujdesje pėr ju

  klikoni foton pėr ta zmadhuar klikoni foton pėr ta zmadhuar Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: ladyalbania-Shtatzenia-6-rreziqe-per-foshnjen-001.jpg
S: 932
Madhesia: 16.2 KB