Provimet e maturės shetėrore janė njė sfidė pėr nxėnėsit qė mbarojnė shkollat e mesme. Qendra Europiane e Studimit ofron kurse parapėrgatitore dhe teste prove pėr provimet e maturės shtetėrore. Nxėnėsit arrijnė tė provojnė veten me anė tė testeve provė. Matura Shtetėrore konceptohet si njė alternim i provimeve tė detyruara ku pėrfshihen letėrsia dhe matematika, anglishteja dhe i atyre me zgjedhje ku pėrfshihen thuajse tė gjitha lėndet e tjera, zhvilluar gjatė tre viteve tė shkolles sė mesme. Planifikimi i temave qė do zhvillohen nė kurse ėshtė bėrė sipas programit tė Ministrisė sė Arsimit. Gjatė kurseve zhvillohen orė teorike dhe praktike, mbėshtetur nė modelet e testeve tė zhvilluar nė vitet e shkuara.

RREGJISTRIMET BEHEN PRANE QENDRES SONE CDO DITE :
E HENE-E SHTUNE ORA 09.00-20.00. JU MIREPRESIM!

QENDRA EUROPIANE E STUDIMIT NR.1
RR. DON BOSKO
PALL. TID
SH.A, KATI 2, AP.10

QENDRA EUROPIANE E STUDIMIT NR.2
RR. TEODOR KEKO, UNAZE E RE
PALL. ALES, SHK.1, KATI 2,AP 3
(Perballe karburant Kastratit, mbi dyqanin e Vodafonit)